Web Tasarımı

Web Tasarımı

Web Tasarımı

 

Web tasarımı konusunda günümüzde bir çok farklı alanda bir çok farklı bilgi ile karşılaşabilirsiniz. Herkes kendisine göre mantıklı bir açıklama yapıyor ama asıl önemli olan kendisine göre değil sizin anlayacağınız şekilde bir açıklama yapılmasıdır ki, bizde elimizden geldiğince Web Tasarımı ile ilgili sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Dilerseniz aşağıdaki yazıyı okuyabilir yada 0216 330 10 50 nolu telefon üzerinden direk bizimle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Öncelikle web tasarımı nedir bundan bahsedelim. Bu konuda sizleri bilgilendirirken farklı örneklemeler ile gideceğiz ki sizde kafanızda hiçbir şekilde bilginiz olmasa da, konuyu kafanızda rahatlıkla canlandırabilin. İnternet ortamını şehrinizdeki alışveriş merkezlerine benzetebilirsiniz. Arama motorlarını (Google, yandex, bing vs) ise bu alışveriş merkezlerinden her biri olarak düşünün. Günümüzün gerçeği şu ki en çok ziyaret alan alışveriş merkezinin ismi Google’dır. Bu yüzden internette olmak isteyen, daha fazla ziyaretçi almak isteyen kuruluş amacı her ne olursa olsun tüm web siteleri burada yer almak istemektedir. Google çünkü alt yapısı sayesinde ziyaretçilerine en rahat ve hızlı dolaşım imkanı sağladığı gibi aradıklarını da daha hızlı bulabilmelerini sağlamaktadır. Aslında Google gücünü yine içinde barındırdığı web sitelerinden ve bunların içeriklerinden almaktadır. Bunları baştan özellikle vurgulamak istedik ki ileride vereceğimiz bilgiler daha iyi kafanızda otursun.

 

Web Tasarımı Nedir ? Nasıl Olmalıdır ?

 

Bir web sitesi sahip olmayı neden istersiniz önce bunu konuşalım. İnternet ortamında sesinizi doğru bir şekilde duyurabilmek için sizi doğru bir şekilde ifade edecek bir web sitesine ihtiyacınız olacak. Bir web sitesine bir ürün veya hizmetiniz müşterilerinize ulaştırmak yada herhangi bir konuda bilgi vermek amacıyla sahip olabilirsiniz. Her ne amaçla olursa olsun web sitenizin maksimum seviyede ziyaretçiye sahip olmasını herkes istemektedir. Ama arama motorlarında üst sıralara sahip olmadıkça veya reklam yapmadığınız sürece bu ziyaretçi kitlesini yakalamanız mümkün değildir. Alışveriş merkezi örneğine dönecek olursak müşterilerin büyük bir çoğunluğunun giriş katında ihtiyaçlarını karşıladıkları görülmektedir. Buda arama motoru her ne olursa olsun ilk sayfasında yer alabilmeniz anlamına gelmektedir. Web sitesi denilen şey iki unsurdan oluşur bunlardan birisi web tasarımı diğeri ise web yazılımıdır. Web tasarımı mağazanın görünen yüzü iken, diğer görünmeyen alt yapısı ise web yazılımı olmaktadır. Web tasarımını mağazanın tasarımına benzetirsek şunu sorarak devam edelim. Alışveriş merkezini dolaşırken nasıl bir mağaza dikkatinizi çeker? Bir tekstil mağazasından örnekleyerek devam edelim. Öncelikle mağazanın vitrini yani web sitenizin tasarımı hangi ürünü sattığınızı net bir şekilde belirtmeli. Mağazanın vitrini yani web sitenizin tasarımı müşterilerinizin dikkatini çekecek ve mağazaya sokacak yani web sitenizde dolaşmalarını sağlayacak tasarıma sahip olmalıdır. Bunu sağladığınızı düşünelim artık. Müşterileri mağazada önce reyonların yerlerini net bir şekilde bulmak ister, ayrıca ürünlerin düzgün bir şekilde yerleştirilmesini bekler, eğer kampanyalı ürünler var ise bu ürünleri rahat bulmak ister, seçtiği ürünle fazla vakit kaybetmeden kasaya giderek işlemini bir an önce görmek ister. Şimdi bunu web tasarımına uyarlayalım. Web sitenizin menüleri , site içi yönlendirmeleriniz oldukça anlaşılır ve basit olmalıdır. Daha sonra web sitenizdeki ürünlerin detayına girdiğinde ürünler ile ilgili detaylı bilgi almak ister. Daha önceden bu ürünü almış kişilerin yorumlarını görmek ister. Bununla birlikte ürünü web sitesinde sepete attığında güvenli bir şekilde ödeme adımlarını ilerlemek ve ödemesini yaparak ürünün gönderilmesini bekler. Umarım iyi bir web tasarımı nasıl olmalıdır ve bunun ne kadar önemli olduğunu bir nebze anlatabilmişizdir. Yine de kafanıza takılan herhangi bir şey olursa bizlere ücretsiz olarak danışabilirsiniz.

 

Web Tasarımı Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Web tasarımı yaptırırken öncelikle firmanın referanslarını incelemenizde fayda var. Bunun dışında mutlaka sözlü iletişime geçin. Web tasarımı yapan firma sizi anlıyor mu anlamıyor mu buna bakın. Web tasarımı, kodlar ile web tasarımcıları tarafından yazılan bir yazılımdır. Ama iyi bir web tasarımının iyi bir web tasarımcısı kadar iyi analiz yapan size yeni vizyon katabilecek kişilere de ihtiyacı vardır. Sizi iyi anlamayan bir web tasarım firması ile asla tam anlamıyla başarılı bir sonuca ulaşamazsınız. Bunun yanı sıra web tasarımının oturacağı web yazılım dediğimiz alt yapıda güçlü olmalıdır. Her türlü trafiği kaldırabilecek veri akışını doğru ve hızlı yapabilecek bir sistem ile web tasarımınızı desteklemeniz gerekmektedir. Web tasarımınız aynı zamanda SEO uyumlu olması gerekmektedir. SEO uyumlu web tasarımı yaptırmadıysanız maalesef boşa kürek sallıyorsunuz demektir. Çünkü web siteniz bulunamadıktan sonra ne kadar güzel olduğunun maalesef hiçbir önemi yoktur.

Biz sizler için web tasarımı yaparken işte tüm bu bileşenlere özellikle dikkat ediyoruz. Sizlere hizmet sunarken sizleri gereksiz jargonların içinde boğulmaktan kurtarıyor işe bizzat dahil ediyoruz. İşin her adımında sizleri yönlendirerek hedefinize, hızlı ve doğru ulaşmanızı sağlıyoruz. Ancak bu şekilde başarımızın daha uzun yıllar süreceğine ve sektörümüzede doğru bir örnek teşkil edeceğimize inanıyoruz. Dijital dünya ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları bizlere rahatlıkla sorabilirsiniz sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyacağımıza emin olabilirsiniz.

Leave a comment