Web Yazılımında Hangi Diller Kullanılır ?

  • Ana Sayfa
  • Web Yazılımında Hangi Diller Kullanılır ?
Web Yazılımında Hangi Diller Kullanılır ?

Web Yazılımında Hangi Diller Kullanılır ?

Web tasarım, siteden elde edilmek amaca uygun olarak, sayfada düzen, renk, grafikler, harf karakterleri ve içeriklerin yerleştirilmesi işlemidir. Web yazılımı da bunun arkasında çalışan, sayfayı çalıştıran programın kendisidir. Diğer bir deyişle web sitesinin tüm fonksiyonlarının oluşturulmasıdır.

Web sayfaları çeşitli yazılım dilleri ile yazılabilir. İnternet dünyasında her sektörde kullanılabilmesi amacıyla birçok açık kaynak kodlu web yazılımı geliştirilmiştir. E-ticaret yazılımları ve wordpress sistemler bunlardan en fazla kullanılan yazılımlardır. Bu sistemler kullanıcılar tarafından geliştirilebilir. Bu nedenle sürekli değişime uğrarlar.

Peki,  web yazılımında hangi diller kullanılır?
Aslında Web yazılımında hangi diller kullanılır konusu çok önemli değildir. Hangi programlama dilini veya dillerini biliyorsanız, yazılımı o dille yapabilirsiniz. Programlama dilini bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyen komut olarak düşünebilirsiniz.

Web yazılımında kullanılan programlama dillerinin başlıcaları şunlardır:

PHP Yazılım Dili : Web oluşturmak için geliştirilen, web tabanına bağlı olarak çalışan bir programlama dilidir. Bununla birlikte, genel maksatlı programlama dili olarak da kullanılabilir. 1994 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılmıştır.

C# Yazılım Dili: C# basit, modern, genel maksatlı, hedef odaklı bir programlama dilidir. 2000 yılında Microsoft tarafından .NET inisiyatifinde geliştirilmiştir. C# orta seviyeli bir programlama dilidir. Bu yazılım dilinde büyük bir esnekliğiniz vardır ve istediğiniz her uygulamayı yapabilirsiniz.

Visual Basic (VB).NET Yazılım Dili: Çok paradigmalı, hedef odaklı bir programlama dili olup, 2002 yılında Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

ASP.NET Yazılım Dili: Bu yazılım dili, dinamik web sayfaları oluşturmak amacıyla web sayfalarını geliştirmek için kullanılan bir açık kaynak sunucu çerçeve uygulamasıdır. Microsoft tarafından geliştirilmiştir.

PYTHON Yazılım Dili: Genel maksatlı, üst seviyede bir programlama dilidir. 1991 yılında Guido van Rossum tarafından geliştirilmiştir.

XML Yazılım Dili: Dokümanları hem insanlar hem makineler tarafından okunabilecek bir formatta kodlamak için gerekli kuralları tanımlayan bir programlama dilidir. World Wide Web (www) tarafından geliştirilmiş olup, web yazılımlarında en çok kullanılan programlama dilidir.

HTML Yazılım Dili: Web sayfalarını ve web uygulamalarını oluşturmak için kullanılan standart bir işaretleme dilidir.

XML, verileri taşımak amacıyla kullanılır. HTML ise verileri göstermek için kullanılır. Web yazılımında hangi diller kullanılır ve neler yapmalıyım diyorsanız mutlaka bize ulaşın.

Leave a comment