SSL Nedir?

SSL Nedir?

SSL Nedir?

Bu yazımızda web tasarımcıların adı gibi bildiği bir kavramı anlatacağız, SSL nedir? Son dönemlerde sürekli karşımıza çıkan SSL açılım olarak “Secure Sockets Layer” yani güvenli giriş katmanı anlamına gelmektedir. Güvenli giriş katmanı web sitelerinde bulunan bir bloktur, ziyaretçilerin bilgilerini koruma amacı taşır ve bilgilerin üçüncü şahıslarla paylaşılmasını engeller. Sadece bu özelliklerine baktığımızda bile SSL ne kadar yararlı görebilmekteyiz, web site sahipleri eğer bu güvenlik katmanını kullanırsa sitelerinin marka ve güvenlik değeri yükselecektir.

Ziyaretçiler için oldukça önemlidir ancak birçoğumuz sitelerde bu özellik var mı ya da yok mu? Şeklinde bir arayış içinde değiliz. Genellikle güvenirliği ispat edilmiş siteleri tercih etmekteyiz, özellikle de bu durum alışveriş siteleri için geçerlidir. SSL nedir? İşte tam olarak web sitelerinin güvenlik sorunlarını çözümleyen bir bloktur. Kredi kartı ya da banka hesap numarası ile yapacağımız alışverişler sonucunda bilgilerimiz çalınabilir ve hesaplarımızda maddi olarak zararlar yaşayabiliriz. Güvenli giriş katmanı ile artık bu durum tamamen ortadan kalkmıştır,

SSL Sertifika Nasıl Alınır?

SSL seçeneğini etkili bir şekilde kullanabilmek için sertifika almanız gerekmektedir, ücretli olduğu için internet sitelerinde gelişmiş bir fiyat analizi yapabilirsiniz. Genelde web sitesi satın alırken hostinglerin yanında SSL sertifikası ücretsiz olarak verilmektedir çünkü hosting ücreti içerisinde ayrı olarak kesilmiştir. SSL sertifikalarına baktığımızda karşımıza birçok seçenek çıkmaktadır, onlardan sadece bazıları şunlardır;

  • Alan adı sertifikası
  • Web sunucusu sertifikası
  • Wildcard sertifikası
  • Kod imza sertifikası

Sertifikaların kendilerine göre özellikleri bulunmaktadır. Örnek olarak alan adı sertifikası; şirketin alan adının kesin olarak onaylanmasından sonra alınır. Web sunucu sertifikası; e postaları korumak için kullanılır. Wildcard sertifikası; alan adlarınız koruma altına alınır ve bu sayede alanlarınızı herhangi bir kimse tercih edemez. Kod imza sertifikası ise, kodları garanti altına alarak kimse tarafından değiştirilmemesini sağlar.

SSL Nasıl Çalışır?

“Public Key” ve en çok “Private Key” anahtarına dayalı bir kodlama yöntemidir. Bu iki anahtar sistemin çalışmasını sağlayarak güvenlik katmanını oluştururlar. Anahtarlardan birini yalnızca bir açabilir, böyle bir durum oluştuğundan karşılıklı olarak güvenlik sağlanmış olur. Site sahibinde kalan Private key ile bağlantı kurduğunuz ziyaretçi gönderdiğiniz Public key ortak olarak harekete geçer. Hem site sahibinin hem de ziyaretçinin hakları bu şekilde korunmuş olur, sistemin daha da geliştirilerek çalıştırılması mümkündür. Örnek olarak alışveriş sitesi için ödeme seçeneği bulunsun, siteye kredi kartı bilgilerinizi ve şifrenizi normal olarak gireceksiniz. Güvenlik katmanını oluşturan iki anahtar bu aşamada devreye girmesi ve sorunların oluşmasını engellemesi oldukça basittir. Site sahibinin anahtarı işlemleri denetler ve sorun oluşması durumunda sorumluluğun kendilerinde olmadığını kanıtlar, aynı şekilde müşteriye gönderilen anahtarda kredi kartından ücretin gönderilip gönderilmediği denetler ve müşteriyi korur.  Sonuç olarak SSL sistemi bu şekilde çalışmaktadır, her iki tarafında haklarını güvence altına alması bakımından son derece önemli bir yöntemdir.

SSL Faydaları Ve Özellikleri

 

Güvenlik katmanı olarak internet üzerinde vazgeçemediğimiz bir yöntem olmasından dolayı sürekli olarak karşımıza çıkacaktır. SSL nedir? Sorusunu yazımızda detaylı bir şekilde açıklamıştık, şimdi özelliklerinden ve faydalarından bahsederek yazımızı bitirelim.

  • Site ile müşteri arasındaki mesajların şifrelenmesini ve üçüncü kişilerin eline geçmemesini sağlar.
  • Mesajların doğru yerlere gidip gitmediğini kontrol eder.
  • İletilen içeriklerin zamanlarını ve tarihlerini onaylayarak bizlere yardımcı olur.
  • Dokümanları arşivde toplayarak işimizi kolaylaştırır.

SSL sistemi dünyada en çok kullanılan kodlama türlerinden bir tanesidir. İnternet üzerinden alabileceğiniz birçok site bulunmaktadır, ayrıca web site satın aldığınız firmalardan da sizin için almanızı sağlayabilirsiniz.

Leave a comment