Web Tasarımında Hızın Önemi

Web Tasarımında Hızın Önemi

Web Tasarımında Hızın Önemi

Web tasarımda en çok dikkat çeken niteliklerden bir tanesi de hızdır. Web sitenizin açılışından itibaren başlayan bu süreç ziyaretçinin siteden ayrılmasına kadar sürer, süreçte ziyaretçi hız anlamında herhangi bir sorun yaşamamalıdır. Ziyaretçiler eğer hız açısından web sitenizi terk etmiyorsa web siteniz normal düzeyde bir hıza sahiptir. Web tasarımında hızın önemioldukça fazladır, müşteri kazanmak ve ziyaretçilerinizi memnun etmek optimum düzeyde bir hız ile mümkün olabilmektedir. Hız açısından yavaş olan bir web sitesi ziyaretçiler tarafından tepki ile karşılanabilir, yapılan araştırmalarda site yavaşlığından dolayı aktif siteyi terk edenlerinin oranının %51 olduğunu görmekteyiz. Geri kalan %49’luk kesimin de sitelerinizi terk edip tekrar uğramaması an meselesi olabilir.
Web sitelerin hızını etkileyen faktörler bulunmaktadır, özellikle de tasarım aşamasında bu sorunlar ortaya çıkabilir. Hosting servisi alma en çok yavaşlatan unsurların başında yer alır. İnternet sitesi tasarlamak için düşük bütçeniz var ise genelde ucuz maliyetli hostingler kullanılır, tasarımcınız size seçenekleri sunar ve maliyet analizi yaptırır. Web tasarımında hızın önemi bu aşamada çıkmaktadır, ucuz bütçeli hostingler zamanla hız konusunda hatalar verebilir ve ziyaretçileri çileden çıkartabilir. Ziyaretçiler dakikalarca web sitenin açılmasını beklemek istemezler ve dolayısıyla siteyi terk ederler. Kaliteli hosting servisleri kullanarak bu durumu tamamen engelleyebilirsiniz ancak elbette ki bu işlem sizlere biraz maddi olarak yansıyacaktır.

Web Tasarımda Hızı Nasıl Artırabiliriz?

Kaliteli hostingler kullanarak sitenin hızını artırmak tamamen maddi kaynaklardan yürütülür. Bunların dışında maddi olmayan bazı önlemlerle de web sitenizin hızını artırabilirsiniz. Sıkıştırılmamış ve biçimlendirilmesi yapılmamış görsellerde web sitenizin hızını düşürebilir. Web sitenize görselleri yüklemeden önce boyutlarını düşürmeniz durumunda hızınız artacaktır. Web tasarımında hızın önemi bu düzenlemelerle daha da ön plana çıkacaktır ve bu durumu bizzat fark edeceksiniz.
Web sitelerinde bulunan sosyal medya butonları beğenilmek için harika platformlardır ancak bu seçeneklerde hızınızın düşmesine neden olabilir. Ek olarak kullanmak zorunda kalmadığınızda bu seçenekleri denememenizi öneririz.  Web sitelerinin tasarım süreci oldukça yoğundur, profesyonel ekipler tarafından kontrol edilmediğinde ortaya donanımsal sorunlar çıkabilir. Sitenin yavaş olması donanımsal sorunlardan bir tanesidir, bu açıdan kaliteli ve bu işin ehli olan firmalarla çalışmanızı önerebiliriz.

Leave a comment