Web Yazılımdan Algoritmanın Önemi Nedir?

  • Ana Sayfa
  • Web Yazılımdan Algoritmanın Önemi Nedir?
Web Yazılımdan Algoritmanın Önemi Nedir?

Web Yazılımdan Algoritmanın Önemi Nedir?

İnternet kullanımın çok fazla arttığı bir gerçektir. Günümüzde artık tüm şirketler ve kuruluşlar daha fazla müşteriye ulaşmak ve hizmetlerini duyurmak için web sayfalarının tasarımlarına çok önem vermektedir.  Hızlı ve net bir şekilde anlaşılır bir web sayfanızın olmasının ardında güçlü bir yazılımın olması gerekmektedir.

İyi bir web tasarımı oluşturmak kolay bir işlem değil sanılanın aksine oldukça emek gerektiren bir iştir. Web sayfası için web yazılımının ve algoritmasının çok iyi kurgulanmış olması gerekmektedir.  Peki web yazılımında algoritmanın önemi nedir ? Gelin  o zaman sizlere algoritma hakkında detaylı bilgi verelim.

Algoritma kısaca bir işlemi yapmak ve sonuca ulaşmak için tasarlanan yola ve birbirini takip eden bu işlem sıralamasına algoritma denilmektedir.  Örnek vermek gerekirse 10 ve 20 rakamının ortalaması nedir dendiğinde yapacağımız ilk işlem bu iki rakamı toplamak ve sonraki işlem ise çıkan sonucu ikiye bölmek olacaktır. Önce toplama işleminin yapılması ve sonra ikiye bölünmesi bu işlemin algoritmasıdır. Web yazılımında ise her yerde algoritmalar bulunmaktadır.  Bilgisayarınızı açtığınızda offline olarak gerçekleştirdiğiniz tüm işlemler, oynadığınız oyunlar, mobil uygulamalar, girdiğiniz web siteleri gibi sanal ortamda yaptığınız tüm dokunuşlarınızın altında bir algoritma yatmaktadır.

Web yazılımında algoritmanın önemi nedir ? dendiğinde ise cevabı çok basit. Çünkü bilgisayardaki veya sanal dünyadaki tüm programların temelinde algoritma vardır. Algoritması olmayan program diye bir şey yoktur. Her programda mutlaka algoritma vardır. Bir algoritmanın işlemesi için dışarıdan yapılan tüm “tık”lamalara değişken adı verilir ve algoritmalar bu değişkenlere göre işlemler yapar.

Algoritmalar net ve tüm ihtimallerin belirtilmiş olması esastır. Hiçbir ihtimalin algoritma dışına çıkarılıp şansa bırakılmaması gerekmektedir.  Algoritmayı anlayabilme adına daha güncel bir örnek vermek gerekirse sıralama işlemini ele alalım. Elimizde yüzlerce veya daha çok sayıda, bir dizi halinde karışık  sayılar olduğunu düşünün. Ve bu sayıları büyükten küçüğe doğru sıralamak istediğimizi düşünelim. Herhangi bir kişinin bu sıralamayı yapması öngörülebilir ama bu algoritma değildir. Algoritma probleme sistematik olarak yaklaşır, bütün sistemi analiz eder, bütün adımları belirler, matematiksel olarak ta ispatlar. Ayrıca algoritmalar işlemlerine göre çeşitli sınıflara ayrılmaktadır.  Web yazılımında algoritmanın önemi nedir sorusunun sevabını ve tüm bilmediğiniz konular için mutlaka bizimle iletişime geçin. Uzman ekibimiz sizlere bilmek istediğiniz tüm konular hakkında yardımcı olmaktadırlar.

Leave a comment