Veri Tabanı Nedir?

Veri Tabanı Nedir?

Veri Tabanı Nedir?

Bilgisayar ortamında bilgilerin saklanması ve depolanması oldukça kolaydır, gelişen dünyada bilgilerin sürekli artmasın dolayı bu bilgilerin saklanması da önemli bir hale gelmiştir. Veri tabanı nedir? Bilgisayarda bilgilerin kategori halinde sınıflandırılarak saklanması işlemidir. Veri tabanı gündelik hayatımızda birçok alanda bizlere yardımcı olmaktadır, nüfus müdürlüklerinden tutunda bankalara kadar birçok alanda hafıza görevi görmektedir. Kayıtların kaybolması gibi bir ihtimal söz konusu olmayacağı için oldukça güvenilir bir yöntem olmuştur.
Web tasarım alanında ise veri tabanı ziyaretçilerin bilgilerini saklamada kullanılır. Örnek olarak bir web sitesine üye oldunuz, bilgilerinizi girdiğiniz için ilerleyen süreçlerde tekrar hatırlatmanıza gerek yoktur çünkü bu bilgiler veri tabanında saklıdır. İşletme sahibi dilemesi durumunda bu bilgilere ulaşarak sizin ile iletişime geçebilir. Paylaşılması gerekmeyen bilgiler tabi ki 3.kişilere iletilmeyecek ve koruma altında olacaktır. Veri tabanı özetle hafıza konumundadır ancak sadece saklı olması ile değil aynı zamanda bilgilerin düzenli bir şekilde elimizin altında olmasını da sağlar. Veri tabanı nedir? Telefonumuzdan bir örnekle açıklamak gerekirse, rehberimizde bulunan kişileri saklanmış bilgiler olarak görebiliriz. Bu durumda rehberimiz veri tabanımız olacaktır.

Veri Tabanında Bilgiler Nasıl Saklanır?

Veri tabanı sistemi oldukça gelişmiş tablolardan oluşmaktadır, bilgilerin kategori halinde sınıflandırılması işlemini programlar yapmaktadır. Bu alanda kullanabileceğiniz birçok program bulunmaktadır, ücretli programların daha da verimli bir şekilde çalıştığını belirtebiliriz. Veri tabanı işlemini yapan programları kullanmayıp, bilgileri elde düzenlemek ise bazen mümkün olmayabilir. Özellikle işletmeniz büyük ve donanımlı bir yapıda bulunuyorsa veri tabanı çeşitleri arasından birin seçmek durumundasınız. Veri tabanı nedir? Sorusunu örnekle açıklarsak şu şekilde bir tablo ile karışılabiliriz

ÜYE
Üyeno
Ad
soyad
Tcno
Adres

YAZAR

Yazarno
Ad
Soyad
Ücret
Şifre

KİTAP

 Kitapno
Alıştarihno
süreno
ÜyeID
PersonalID

.

 

Alt başlıklar ve sınıflamaların sayısı artabilir, bu verilerin her birine tıkladığınızda sizlere detaylı bilgiler verecektir. Bilgisayarınızda saklı olan bu verilerin saklanması da oldukça basittir, gerek olduğu durumlarda yönetici izni alarak verileri silebilirsiniz. Veri tabanı hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizi yakından takip edebilirsiniz.

 

Leave a comment