Web Yazılımcısı Nasıl Çalışır ?

Web Yazılımcısı Nasıl Çalışır ?

Web Yazılımcısı Nasıl Çalışır ?

Web yazılımcısı nasıl çalışır? Sorusuna cevap aramadan önce, web tasarımı nedir, web yazılımı nedir biraz incelememizde fayda var.

Web sitelerinin oluşturulmasında birbirini tamamlayan iki önemli işlem vardır: Web tasarımı ve web yazılımı. Web tasarım, siteyi dikkat çekici, faydalı ve fonksiyonel hale getirmek için, sayfaya düzen, renk, grafikler, harf karakterleri ve içeriklerin yerleştirilmesi işlemidir. Web tasarımını yapan kişilere web tasarımcısı denilir. Web tasarımcısı web sitesinin yüzünü şekillendirir. Bütün bunların çalışmasını sağlayan ise, web sayfasının beyni olarak da nitelendirebileceğimiz web yazılımıdır. Web yazılımını yapanlara da web yazılımcısı denilir. Bazı durumlarda bu ikisi aslında aynı kişidir. Ancak daha profesyonel uygulamalarda, web tasarımını ve web yazılımını yapmak üzere alanlarında uzmanlaşmış farklı kişi veya ekipler kullanılır. Web tasarımcının “sanatçı” yaratıcılığına sahip olması tercih edilirken, web yazılımcısının arı gibi çalışan bir “zanaatçı” olması arzu edilir.

Peki Web yazılımcısı nasıl çalışır? Bir web yazılımcı önce yapılacak işi inceler. Nasıl bir tasarım olacağına bakar. Sonra buna en uygun programlama dilini seçer. Çoğunlukla web yazılımcıların tercih ettikleri, uzmanlaştıkları ve pek çok alanda uygulanabilen bir web yazılımı dili vardır. Ondan sonra, sabırla çalışarak, satır satır yazılımı yapar. Bazı yerlerde hazır scriptlerden de yararlandığı olur. Ancak tüm bunları bir araya getirmek ve ahenkle çalışan bir yazılım yapmak, web yazılımcısının maharetine kalmıştır. Web yazılımcısı nasıl çalışırsa çalışsın, siteyi kullanacak olan kişilerin göreceği web tasarımına uygun, onu en iyi destekleyen bir eser ortaya koymalıdır. Bazı yazılımlar birkaç saatte tamamlanabilirken, bazı kapsamlı ve profesyonel uygulamalarda yazılım günlerce sürebilir.

Bundan sonra web yazılımcısı nasıl çalışır? Web sayfası kullanıma açılmadan önce, web yazılımcısı, yaptığı yazılımı web tasarımı ile birlikte denemeye tabi tutar. Varsa küçük müdahalelerle mevcut aksaklıkları giderir. Sonrasında sayfa internet dünyasına açılır ve kullanıcıların kullanımına sunulur. Web yazılımcısı web sayfası kullanımdayken de başlangıçta sık sık, sonrasında periyodik olarak belli sürelerle yazılımı gözden geçirmeli ve gerektiğinde müdahalelerde bulunmalıdır. Bu iş, web sayfasının devamlı üstün bir performansla çalışması için önemlidir.

Leave a comment