Veri Tabanı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Veri Tabanı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Veri Tabanı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Veri tabanı, farklı tiplerde bulunan verilerin düzenli ve sistematik bir şekilde saklanmasını sağlayan depolama alanıdır. Farklı yapılardaki bilgilere manuel olarak ulaşmak oldukça zordur, veri tabanı sayesinde istediğimiz herhangi bir bilgiye saniyelerle ulaşmamız mümkündür. Veri tabanı birçok alanda kullanılmaktadır, bankalardan tutunda web tasarım alanına kadar her şartlarda bize yarar sağlar. Özellikle bilgisayar ortamında etkisi son zamanlarda artmıştır, veri tabanı ile çalışan birçok programında hayatımıza girmesi ile birlikte işlerimiz daha da kolaylaşmıştır. Veri tabanı tasarımı nasıl yapılır? Öncelikle profesyonel bir ekibin gözetiminde belirli aşamaları izlemesi gerekir, sonrasında ise program otomatik bir şekilde komutlar yardımıyla bütün işlemlerinizi gerçekleştirecektir.

Veri Tabanı Tasarımı Yapım Aşamaları

Veri tabanı oluşturma süreci belli aşamalara dayanır, bu aşamaların sırayla ve eksiksiz bir biçimde sürmesi gerekecektir.

  1. Veri tabanı hangi amaçla kurulduğu belirlenmelidir, işlemleri daha hızlı bir şekilde yapabilmeniz için amacı net bir şekilde bilmeniz lazım.
  2. Konu ile gerekli bilgiler toplanır ve gerekli olan düzenlemeler yapılır. Bu aşamayı ne kadar dikkatli bir şekilde geçerseniz, ilerleyen süreçlerde o kadar az hata ile karşılaşırsınız.
  3. Toplanan bilgiler tablolara bölünür, veri tabanı tasarımı nasıl yapılır? Konusunun belki de en önemli aşamasıdır, kullanacağınız tabloları belirledikten sonra işlemleri daha kolay bir şekilde sürdüreceksiniz.
  4. Bilgileri sütunlara dönüştürerek, birincil anahtarları belirleme ile bu aşama son bulur.
  5. Tabloların hangi ilişki ile ilgili olduğu belirlenir ve son kez veri tabanı test edilir.
  6. Son olarak ise normalleştirme kurallarını eksiksiz bir biçimde uygulamanız gerekecektir. Ayarlamaları yaptıktan sonra veri tabanınız hazır konuma gelecektir.

Sizleri gereksiz işlemlerden kurtaran veri tabanı hazırlama süreci bu kadar basit ancak bu alanda hiç tecrübesi olmayan kişiler tarafından yapılması tarafımızca önerilmemektedir. Alanında profesyonel olan birçok firma bulunmaktadır. Veri tabanı sizlere gereksiz zaman kaybını yaptırtmaz, bilgileri sınıflayarak işlemlerinizi daha kolay yapmanızı sağlar.  Veri tabanı tasarımı nasıl yapılır? Hakkında daha detaylı bilgi için sitemizin blog kısmında bulunan yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a comment