Web Tasarımında Görsellerin Önemi

Web Tasarımında Görsellerin Önemi

Web Tasarımında Görsellerin Önemi

Web tasarım; sitenin içerisinde bulunan yazıların, görsellerin, grafiklerin ve içeriklerin birbiri ile uyumlu olmasıdır. Saydığımız bu dört faktör ne kadar uyumlu ise web siteniz o kadar kusursuz olabilir. Web site oluşturulurken temalarda oldukça önemlidir çünkü tema sitenin görselini etkiyen en önemli faktörler arasındadır. Tema seçimi, temanın oluşumu ve siteye yüklenmesi son derece önemlidir. Profesyonel olmayan birileri tarafından yapılması mümkün değildir, web sitenizi bu açıdan bu işin ehli olmayan kişilere teslim etmemelisiniz. Web tasarımında görsellerin önemi oldukça fazladır, bu yazımızda tasarım süreci içerisinde ve tasarım sonrası görsel olarak nelere dikkat etmeliyiz? Bunlar üzerinde duracağız.
İmajlar, renkler, desenler ve fonlar tema için son derece önemlidir. Tasarım süreci içerisinde kendinize bir tema belirlemelisiniz, tasarımcınızla da beraber fikir alış verişinde bulunmanız son derece önemlidir. Tema, görselliğin başyapıtıdır. Firmanız ve hizmetlerinizle uyumlu olan renklerin seçimi son derece önemlidir çünkü temaların sürekli değişmesi web sitenize zarar verebilir. Kullanıcılar genel olarak kalıcı temaları benimser, firmanız tema üzerinde marka olmuş ise işiniz daha da kolaylaşacaktır. Web tasarımında görsellerin önemi bu aşamada kendini göstermektedir, kalıcılığı olan ve göze hoş gelen temalarınız var ise ziyaretçiler sizleri daha çok tercih edecektir. Genel olarak yapılan araştırmalarda renk ve tema uyumu olmayan yani ziyaretçilerin huzurunu kaçıran siteler 0.10 saniye sonra terk edilmektedir. Web sitenizin sürekli olarak tercih edilmesini istiyorsanız, renklerinizi bu açıdan iyi seçmelisiniz.

Web Tasarım Sırasında Görsel Uyum

Web sitenizi tasarlarken görsel uyumlara dikkat etmelisiniz çünkü her rengin kendine göre farklı bir anlamı vardır. İnternet ortamında seçebileceğiniz 216 farklı renk modeli vardır, istediğiniz renkleri seçebileceğiniz gibi sizin için hazırlanmış temaları da seçebilirsiniz. Hazır temalar genel olarak paket halinde müşterilere sunulur, firmanızın logosu ile ilgili olması son derece önemlidir. Eğer hazır tema seçeneklerinden yararlanacaksanız, sitenizin arka planı ile de uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Web tasarımında görsellerin önemi ziyaretçiler açısından daha fazladır çünkü sitede en fazla zaman geçirenler onlardır. Rahatsız edici renklerin kullanılması son derece yanlış olabilir.

Web Tasarım Sonrası Görsel Yönetim

 

Web tasarım süreci tamamen bittikten sonra artık rahat bir şekilde içeriklerinizi paylaşabilirsiniz, içeriklerinizin seo uyumlu olmasına zaten özen gösteriyorsunuzdur ancak özen göstermeniz gereken bazı etmenler daha olacaktır. Bunlardan en önemlisi görsellerdir, yazınızda ya da içeriklerinizde paylaştığınız görseller son derece önemlidir. Sadece yazı ile siteniz çok sade kalabilir ve yeterince ilgi çekmez. Kaliteli görsellerle birlikte paylaşıldığı durumlarda yazılarınız daha çok ilgi çekecektir ve arama motorlarında siteniz üst sıralarda olacaktır. Web tasarımında görsellerin önemi son derece fazladır, kalite açısından yetersiz görseller paylaşmanız durumunda siteniz Seo kurallarına yeterince uyamaz. Seo kurallarına uymamakta bize ziyaretçi sayısı azalması olarak geri döner.
Özetle web siteleri için görseller hayati derecede önemlidir, sitenizin işleyişi ve daha fazla ziyaretçi kazanmak açısından değil kalıcı ziyaretçilerinizi memnun etmek açısından bile düşünebilirsiniz. Sürekli olarak web sitenizde zaman geçiren ve hit olarak belli konumlara gelmenizi sağlayan ziyaretçiler için görüntü kalitesi yüksek görseller paylaşın ki onlar daha çok mutlu olsun. Web tasarımında görsellerin önemi sadece bunlarla sınırlı değildir. Web sitenizin gelir kaynaklarını da önemli ölçüde artmasını sağlayarak sizleri bambaşka bir seviyeye çıkartır.
Web tasarım için görsellerin önemi çok fazladır. Örnekle bu durumu açıklamak gerekirse görseller sizin yemeklerinizde kullandığınız tuzunuz ya da şekerlerinizdir. Onlar olmadan lezzetler olamayacağı gibi görseller olmadan da siteniz yeterince kaliteli ve kusursuz olamaz.

Leave a comment