Web Tasarımı Yaptırırken Renklerin Önemi

  • Ana Sayfa
  • Web Tasarımı Yaptırırken Renklerin Önemi
Web Tasarımı Yaptırırken Renklerin Önemi

Web Tasarımı Yaptırırken Renklerin Önemi

Web tasarım alanı artık git gide daha çok gelişmektedir, bu şekilde ilerlemenin yaşanmasında elbette ki küresel internet ortamının payı fazladır. İnsanlar artık internet ortamında alışveriş yapmayı, eğlenceli ortamlarda gezmeyi, arkadaşları ile ilişki düzeylerini kontrol etmeyi sevmektedir. Hal böyle olunca web tasarım alanı da daha çok değer kazanmıştır, web tasarımcılar bu alanda fazlaca çalışsa da ziyaretçilerin beklentilerine uygun modelleri gün yüzüne çıkarmak için daha fazlasını yapmak zorundalar. Web tasarımı yaptırırken renklerin önemioldukça fazladır, özellikle tasarımcıların daha kaliteli şablonlar üretmeleri açısından dikkat etmeleri gereken hususların başında yer alır.
Renklerin her alanda olduğu gibi web tasarım alanında da bazı özel durumları vardır. Web tasarımı oluştururken rastgele renkler seçmek gibi bir durum söz konusu değildir çünkü oluşturulacak tasarım doğrudan sizleri andırdığı için renklerinde sizlerle uyumlu olması gerekmektedir. Firmanızın arayüzü ile web siteniz uyumlu renklerden oluşursa ziyaretçiler daha kolay bir şekilde sizleri hatırlar ve hizmetleriniz daha çok ilgi çeker. Web tasarımı yaptırırken renklerin önemi sadece bunlarla sınırlı değildir, renkler web sitelerinin interaktiflik durumunu da doğrudan etkiler. Niyetinizi ve hedeflerinizi sadece renklerle anlatamazsınız ancak bunları insanlara anlatmada renkler sizlere yardımcı olur. Web tasarım hizmeti almadan önce firma ile renkler konusunu detaylı bir şekilde konuşmanız gerekecektir.

Web Tasarımı Yaptırırken Renkler Ne Anlama Gelir?

Web sitesi tasarlarken sadece 216 renk palete göre hazırlandığını biliyor muydunuz? Evet, birçoğumuzun belki de ilk defa duyduğu bir kavram olabilir, internet ortamında tarayıcıların görüntüleyebileceği sadece 216 renk vardır. Web tasarımı yaptırırken renklerin önemi ve ne anlama geldiğini şimdi sizlerle paylaşalım;
Kırmızı; enerji, aksiyon ve tutkuyu belirterek web sitenize yeni bir heyecan getirir.
Beyaz;  güvenirliği, saflığı bize en iyi öğreten renktir. Bütün tasarımlarda kullanılabilen ender renklerdendir.
Turuncu; güçlü ve hırslı yapıda bulunan bir web site için düşünülebilir.
Siyah; Gösteri odaklı paylaşımların olduğu tasarımlar için en çok tercih edilen renktir, hızı ve heyecanı yansıtır.
Mavi; akılcılığı ve bağlılığı temsil eder.
Sarı; geçici bir dikkat oluşturmak istiyorsanız kesinlikle kullanmalısınız, mutluluğu da temsil etme durumu vardır.
Kahverengi; zenginlik ve kibarlık tam olarak bu renktir.

Leave a comment