Veri Tabanı Çeşitleri

Veri Tabanı Çeşitleri

Veri Tabanı Çeşitleri

Veri tabanı, bilgisayar düzeni içerisinde bilgilerin toplanması ve kategorize bir şekilde sınıflandırılmasıdır. Veri tabanı oldukça üst düzey işletmeler tarafından kullanılmaktadır, örnek olarak bankaları, kütüphaneleri ve web site sahiplerini verebiliriz. Veri tabanı çeşitleri sayı bakımından oldukça fazladır, her sistemin kendine has öne çıkan bir özelliği bulunmaktadır. Bu yazımızda Veri taban çeşitlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

En Yaygın Kullanılan Veri Tabanı Çeşitleri

PostgreSQL
İlişkisel bir veri tabanı sistemi olup, açık kodlu ve ücretsizdir. Unix türevi işletim sistemleri başta olmak üzere NT çekirdek yapıdaki Windowslarda çalışmaktadır.
Güvenlik ve özellik bakımından bir adım öne çıkmıştır, şimdi bu özellikleri maddeler halinde sizlerle paylaşalım;

  • Açık kaynak kodlu olmasından dolayı işlemlerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
  • Türkiye ve dünyada birçok geliştiricisi bulunmaktadır.
  • ANSI SQL uyumlu olmasından dolayı farklı programlarla kolay bir şekilde ilişkilendirebilirsiniz.
  • Destek açısından sizi rahatlatan yönetimi
  • Farklı dil seçenekleri
  • Max veri taban büyüklüğü sınırsızdır.
  • Max kolan büyüklüğü ise 1 GB’dir.

MsSQL

 

Microsoft tarafından oluşturulan bir sistemdir. Maliyetli olmasından dolayı çok tercih edilmemektedir. Web tasarımcıları tarafından tercih edilecekse öncelikle bir veri tabanı sistemi belirlemelidir. Access bu açıdan web tasarımcıların en çok seçtiği veri tabanı sistemidir.

MySQL

Veri tabanı yaratmak amacıyla tasarlanan bu sistem zamanla gelişmiştir ve günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Veri tabanı tanımlamak, kontrol etmek, düzenlemek gibi işlemleri yapabileceğiniz yazılım sistemidir. İlişkisel veri tabanını farklı tablolarla anlatmak mümkün olmuştur, bu sayede sistem kendini daha iyi tanıtmaktadır. Çift lisansa sahip olması bizlerin işlerini daha da kolaylaştırmıştır. Veri tabanı çeşitleri içerisinde en gelişmiş olanıdır.

Oracle

İlişkisel veri tabanı paneli olarak Kaliforniya’da kurulmuş bir yazılım sistemidir. Bu sistem şuanda halen kullanılan Java uygulamalarının temelidir. Oldukça gelişmiş bir yönetim paneline sahiptir, hazır programlamalar sayesinde düzenlemeleri ve kontrolleri kolay bir şekilde yapmamızı sağlar.

Paradox

SQL sisteminden değil de dosyalardan oluşmaktadır. Veri tabanı yönetim sistemi olmadığı için tablolara ulaşmamız bazen imkânsız olabilmektedir.  Programlarda rahat bir şekilde kullanılır ancak ağ ortamında bu rahatlığı bulamayabilirsiniz ve sorunlarla karşılaşmanız içten bile değildir.

  • Tek kullanımlı yazılımları destekler
  • Veri tabanına işlediğiniz bilgiler hemen kaydedilmez
  • Yedekleme olarak önlemlerinizi almalısınız, aksi durumlarda bilgilerinizi kaybedebilirsiniz.

Leave a comment