Veri Yönetimi Nedir?

Veri Yönetimi Nedir?

Veri Yönetimi Nedir?

Genel anlamda bugün internet ortamında kullanılan tüm verilerin toplanarak saklanmış olduğu ve bulut adı verilen bir veri deposu bulunmaktadır. Son yıllar da duymaya başladığımız kişisel verilen korunması kanunu vesaire gibi konular ile birlikte hayatımıza giren veri yönetimi nedir? Sorusu tamamı ile bu bulut sisteminde depolanan veriler ile alakalı bir durumun sorusu olabilmektedir. Bulut sisteminde bazı veriler yapılandırılmış olarak yer almaktadır. Yapılandırılmış olarak saklanan verilerin dışında kalanlar ise internet dünyasında yapılandırılmamış olarak saklanan veriler olarak adlandırılmaktadır.
İşte tam olarak veri yönetimi bu yapılandırılmamış verilerin internet ortamında genel bir tabir ile yönetilmesi anlamına gelmektedir. Bu yönetim sürecinin kapsamına giren işlemler genel olarak şöyle olmaktadır. Öncelikler verilerin belirlenmesi ve türüne ve ait olduğu sınıfa göre bir araya getirilmesi ve son olarak bu verilere sorumluluk atama amaçlı olarak komut verilme işleminden oluşmaktadır. Veri yönetimi nedir? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri büyük firmaların ve şirketlerin yapmakta zorlandığı ve daha çok profesyonel bir çaba gerektiren bu işlemi alanında uzman olan kişilerce yapılmasıdır.

Veri Yönetimi Ne Kadar Önemlidir?

Günümüz de her şeyin internet ortamına aktarıldığı düşünüldüğün de aslından internet ile alakalı her şeyin ayrı bir önemi bulunmaktadır. Özellikle büyük şirketlerin tüm önemli ve gizli kalması gereken bilgilerinin bu verilerde gizli olduğu düşünüldüğünde veri yönetiminin önemi çok daha fazla artmaktadır. Veri yönetimi nedir ve ne kadar önemlidir konusu hakkında hala kafanız karışık ve emin değilseniz, işin ciddiyetini şu şekilde açıklayabiliriz. Başarılı bir veri yönetimine sahip değilsek bu verilerimizin internet ortamında düzensiz ve dışarıdan gelecek olan kötü amaçlı yazılımlara karşı daha korumasız bir halde olacaktır. Bu da şirket veri ve bilgilerine sızılmasına ve saldırıya uğramasına neden olacaktır.
İster büyük bir şirket isterseniz bireysel bir internet kullanıcısı olun fark etmeksizin verilerinizi bir düzen içerisine sokulması ve bu şekilde korunması size son derece fayda sağlayacak hizmetlerden biri olmaktadır. Tüm bu nedenlerden dolayı da veri yönetimi günümüzde oldukça önemli bir yere ve öneme sahip olmaktadır.

Leave a comment