Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir?

Domain bildiğimiz üzere alan adlarıydı, internet üzerinde bir web siteye sahip olmak için alan adını almanız gerekecektir. Web sitelerin işleyişi bazen bizi farklı siteler tasarlamaya mecbur kılabilir, yeniden bir site açmak yerine alt bir site oluşturmak mantıklıdır. Subdomain nedir? Sorusu bu açıdan en çok merak edilen hususlar arasında yer alır. Web sitenizin alt alan adlarını oluşturulması işlemini Subdomain sağlar, yani yeni bir site açmadan alt alan adı ile farklı bir site oluşturabilirsiniz. Örnek olarak www.webacil.com alan adımız olsun, bu durumda www.blog.webacil.com ise alt alan adımız olabilir. Gelişmiş bir web tasarım ağı içerisinde çalışmalarınızı sürdürüyor iseniz bu tarz alt alan adlarına ihtiyacınız fazlasıyla olacaktır.

Web sitelerinin hosting özelliği olmadan alt alan adı almanız mümkün değildir, Subdomain nedir? Sorusunu sorduğumuzda hostinge bağlı olarak sınırsız bir şekilde açıldığını söylemeden geçmemeliyiz. İstediğiniz kadar alt alan adı açabilirsiniz ancak hostinglerin bazıları bu duruma limit koyarak sınırlandırabilmektedir. Subdomain sayesinde ek gider olmadan sitenizin çalışma alanlarını geliştirebilir ve hizmetlerinizi kategori şeklinde sınıflandırabilirsiniz. Müşteriler açısından düşündüğümüzde de alt alan adı kolaylaştırıcı bir yana sahiptir, ülkemizde en çok kullanılan alan adı ise bloglardır.

Subdomain Nasıl Oluşur?

Subdomain ile alt alan adı alabilmek için öncelikle hostinge ihtiyacınız vardır, Hostinglerde bulunan iki panele giriş yaparak alan adlarınızı seçebilir ve istediğiniz kadar alt site oluşturabilirsiniz. Genelde sınırsız hosting kullanıldığı için site sahipleri istediği kadar Subdomain oluşturabilmektedir, ancak bazı hostingler buna izin vermez ve kota koyar. En düşük bütçeli hostinglerden bu açıdan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Hostingler içerisinde yer alan iki panel işimizi kolaylaştırır ve rahat bir şekilde alan adı almamızı sağlar. cPanel ve Plesk panel sayesinde alt alan adlarınızı kontrol edebilir ve istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Bu panellere girip alt alan adı eklerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar olacaktır. Domain uzantısı eklemeden ve herhangi bir boşluk olmaması önemlidir çünkü bu iki hususa dikkat etmez iseniz alan adını alamayabilirsiniz. Web yazılım ve tasarım alanında birçok bilgi için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Leave a comment