İçerik Yönetimi Hizmeti

İçerik Yönetimi Hizmeti

Günümüzde hayatımızın her alanında internet kullanmaktayız. Ulaşmak istediğimiz bilgilere veya firmalara arama motorlarına birkaç kelime yazarak hızlıca ve kolayca ulaşabilmekteyiz. Ancak sizlerin de bir web sayfanız varsa insanların size rahatça ulaşabilmesi için sadece web sayfanızın olması yeterli değildir. Eğer web sayfanızın içerik yönetimi yeterli değilse veya sahip olduğunuz bu web sayfasından yeterli sonucu alamazsınız.

İçerik yönetimi kod diline hakim olmadan, sizlerin; web sitenizde yer alan içeriklerin, dökümanların, reklam alanlarının, fotoğraf ve videoların, iletişim, raporlama ve analiz sisteminizi anlık olarak kolayca yönetilmesini sağlayan bir çalışma sistemidir. İçerik yönetimi ; web sayfanızdaki menülerin, katagorilerin ve sayfaların düzenli olarak yenilenmesini yaparak dinamik bir site sahibi olmanızı sağlamaktadır.

İçerik yönetimi sayesinde web sayfanız arama motorlarında organik olarak her zaman üst sıralarda yer alacaktır. Web sayfanızın arama motorlarında her zaman görünür olması çok önemlidir. İçerik yönetimi iyi yapılmış olan ve bu sayede arama motorlarında sürekli görünen web sayfaları her zaman insanların gözünde güven uyandırmaktadır. Çünkü bir firmanın yüzü olan web sayfasının istikrarı her zaman firmanızın itibarını yükseltecektir.

İster kurumsal olmayan bir firmanız olsun ister kurumsal bir firmanız olsun amaç şirketinizin daha çok kitlelere web sayfanız aracılığı ile ulaşmasıdır. Bu amaç doğrultusunda firmanızın hizmetleri ile ilgilenen kişiler her zaman kolay bir kullanım ile karşılaşmak isterler. İnsanlar içeriği gereksiz doküman veya görsel unsurlarla dolu olan sitelerden sıkılıp bir daha ilgilenmezler. Bu da müşteri ve ilgi kaybına neden olur. Ancak içerik yönetimi iyi yapılmış web sayfaları her zaman en çok girilen sitelerin başında gelmektedirler. Web sayfanızın içerik yönetimi konusunda dikkat edilmesi gereken konular vardır. Öncelikle içerik yönetimi yapılacak olan sitenizin web tasarımı her türlü yazılım özelliklerine de sahip olması gerekmektedir. Web sayfanız hem güvenlik içermeli hem de hızlı geçişleri sağlayacak şekilde hızlı olmalıdır. Ağır ve yavaş çalışan siteler insanları uzaklaştırmaktadır. Sitenizin kullanıcı ara yüzleri her türlü değişikliklere uygun olmalıdır. Böylece içerik yönetimi daha kolay yapılmalıdır. Eğer hedefleriniz büyük ise kesinlikle birkaç dil seçeneği olmalıdır. Ayrıca içerik yönetimi yapılacak olan sitenizin yedekleme özelliği olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Eğer mükemmel bir web sayfanızın olmasını istiyorsanız farklı içerik yönetimlerini kullanmalısınız.

1- Enterprise CMS (ECMS) : Genellikle şirketlerin kullandıkları içerik yönetimidir. Farklı dökümanlar, personellerinizin kayıtları, belgeler, şirket ve operasyon kayıtları, grafik bilgileri gibi kayıtların tutulduğu bir sistemdir.

2- Web CMS (WCMS) : Kolay arayüze sahip olan web sayfalarının içerik yönetimi sistemidir. Çok detaylı bilgileri bünyesinde saklar ve aynı zamanda html olarak upload edilebilmektedir.

3- Document MS (DMS) : Dosyalama konusunda içerik yönetimi sistemidir. Elektronik doküman, resim arşivi gibi verilerin kontrolünü sağlamaktadır.

4- Mobil CMS (MCMS) : Akıllı telefon, mobil cihazlar, ve PDA’lar için hazırlanmış bir içerik yönetimi sistemidir. Günümüzde artık birçok kişi mobil cihazlarından web sayfalarına erişim sağlamaktadır.

5- Component CMS (CCMS) : Bu içerik yönetimi bileşen içerikleri yönetmek için tasarlanmıştır.

6- Media CMS (MCMS) : Adından anlaşılacağı gibi medya içerikli sistemleri yönetmeye yarayan sistemdir. Film, müzik, resim gibi medya içerikleriniz bu sistem ile kontrol edilmektedir.

Web sayfanızın içerik yönetimini konusunda, firmamızın uzman kadrosundan yardım alabilir ve bu sayede her zaman dinamik bir siteye sahip olabilirsiniz. Profesyonel ve uzman kadromuz sayesinde 7/24 dinamik kalan ve her zaman arama motorlarında görünürlüğü yüksek bir web sayfasına sahip olursunuz.

 

İçerik Yönetimi Nedir?

Günümüzde insanlar akıllarına takılan her türlü konu ve soruyu arama motorlarında aramakta ve sonuçların çıktığı sayfaları incelemekte ve okumaktadır. İçerik yönetimi nedir? Ve ne işe yarar? sorusunun en iyi cevabı insanlara aradıkları konularda en iyi içeriğin sunulması olarak adlandırılabilmektedir. Şöyle ki, eğer bir web adresiniz var ve bu web adresinizde insanlara yararlı içerikler sunuyorsanız, bunu nasıl sunduğunuz ve hangi konulara değinmeniz gerektiği konusunda size profesyonel destek sunulması içerik yönetimi hizmetinin kapsamına girmektedir.

Web sitelerinde yer alan içerikler sitenin geleceği ve site sahibinin kazancını doğrudan etkileyen önemli bir faktör olmaktadır. Birçok insan bu içeriklerin henüz önemini kavrayamamış ve web adreslerini halen bu doğrultuda yönetememektedirler. Bu sebeplerden dolayı içerik yönetimi nedir sorusunun üzerinde ehemmiyet ile durulması gerektiğini düşünmekteyiz. İçerik yönetimi bir web adresinin internette başarılı olmasını ve insanlara faydalı olmasını sağlayan oldukça önemli bir hizmet olmaktadır. İnsanlar sayfanız da herhangi bir konu ile alakalı olarak araştırma yaparken ve içeriklerden faydalanırken, bu içerikler yeterince kaliteli ve seo uyumlu olmadığında bu web adresinizin prestijini olumsuz etkileyen bir durum olacaktır.

İçerik Yönetiminin Kapsamı Nelerdir?

Bir web adresi ve bu web adresinin içeriği denildiği zaman ilk etapta bu durumun kapsamı ve tam olarak neleri ilgilendirdiği anlaşılamayabilmektedir. Belki de bu nedenle de içerik yönetimi nedir sorusunun cevabı tam olarak insanları tatmin edememektedir. İçerik yönetiminin kapsamına bir web adresinde yer alan her türlü yazı, resim, video, doküman aklınıza gelebilecek her türlü ürünün denetlenmesi, düzenlenmesi ve raporlanması konuları dâhil olmaktadır. Yani bir web adresini var eden her türlü araç ve gereç içerik yönetimini ilgilendiriyor denebilmektedir.
Birçok firma ve şirket web adresleri konusunda bu hizmetten faydalanmakta ve web adreslerini bu bağlamda oldukça başarılı bir şekilde yönetmektedir. Bu iş basit gibi gözükse de aslında bir içeriğin seo uyumlu olması ve arama motorlarında üst sıralarda yer alarak birçok insanın ulaşabilmesi konusunu içerdiğinde son derece dikkat gerektiren ve profesyonellik isteyen işlerden biri olmaktadır.

Web İçerik Yönetimi

Web içerik yönetimi , kurulumu yapılmış olan web sitesinin veya sayfasının gerekli içerikler ile donatılması, sürekli olarak güncellenen değerlerin girilmesidir. Site içerisinde yer alan yazı, imaj, fotoğraf, video vb. içeriklerin sürekli kontrol edilerek kullanıcı için kolay ulaşımını sağlayıp, anlaşılır halde sunulmaktadır. Güncel olan web site arama motorlarında ilk sırada yer alarak hem daha fazla kullanıcıya ulaşmakta hem de markaların prestijini artırmaktadır.

Web İçerik Yönetimi Sayesinde

Web içerik yönetimi, beklentileri her zaman karşılayarak, kullanıcı ve markaları memnun etme amacı ile yapılmaktadır. Bu doğrultuda içerik yönetimi;

 • Çeşitli ara yüz imkanı sunarak site yönetimi çok basit hale getirmektedir. Teknik bilgisi olamayan kişilerin bir rahat kullanacağı bir sistem hazırlanmaktadır.
 • İçerik kısımları ile ara yüz bölmeleri birbirinden ayrılarak kullanıcılar kolaylık sağlamaktadır.
 • Site üzerinden belge edinilmesi için hangi şablonun kullanılacağı belirtilmesi, isteğe uygun doküman çıkartılması sağlanmaktadır.
 • Site üzerinde güvenli bir yayın ortamı oluşturmaktadır.
 • Site içerisinde aramalar kolaylaşarak, istenen bilgi ve belgeye hızlı şekilde erişilme imkanı sunmaktadır.
 • Site içi değişikliklerin gösterildiği bir site haritası sunulmaktadır.
 • Web içerik yönetimi ile yeni güncel bilgi ve sayfaların oluşturulması, yeni sayfaların eklenmesi ve site ağacı oluşturulup kolay erişim sağlanması konusunun yerine getirmektedir.

Kimler Web İçerik Yönetimi Yapar?

Web içerik yönetimi, başlangıçta çok kolay gibi görünen işlemleri kapsadığından herkesin yapabileceği bir işlem gibi gözükmektedir. Ancak yönetim konusunda yapılacak herhangi bir hatanın hem marka prestiji hem de maliyeti açısından büyük zararlar doğurması söz konusudur. Bu nedenle içerik yönetimi kesinlikle alanında uzman kişi veya kişilerce yapılmalıdır. Böylece web sitesi üzerinden beklenen başarı elde edilmiş olmaktadır.

Web içerik yönetimi profesyonel ekip tarafından yapıldığı takdirde hem sunucuların kullanımı ve yönlendirmesi hem de kullanıcıların aradığını bulması kolaylaşmakta, herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Düzenleme ve güncellemeler sürekli kontrol edilip yapıldığından sunulan bilgi ve belgelere tamamı ile gerçeği yansıtıcı olmaktadır. Arama motorlarında ilk sırada yerini alarak daha fazla kitleye ulaşıp sürekli ziyaretçi kabul eden site ortaya çıkmaktadır.

İnternet Sitesi Yönetimi

İnternet sitesi yönetimi , hem bilgi aktarma hem de satış yapma amaçlı kurulan sitelerin gerekli kitlere seslenmesi, arananlar listesinde başta gelmesi ve en çok tercih edilen olması için hazırlanan internete sitesini sürekli olarak kontrol altında tutmaktadır. Site içi kullanımın hem kullanıcı hem de sunucu için anlaşılır ve kolay olması için yapılan çalışmaların tamamı yönetimin içerisinde yer almaktadır.

İnternet Sitesi Yönetimi Nasıl Yapılmaktadır?

İnternet sitesi yönetimi , her zaman işinin uzmanı kişiler tarafından yapılmalıdır. Profesyonel kişilerce kurulup takip edilen siteler beklenenleri karşılayacak, sonuç olarak istenen başarıyı elde edecektir. İnternet sitesi yapımı için;

 • İlk olarak bir internet sitesi sayfası oluşturulur.
 • Sayfa içerisinde sunucunun verdiği hizmetler ve hakkında bilgilere ulaşılacak içerikler oluşturulur.
 • Arama motorlarında uyumluluk sağlamak amacı ile seo alt yapısı hazırlanır.
 • Sayfanın yaptığı işlemleri görsel olarak anlatacak resim ya da videolar eklenir.
 • Sayfanın Pc, tablet ve telefon uyumlu olarak çalışması için gerekli işlemler yapılır.
 • Sayfayı en güzel şekilde gösterecek, dikkat çekmesini sağlayacak tasarımlar hazırlanır.
 • Site içi kontrol, arama vb. sekmeler özenle işleyecek şekilde yapılır.

İnternet sitesi yönetimi bu kurulum işlemlerini yapar ve sonrasında işlemlerin devamını sağlamaktadır.

İnternet Sitesi Yönetimi İşlemleri Nelerdir?

İnternet sitesi yönetimi kurulumu tamamlanan web sayfasının ilk yayınlanmasından itibaren sürekli olarak sayfayı kontrol altında tutar ve denetlemektedir. Site içi geliştirmeleri yerinde ve zamanında yaparak, içerisindeki bilgi içeriklerini sürekli güncellemekte aynı zamanda resim, video vb. görsellikleri iş akışına göre güncellemektedir. Altyapının uyumu sürekli kontrol altında tutmakta, kullanıcı ara yüz ve sayfa tasarımları ilgi çekici bir hale getirmektedir.

İnternet sitesi yönetimi , titizlik ve dikkat gerektiren işlemlerden oluştuğundan dolayı, yapılacak olan bir hata tüm işlemleri sekteye uğratarak, hem internet gelişiminin gerisinde kalınır hem de beklene sonuç başarısız olmaktadır. Sürekli tercih edilmek, her kesimden müşteri portföyüne ulaşmak ve kullanıcılar açısından kolay kullanım ve hızlı erişim sağlamak için internet sitesi sürekli olarak denetlenmeli, günlük olarak ihtiyaç duyulan karşılaştırmalar yapılarak gerek görülen değişimler eksiksiz yerine getirilmelidir.