Web Yazılım Fiyatları Neye Göre Değişir?

  • Ana Sayfa
  • Web Yazılım Fiyatları Neye Göre Değişir?
Web Yazılım Fiyatları Neye Göre Değişir?

Web Yazılım Fiyatları Neye Göre Değişir?

Web yazılım fiyatları neye göre değişir? Bu sorunun cevabı yaratılacak olan web sitesinin özelliğine göre değişir. Bugün internet dünyasına baktığımızda çok basit olarak hazırlanmış web siteleri olduğu gibi daha karmaşık, daha profesyonel, kullanıcının girdileriyle interaktif olarak çalışan, belirli güvenlik özellikleri de yüklenmiş kapsamlı web siteleri olduğunu da görürüz. E-ticaret ve bankacılık uygulamaları bu tür çalışmalardır.

Web sayfasının özellikleri arttıkça yapılması için gereken uzmanlık ile tasarımının ve yazılımın tamamlanması için gereken süre artar. Uzmanlık ve zaman pahalı kaynaklardır. Web yazılım fiyatları neye göre değişir? diye sorulunca, hangi uzmanlık seviyesinde kaç uzmanın ne kadar süreyle çalışacağı dikkate alınmalıdır. Daha karmaşık web siteleri daha nitelikli web yazılım dillerini kullanabilen uzman ekiplerin uzun süren hummalı çalışmaları ile hayata geçirilir.

Basit web sitelerini yapan kişiler vardır. Bunlar tasarımdan yazılıma kadar sitenin her şeyini yaparlar. Çoğunlukla da hazır scriptlerden faydalanırlar. Sitenin hayata geçirilmesi için harcayacakları zaman da buna bağlı olarak azalır. Bu durumda daha düşük fiyatlar söz konusudur. Sıfırdan yazılım yapmayı gerektiren özgün ve iddialı siteler ise daha fazla uzmanlık ve emek ister. Büyük şirketler, unvanlarına uygun nitelikte web siteleriyle kullanıcılarının karşısına çıkmak isterler. Bu durumda alanlarında uzmanlaşmış web tasarım ve web yazılım firmalarından faydalanırlar. Bu durumda maliyetler de doğal olarak daha yüksektir.

Web yazılım fiyatları başka neye göre değişir? diye bakacak olursak; nitelikli web siteleri kullanımda olduğu sürece sürekli takip edilmesi ve gözden geçirilmesi istenir. Satış sonrası hizmet olarak tabir edeceğimiz bu faaliyette, site kullanımda olduğu sürece uzmanların takibinde olur. Bu sayede ortaya çıkan aksaklıklara zamanında müdahale edilir ve gerekli güncellemeler yapılır. Bu hizmet de web yazılımının fiyatına etki eden diğer bir husustur.
Aynı iş için farklı kişi ve firmalar farklı fiyatlar verebilir. Piyasada yer edinmek isteyen yeni yazılım ekipleri genellikle daha az kazançlara razı olur ve daha uygun fiyatlar verebilir. Kendilerini kanıtlamış olan, piyasada söz sahibi olan yazılım firmalarının ise daha yüksek fiyatlarla karşınıza çıktığı görülür.

Leave a comment