Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının aktif ve dinamik tutulması, büyüme sürecinin takibinin yapılması, marka imajı geliştirmenin sonrasında yönetiminin yürütülmesi ve çıkan sosyal medya krizlerinin çözüme götürülmesini kapsayan geniş bir çalışmadır. Son dönemlerde toplumlarda sosyal medya sayfası olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden sosyal medya hesaplarının yönetimleri günden güne önem kazanmaktadır. Yapılan araştırmaların doğrultusunda çıkan sonuca göre; sosyal mecralarda günlük ortalama 1 milyar kişi çevrimiçi olmaktadır. Bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise direk olarak sosyal medya hesaplarıyla etkileşim kuruyor. Buna bağlı olarak siz bir ürünü yada hizmeti satmak istiyorsanız bu pazarı akıllıca kullanmanız gerekmektedir. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. Kendinize yaşadığız şehrin en işlek sokağında bir mağaza açsanız, önünden günde 1 milyar kişi geçmez. Doğru yapılacak sosyal medya yönetimi size günde 1 milyar kişinin potansiyel alıcı olabileceği bir caddede mağaza açma şansı sunuyor.

Doğru Sosyal Medya Yönetimi

Üst paragrafta da belirttiğimiz gibi sosyal medyanın var olması ve gelişmesi insanlara bir çok hizmet sundu. Bu hizmetlerden doğru strateji belirleyerek yararlanmak sizleri hedeflerinize daha sağam adımlarla götürebilir. Küçük yada büyük bir işletme olmanız fark etmez,doğru yapılmış bir sosyal medya yönetimi her türlü pazarda markanıza fark yaratacaktır. Sosyal medya yönetimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Biz sosyal medya yönetimi danışmanlığı verdiğimiz markaların öncelikle rakip analizlerini yaparak işimize başlıyoruz. Sizi farklı kılacak içerikler üreterek devam ediyoruz. Bu içerikler hem sizi sosyal medya hesaplarında öne çıkartıyor hemde arama motorlarında ulaşılabilirliğinizi artıracak nitelikte hazırlanıyor. Ulaşılmak istenilen hedef kitleyi belirliyoruz. Hedef kitleyi belirlerken bir çok demografik ve davranış kriterlerine azami özen gösteriyoruz. Markanın isteği doğrultuda reklamları kullanıyoruz. Bildiğiniz üzere bir çok sosyal medya ağının reklam sunabilme özelliği bulunuyor. Bu özelliği aktif kullanabilmek için markanızla doğru orantılı reklam kampanyaları hazırlıyoruz. Bu ve bunun gibi bir çok yöntem ile sosyal medya yönetimi yapıyoruz. Sosyal medya yönetimlerinizi profesyonel bir ekip ile yürütmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya genel anlamıyla hayatımızı kolaylaştıran ve hızlandıran öğelerden oluşan bilgi ve içerik platformudur. En genel anlatımla, yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital platformdur. Birçok insanın mobil ve online olduğu dijital çağda paylaşım ve iletişim sınırı olmadan özgür ve özgün tartışma zemini yaratan sosyal medya, kişi ve birey iletişiminin yanında, marka ve kurum konumlandırması açısından da son derece önemlidir.

Sağladığı etkileşim açısından eğitim, araştırma ve bilgi sağlama anlamında da son derece etkin olan sosyal medya, içeriklerden oluşur. Sosyal medya için her bilgi bir içerik, her içerik bir kaynaktır. Sosyal medyanın gazete, TV ve diğer basılı mecralardan en büyük farkı, eş zamanlı bilgi paylaşımı ve çift yönlü iletişim sağlamasıdır. Bu nedenle sosyal medya günümüzde markalar tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Kullanıcı odaklı olan sosyal medya, doğru kullanıldığı zaman büyük bir güç ve etkisi tartışılmaz bir platformdur. Sosyal medyada bilgi paylaşımı hiçbir maliyet gerektirmeden gerçekleşir ve anında çok geniş kitlelere ulaşabilir. Bu nedenle sosyal medya için iletişimin gücü benzetmesi yapılmaktadır.

Sosyal medya hakkında en fazla merak edilen konular arasında sosyal medya yönetimi nedir sorusu yer almaktadır. Sosyal medya yönetimi, sosyal medya hesaplarının ve sayfalarının nasıl kullanılacağı, büyüme sürecinin nasıl işlemesi gerektiği, imaj yönetiminin nasıl olması gerektiği, kriz durumlarında nasıl yollar izlenmesi gerektiğini gösteren yöntemdir. Sosyal medyanın günümüzde çok güçlü bir yeri olduğunu ve önüne geçilemez bir pazarlama stratejisi olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu yüzden sosyal medya yönetimi nedir ve sosyal medya yönetiminin önemi gibi konular her geçen daha dikkat çekici hale gelmektedir.

Sosyal Medyayı Yönetecek Kişiler

Sosyal medya hesaplarının yönetilmesi evresinde, mutlaka profesyonel kişilerden destek alınması gerekmektedir. Bu profesyonel kişiler sosyal medya yönetimi nedir konusuna son derece hâkim ve şu özellikleri taşıyan kişilerdir;

• Görsel ve yazılı medya konusunda tecrübeli, dilbilgisi yeteneği yüksek
• Gündemi takip eden ve gelişmeler karşısında hızlı karar alıp uygulayabilen
• Doğru içerik üretebilen ve bu içeriklerle olması gerektiği gibi ilgilenen
• İçerik analizi, içerik filtreleme ve e- içerik konularında bilgili

Sosyal Medya Yöneticisi Nasıl Seçilir?

Sosyal medya, yeni nesil web teknolojilerinin getirdiği kullanıcı kolaylığı ve iletişim hızıyla yakalanan eş zamanlı bilgi paylaşımının takip edildiği dijital platformdur. Bu platformlar Facebook, İnstagram, Twitter gibi birçok çeşitlilik gösterebilmektedir. Birçok insanın mobil ve online olduğu dijital çağda, paylaşım ve iletişim sınırı olmadan, özgür ve özgün tartışma zemini yaratan sosyal medya, kişi ve birey iletişiminin yanında, marka ve kurum konumlandırması açısından da son derece önemlidir. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınız kurumsal kimliğinizi taşıyacak şekilde, sizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi yansıtacak ve sizi en iyi şekilde ifade edecek biçimde düzenlenmiş olmalıdır. Bu nedenle sosyal medya hesaplarının yönetimi profesyonel bir kişi tarafından bilinçli bir şekilde yapılmalı ve bu sosyal medya yöneticisi nasıl seçilir sorusunun cevabı bilinerek bu kişi seçilmelidir.

Sosyal Medya Yöneticisi Belirleme Kriterleri Nelerdir?

Sosyal medya yöneticisi aslında bir içerik yöneticisidir. Sosyal medya hesaplarını yönetecek kişi, web sitesi ya da haber portallarına içerik hazırlayan yöneticilerden farklı olarak, sosyal medya alanında bilgi sahibi, sosyal medyayı iyi tanıyan, özelliklerini bilen, sosyal medya için hazırladığı içerikleri, içeriğin kalitesi kadar etkin bir şekilde sunmayı da başarabilen bir kişi olmalıdır. Doğru zaman ve doğru yer diye adlandırılabilecek bu durum, doğru içeriğin doğru platforma doğru zamanda yüklenmesidir. Bu sayede en etkin şekilde sosyal medyadan yararlanılması ve hedeflenen kitleye kısa sürede ulaşılmasını sağlamaktır. Sosyal medya yöneticisi, sosyal medya uygulamalarının içerik analizi ve içerik paylaşımlarından sorumlu kişilerdir.

Sosyal medya yöneticisi nasıl seçilir sorusuna verilecek en net cevap şudur ki, bu kişilerin görsel ve yazılı medya konusunda tecrübeli, dilbilgisi yeteneği yüksek ve hızlı düşünüp çabuk karar verebilen bir yapıda olması gerekmektedir. Sosyal medya yöneticisi gündemi takip eden ve gelişmeler karşısında hızlı karar alıp uygulayabilen özellikte olmalıdır. Sosyal medya yöneticisi oluşturulacak içeriklerin doğru ve amaca uygun şekilde hazırlanıp yayınlanmasından, güncellemesinden ve yayından kaldırılmasından sorumludur. Sosyal medya yöneticisi nasıl seçilir diye baktığınız zaman, doğru içerik üretebilen ve bu içeriklerle olması gerektiği gibi ilgilenen kişilerden seçilmelidir cevabını alırsınız. Sosyal medya yöneticisi hedef kitlenin belirlenmesi, içerik yönetimi, rakip analizi ve reklam kullanımı konusunda uzman olmalıdır.

Sosyal Medya Yönetimi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medya 7’ den 70’e hemen her kesim tarafından kullanılmakta ve bu nedenle sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar çok kısa sürede çok geniş kitlelere ulaşabilmektedir. Öncelikli olarak bilinmelidir ki sosyal medya hesaplarına sahip olmak ve bu hesapları doğru şekilde yönlendirmek firmanıza büyük artılar sağlayacaktır. Kısa süre içerisinde hızla yayılan bu paylaşımlar, marka değerini korumak adına düzgün bir şekilde yapılmalı ve marka değerini düşürecek paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Sosyal medya yönetimi, sosyal medyadaki hesaplarımızın içerik bakımından etkin ve doğru bir şekilde yönlendirilmesidir. Ancak bu sayede kullanmakta olduğunuz sosyal medya hesapları hizmet ve ürün tanıtımı açısından beklediğiniz hedefe ulaşabilecektir. Sosyal medya yönetimini doğru şekilde gerçekleştirebilmek için bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Bu noktalar size kısa sürede hedef kitleye ulaşabilme imkânı tanıyacak püf noktalarıdır. Sosyal medya yönetimi dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sınıflandırılabilir; ürün veya hizmetin hedef kitlesinin belirlenmesi, en iyi şekilde içerik yönetimi, rakiplerin analiz edilmesi, reklam çalışmalarının en iyi şekilde gerçekleşmesidir.

Sosyal Medya Kullanım Anahtarları

İlk etapta tam olarak ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi belirlemeniz, sosyal medya yönetimi dikkat edilmesi gerekenler listesinin en başında gelmektedir. Çünkü reklamlarınız ve içerikleriniz ne kadar iyi olursa olsun, hedeflenen kitleye ulaşamadıkları sürece sizin ve firmanız için hiçbir faydası olmayacaktır. Ulaşmak istediğiniz hedef kitlenin yaş aralığı, cinsiyeti, nelerden hoşlandığı, ilgi alanları gibi detayların tam olarak bilinmesi hedef kitlenizi belirlemeniz ve onlar hakkında bilgi toplamanız açısından son derece önemlidir.
Sosyal medya hesaplarını etkin bir şekilde yöneterek arama motorları üzerinde üst sıralarda yer alabilirsiniz. Markanıza ait olan fotoğrafları en iyi şekilde paylaşmalı ve içerik yönetiminden asla vazgeçmemelisiniz. Rakip analizi sosyal medyada en önemli unsurlar arasındadır. Rakip analizinde, rakiplerinizin nasıl paylaşımlar yaptığı, nasıl bir yol izlediğini, ne çeşit reklamları olduğu, hedef kitleleri gibi detaylara ulaşılabilmekte, bu konular üzerine yoğunlaşıp karşı hamleler yapılabilmektedir. Bu nedenle sosyal medya yönetimi dikkat edilmesi gerekenler konusu için en önemli noktalardan biri rakip analizidir. Birçok sosyal medya alanında bulunan reklam özelliği de, markanıza ait olan ürünlerin reklamlarını yaparak ürünleri ve markanızı daha fazla ön plana çıkarmak ve daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlamak açısından son derece önemlidir.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Son yıllarda sosyal medya kullanmayan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Bu yüzden sosyal medya yönetimi, her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını ise birçok kişinin merak ettiğini biliyoruz. Böyle bir merakınız varsa veya sosyal medya üzerinden ürün satışı yapmak, firmanızın reklamını yapmak istiyorsanız, iyi bir sosyal medya profiline sahip olmanız gerekmektedir. İyi bir sosyal medya profiline sahip olmak, bazı özelliklere ve ayrıntılara önem verilmesi ile oluşturulabilir. İnternet dünyasında günlük ortalama olarak 1 milyar kişi çevrimiçidir. Bu kişilerin büyük bir bölümü ise direkt sosyal medya hesaplarına giriş yapmaktadır. Bu noktada ürün ya da hizmet tanıtımını yapacağınız en iyi platformun sosyal medya olduğunu rahat bir şekilde söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetiminde özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer almaktadır. Bu noktalar hedef kitlenin belirlenmesi, içeriklerin yönetimi, rakip analizi, reklam kullanımı gibi noktalardır. Bu noktalara sosyal medya yönetimi dikkat edilmesi gerekenler konusunda ayrıca detaylı bir şekilde yer vereceğiz. Sosyal medya yönetimi, sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusunun net olarak cevabını bilen uzman kişiler tarafından, sosyal medya özellikleri gözetilerek yapılmalıdır. Bu sayede hızlı ve etkin bir şekilde hedef kitleye ulaşılması sağlanır. Sosyal medya yönetimi, son derece profesyonellik isteyen bir iştir. Bu yüzden birçok kişi kendisi yapmayı denemek yerine, bu noktada profesyonel şekilde hizmet veren firmalar ile anlaşma yoluna gitmektedir.

Markanızı ön plana çıkararak daha fazla kişiye ulaştırmak istiyorsanız, bu konuda konunun uzmanı kişilerden destek almanız önerilmektedir. Sosyal medya yönetim fiyatları hizmet vereceğiniz alana, hedeflediğiniz büyümeye ve sosyal medya hesabınızın şu anki durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Sosyal medya yönetimi nasıl yapılır sorusu firmanıza göre kişiselleştirilerek, markanızın ihtiyaçlarına göre tanıtımı için sunulacak olan hizmetlerin belirlenmesi ve bu hizmetler için en doğru işleyişin planlanması şeklinde olacaktır. Sosyal medya yöneticisi ve marka tam bir işbirliği içerisinde olmalı, sosyal medya yöneticisi markanın onayı olmadan herhangi bir işlem yapmamalı ve firma, hizmet ve ürünler hakkında bütün bilgileri net şekilde medya yöneticisine iletmelidir. Bu şekilde firma dürüst ve doğru bir marka içeriği üretebilecektir.

Sosyal Medya Hesabı Nasıl Açılır?

Sosyal medya, insanların yaşamın stresinden bir nebze uzaklaşmak için kullandığı ve artık hayatımızın içinde olan bir alandır. Sürekli gelişen uygulamalar ve sosyal medya platformlarının kullanımı günden güne artmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan sosyal medya platformları ise Facebook, İnstagram, Pinterest, Twitter gibi uygulamalardır. Sürekli yarış içerisinde olan bu platformlar, son günlerde gelen yeni özelliklerle adlarından söz ettirmeye devam etmektedirler. Bu platformlar hayatımızda o kadar büyük bir yer kaplamaktadır ki, kişisel kullanımının dışında birçok firma reklam, ürün satmak, hizmet sunmak için de bu mecraları tercih etmektedirler. Firmalar açısından ciddi anlamda satış ve reklam platformu olarak kullanılmakta olan sosyal medya hesabı nasıl açılır? Sosyal medyayı kullanabilmek için öncelikli olarak üyelik gerekmektedir.

Sosyal Medyaya Üyelik Oluşturma

Sosyal medya uygulamalarının başlangıcı olarak Facebook kabul edilmektedir. Bu nedenledir ki birçok sosyal medya hesabı Facebook’a bağlı olarak açılabilmektedir. Kesin olarak biliyoruz ki, birçok kullanıcı günlük olarak bu alanda zaman geçirmektedir. Bu nedenledir ki Facebook, sosyal paylaşım platformu olmaktan çıkmış, neredeyse bir haber alma ve iletişim platformuna dönüşmüş durumdadır. İşte bu nedenlerle sosyal medya hesaplarına öncelikli ve genel olarak Facebook üzerinden bakmak gerekmektedir. Sosyal medya hesabı nasıl açılır? Öncelikli olarak Apple Store ya da Play Store gibi bir alandan uygulama indirilir. Uygulama tıklandığı an açılan form eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulur. Bu bilgiler içerisinde mutlaka bir mail adresi bulunmalıdır. Bu mail adresi önceden herhangi bir Facebook hesabı ile ilişkilendirilmemiş olmalıdır. Mail hesabınıza gönderilecek linke girerek onaylama yapmanız, hesabı etkin şekilde kullanmanız için son adımdır.

Bir diğer olmazsa olmaz sosyal medya hesabı İnstagram’ da ise ilk adım yine uygulamayı indirmektir. Bu aşamadan sonra kayıt ol seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Yine bu alanda çıkan formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup işlemi tamamlayarak hesabı kullanmaya başlayabiliriz. Diğer sosyal medya hesapları için ise kimisinin kendi uygulamasını, kimisinin web adresini kullanarak hesaplar açabilir ve kayıt olabilirsiniz. Sosyal medya hesabı nasıl açılır diye baktığınızda, bütün sosyal medya hesaplarına kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmak gerektiği görülmektedir. Bu alanlara üye olabilmek için ise bir mail adresi şarttır. Sosyal medya hesaplarının neredeyse tamamına mail adresi ya da Facebook adresi ile giriş yapılmaktadır. Bu adreslere üyelik işlemleri tamamladığında, hizmet şartları ve gizlilik politikası kabul edilmiş olur.

Sosyal Medyada Hangi Sıklıkla Paylaşım Yapılır?

Sosyal medya ve içerik pazarlaması ile ilgili çalışmalar yapan tüm markalarda, en çok merak edilen konulardan biri de, sosyal medyada hangi sıklıkla paylaşım yapılır sorusudur. Bu sorunun cevabını vermek çok kolay değildir. Çünkü cevap tek değildir. Her markanın sosyal medya iletişimi farklılık gösterebilmektedir. Markalar sosyal medya pazarlamasını çok farklı algılamakta, bazı markalar sosyal medyayı insan kaynağı iletişimi için, bazıları ürünlerini tanıtmak için, bazıları ise müşteri ilişkilerini yönetmek için kullanmaktadır. Ayrıca her içeriğin paylaşım ile etkileşim biçimi farklı olabilmektedir. Sosyal medya iletişiminde markalara göre farklılıklar olabileceği gibi, sektörlere göre de farklılıklar olması mümkündür. Bazı sektörlerde çok fazla iletişim kurmak yerinde olabileceği gibi, bazılarında ise aşırı iletişim kurmak sakınca yaratabilmektedir.

Firmalara ve sektörlere göre özel farklılıklar olabilse de sosyal medyada hangi sıklıkla paylaşım yapılır sorusunun araştırmalara göre, belirlenmiş stratejiler ve daha önce denenmiş ortalama olasılıklar göz önünde bulundurarak belirlenmiş genel geçer cevapları vardır. Ve bu cevaplara göre hareket etmek mantıklı bir tercih olacaktır. Dünyanın en önemli analiz araçları ve sosyal medya platformlarının verileri derlenerek, sosyal medyada daha verimli iletişim kurabilmek için ideal post paylaşım adetleri hesaplanmış durumdadır.

İdeal Post Paylaşımı

Facebook’ta günlük ortalama 2 kez paylaşımda bulunmak, like ve yorum sayılarının düşmesini engelleyecek önemli unsurlardan biridir. Daha çok haber almak için yararlandığımız Twitter ‘da ise yapılan analizler sonucunda, aynı gün içinde 3 paylaşımdan sonra etkileşim düşmektedir. Diğer sosyal medya ağlarına göre daha yeni olan Instagram’da ise, diğer ağlara göre etkileşim oranı daha yüksektir. Etkileşim oranının yüksek olması sebebiyle fazla post paylaşımı sakıncalı olmasa da yine de günde 2 kez paylaşımda bulunmak en doğrusudur. Linkedin’ de ise hafta içi her gün bir kez paylaşım yapmak, takipçilerimize % 60 oranında daha fazla ulaşmanızı sağlamaktadır. Pinterest’ te bulunan kitle diğer aylara göre çok daha bilinçli ve marka sadakati çok daha yüksektir. Bu mecrada günde ortalama 5 kez paylaşımda bulunmak en etkin kullanım şeklidir. İçerik pazarlamasının en yaygın kullanılan yöntemlerinden biri olan bloglarda ise birçok şirket ayda 3 – 5 kez içerik paylaşmaktadır. İşte sosyal medyada hangi sıklıkla paylaşım yapılır sorusunun cevabı yapılan araştırmalar sonucu bu şekilde belirlenmiştir.

Sosyal Medyada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal medyada özel hayatımıza, duygu ve düşüncelerimize ait paylaştığımız bilgiler yüzünden başımıza hiç olmadık sorunlar gelebilmektedir. Alınacak tepkiler kadar, itibar kaybetme hatta iş kaybetmeye kadar varabilecek olan bu sorunlar, yasal sıkıntılar yaşamamıza hatta ceza almamıza bile neden olabilmektedir. Bu nedenle sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler vardır. Sosyal medya günümüzde hem şirketler hem çalışanlar için oldukça önemli bir mecra haline gelmiştir. Kişiler artık her an sosyal ağlara erişebiliyor, anlık olarak düşündüklerini veya yaşadıklarını paylaşabiliyorlar. Sosyal ağların bu kadar etkin bir biçimde kullanılması, zaman içerisinde iş yapış biçimlerinden pazarlama stratejilerine kadar alışılagelmiş pek çok şeyi değiştirilmiştir. Hatta bu sayede yeni iş tanımları ve yeni meslek grupları bile oluşmuştur.

Çalışanlar tarafından doğru ve etkin şekilde kullanılan sosyal medya, şirketlerin ürün ve hizmetlerine olan ilgiyi artırır ve markayı geniş kitlelerle buluşturur. Tüketiciler ve potansiyel müşteriler ile ilgili bilgi edinmeyi ve hızlı bir şekilde hedef kitle ile iletişim kurmayı sağlar. Bu sayede marka ve müşteri arasında daha sıcak ve samimi bir iletişim ortamı oluşur. Peki, sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sosyal Medyada Ne Yapılmaması Gerek?

Etkin sosyal medya kullanımı için sosyal medyada dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunlara çok dikkat etmeniz gerekmektedir. İşte sosyal medyada yapılmaması gerekenler;
• Sosyal medyada yorum yaparken dikkatli olun, kişisel ve kurumsal itibarınızı zedeleyecek yorumlar yapmaktan kaçının
• Şirket politikalarımızı sosyal medya üzerinden eleştirmeyin
• Çalıştığınız şirketin ürün ve hizmetleri hakkında paylaşımda bulunurken yöneticinizden habersiz davranmayın. Dijital toplum karşısında kurumumuzu temsil ettiğini unutmayın
• İşinizden şikâyet etmeyin, iş arkadaşlarınızı kötülemeyin
• İş arkadaşlarınızla sosyal medya üzerinden iletişim kurarken laubali olmayın
• Müşterileriniz hakkında olumsuz görüşlerinizi sosyal medyada paylaşmayın
• Her hangi bir sebeple işten çıkarılmış iseniz, eski işyeriniz hakkında olumsuz konuşmalar yapmayın
• Şirketinizle ilgili proje ve toplantı detayları gibi özel bilgileri paylaşmayın
• Sosyal medyada ürün ya da hizmetleriniz hakkında paylaşılacak içerikler konusunda yöneticinizden onay almadan paylaşımda bulunmayın
• Çalıştığınız şirket adına paylaştığınız iletilere dikkat edin, saldırgan tavırlardan kaçının
• Siyaset, spor, din, terör, cinsellik gibi konularda yorum yaparken dikkatli olun, kişisel düşüncelerini ortaya koymayın
• Samimiyetsiz ve dürüst olmayan davranışlardan kaçının
• Rakip firmaların ürün ve hizmetleri hakkında olumsuz görüş bildirmeyin

Sosyal Medyanın SEO’ ya Katkısı Nedir?

Sosyal medya eş zamanlı bilgi ve içerik paylaşım platformudur. Dünya üzerinde artık 7’ den 70’ e herkes internet kullanımı yapmakta, özellikle de akıllı telefonlar sayesinde 24 saat mobil ve online olabilmektedir. Paylaşım ve iletişim sınırı olmadan, özgür ve özgün tartışma zemini yaratan sosyal medya, kişi ve birey iletişiminin yanında, marka ve kurum konumlandırması açısından da yüksek kullanım oranları dolayısıyla son derece önemlidir. Peki, sosyal medyanın seo’ ya katkısı nedir?

Seo, arama motoru optimizasyonu olmaktadır. Yani web sitelerinin arama motorlarında daha iyi performans göstermesi için yapılan çalışmalara verilen isimdir. Web sitenizin arama motoru sonuç sayfasında daha iyi sıralamalar elde etmesi için yapılan geliştirmeler sürecine kısaca seo adı verilmektedir. Seo sayesinde web sitenizin performansını arttırabilir, daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Seo’ da Sosyal Medya

Bugün Seo konusunda olmazsa olmazlar arasında yer alan sosyal medyanın seo’ya katkısı nedir? Sosyal medya üzerinde sağlanan etkileşimler dolaylı olarak sitenizin seo durumunu olumlu yönde etkileyecektir. Sosyal medyayı ne kadar etkili kullanırsanız, sitenize etkisi de doğru orantılı olarak artacaktır. Günümüzde kullandığımız, sayıları milyarları aşan sosyal medya platformları, kullanıcı kitlesini her geçen gün büyütmeye devam etmektedir. Başta Facebook olmak üzere, Twitter, İnstagram, Linkedin, Pinterest gibi sosyal medya platformlarında her saniye yeni bir gönderi paylaşılıyor ve bu gönderiler kullanıcıların takipçileri tarafından beğeniler ve yorumlar alıyor. Yani kullanıcılar sosyal medya platformlarında aktif olarak rol alıyor.

İşte tam da bu anda aklımıza bu kullanıcıları sitemizin seo’ su için nasıl değerlendirebiliriz, sosyal medyanın seo’ya katkısı nedir sorusu gelmektedir. Sosyal medya hesaplarının etkili bir biçimde kullanılması, başta marka bilinilirliğini artırmak ve organik ziyaretçiler kazanmak gibi birçok önemli katkı sağlayacaktır. Bu katkıyı sağlayabilmek için sosyal medya hesaplarınızdan paylaşacağınız gönderilerin markanızı yansıtması gerekmektedir. Bu nedenle sosyal medya hesapları üzerinden yapılacak paylaşımlar önceden planlanmalı, hata seviyesi en aza indirilmeli ve kullanıcıları etkileşime sokacak hedef kitleye uygun içerikler oluşturulmalıdır. Özellikle belirli periyotlarda paylaşım yapmak ve bu paylaşım yapma sıklığını kurmaya özen göstermek gerekmektedir. Sitenizde blog içerikleri paylaşırsanız, bu içerikleri sosyal medya hesaplarında da mutlaka paylaşmalı, blok içeriği paylaşmıyorsunuz acil blok içerikleri üretmeye başlamalısınız. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en büyük faktör, üretilen içeriğin seo’ya uygun bir içerik olmasıdır.

Sosyal Medya Yönetim İpuçları

Günümüz çağında, dijital dünyanın gerisinde kalmamak için sosyal medya yönetimi ipuçları yazımızda neler yapmanız gerektiğini, içeriklerinizin nasıl olması gerektiğinden biraz bahsetmek istiyoruz. Sosyal medya hakkında yapılan araştırmalarda çıkan kullanıcı oranları dudak uçuklatan derecede yüksek ve bu git gide artmaktadır. Böyle büyük bir pazar içerisinde görülebilir, fark edilebilir olmak için iyi bir sosyal medya yönetimi yapılması neredeyse şart oldu. Hemen hemen her firmanın, her insanın sosyal medya hesapları bulunmakta. Özellikle firmalar insanların dikkatlerini çekmek için sosyal medyayı efektif olarak kullanmaya çalışmaktadır. Bu durumda en önemli konu içerikleriniz. Her sosyal ağ için içerik seçenekleri farklılık göstermektedir. Bu yüzden içeriklerinizin boyutlandırması, teması vs seçeceğiniz sosyal medya platformuna göre farklıklar gösterecektir. Web sitemizde her sosyal ağ için sosyal medya yönetim ipuçları ve reklamları hakkında ipuçları verdiğimiz farklı makaleler bulabilirsiniz. İçerikler konusunda son dönemlerde kısa süreli videolar popülaritesini artırmaktadırlar. İçeriklerinizi dikkat çekici şekilde hazırlamalısınız. Görsel yada video fark etmez altlarına abartmadan hashtag kullanımı yapmanızı tavsiye ederim. İçerik konularınızı firmanızdan alakasız olarak seçmeyin. Güncel konulardan bahsetmeniz okuyucuların ilgisini çekecektir. Sosyal medyada, kesin doğru paylaşım zamanı diye bir şey yok ancak markanız için genel olarak daha yoğun etkileşim yaratan saatleri bulmak analiz yaparak mümkün. Burada asıl konu kendi hedef kitlenizin nelerden hoşlandığı ve yaygın olarak hangi saatlerde aktif olduğunu bulabilmek. Doğru zamanı bulabilmek için belirli zaman dilimlerinde paylaştığınız gönderilerde aldığınız etkileşim sayılarına bakıp analiz yapabilirsiniz. En çok etkileşim aldığınız saat dilimlerini belirlemek için iyi bir yöntem olacaktır. Son olarak değinmek istediğim konu ise sürekli reklam yapmamanız gerektiğidir. Unutulmaması gereken bir nokta şu ki;insanlar sosyal medyada keyifli zaman geçirmek için dolaşıyorlar. Sürekli reklam içeren gönderiler yerine daha kendi bağlamınızda içerikler paylaşmanız ziyaretçilerinizle aranızdaki bağı güçlendirecektir.

Sosyal Medya Hedef Kitle

Sosyal medya yönetimi ipuçlarından bir diğeri ve en önemli olanlarından biri ise;hedef kitle. Firmanızın var oluş amacı ile doğru orantılı olarak ürünlerinizi/hizmetlerinizi doğru hedef kitleyi belirlemek sizi dönüşüme daha sağlam adımlarla götürecektir. Sosyal medya yönetimlerimizle alakalı almak istediğiniz danışmanlık hizmetlerimizle alakalı bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Hedef Kitler

Günümüzde, özellikle markaların kurumsal hesapları için hayati önem taşıyan sosyal medyada hedef kitle konusundan bahsedeceğiz. Her marka çağın gerisinde kalmamak ve sürdürülebilirlik açmacıyla dijital dünyanın faydalarından yararlanıyor. Çok bilindik bir markanın bile sürdürülebilirliğini devam ettirebilmesi için dijital medyada reklam vermeye ihtiyacı var. Bu dijital dönemin en önemli pazarı ise;sosyal medya ağlarıdır. Sosyal medya özgür bir alan ve her markanın kendine has üslubu, yöntemleri bulunmaktadır. Ancak sosyal medya iletişiminde bir takım kritik süreçler bulunmaktadır ve bu süreçler iyi analiz edildiği takdirde başarıyı yakalayacaksınız. Marka iletişiminde en önemli unsurların da başında hitap ettiğiniz kitle yani hedef kitleniz gelmektedir. Sosyal medyada hedef kitlenizi tanımalamak için kullanılabilecek bir diğer kelime ise;müşterileriniz. Doğru kişiye gösterilecek uygun reklamlar sizi doğru bir pazarlama stratejisiyle ilerletecektir. Hiç hedef kitleniz de olmayan insanlara göstereceğiniz reklamlar bütçenizin boşa harcanmasına sebep olmaktan başka birşeye yaramayacaktır. Bu nedenle hedef kitlenin iyi analiz edilmesi, sizlere doğru kişilerle buluşma imkanı verir.

Hedef Kitle Nasıl Belirlenir

Bir markanın hedef kitlesi belirlenirken öncelikle düşünülmesi ve yönetilmesi gereken belirli sorular vardır. Ürünlerinizi hangi kitlerlere pazarlamak adına üretiyorsunuz? Yada ürünlerinizin kimlere hitap ettiğini düşünüyorsunuz? Bu sorulara markaların verdiği cevaplar sizlere sosyal medyada hedef kitlenizi doğru belirlemek için taktikler verecektir. Bazı görüşmelerde kobiler vs sorulara ‘hedef kitlemiz herkes’ diye cevap vermektedir. Bu ne yazık ki mümkün değildir. Herkese hitap edecek bir marka yoktur gibi iddialı bir cümle kurmak istemiyoruz ama dünyada, yaşadığınız yerde türlü türlü insanın yaşadığını düşünelim. Bu kadar çeşitliliğe hitap edebilecek ortak bir vizyon olabilir mi?Sosyal medyada hedef kitle analizleri için bir diğer unsur ise pazar araştırması ve rakip analizleridir. Ancak unutmamak gerekiyorki, rakibinizin doğru hedef kitle analizi yapıp yapmadığını bilmiyorsunuz. Bu durumda gene de bir çok açıdan analizler yaparak pazarınızdaki kitleyi kendiniz belirlemeniz yanılma payınızı azaltacaktır. Sosyal medya hesaplarınızın doğru hedef kitle belirlenerek yönetilmesi için tarafımızdan danışmanlık alabilirsiniz. Pazar analizlerinizi ve hedef kitlenizi profesyonel bir bakış açısıyla belirleyeceğimizden şüpheniz olmasın.

Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medya reklamlarına neden yönelmeliyiz konusunu bir araştırmanın sonucundan yola çıkarak, somut veriler ile sizlere açıklamak istiyoruz. 2018 yılının başlarında yapılan bir araştırmada varılan sonuca göre dünya nüfusunun %42’lik kısmı aktif olarak sosyal medya kullanıcısıdır. Bu oran 2017 yılına göre tam olarak %8 artış göstermiştir. Bir sene içerisinde dünya nüfusu baz alındığında %8 hiç küçümsenmeyecek bir orandır. Bu kadar yüksek oranda bireysel kullanıcının bulunduğu pazarı markalar sadece sosyal medya mecralarında yakalayabilmektedirler. Hedef kitleyi kendinizin belirleyebileceği, sonuçları ölçümlenebilen, marka bilinirliğinin minimum bütçeler çerçevesinde artış gösterebileceği sosyal medya reklamlarını kullanan markalar şuanda kadar satış oranlarında ciddi bir ivme yakalamıştır. Bir başka araştırmadan daha bahsetmek istiyoruz. Bir günde ortama 1 milyar insan farklı zamanlarda online olmaktadır. Bu insanlar ilk olarak sosyal medya sayfalarıyla etkileşimde bulunmaktadırlar. Size bu insanlara ulaşabilmenin en kolay yöntemini sunmak ve bu süreçte sizi desteklemek adına buradayız. Doğru stratejilerle hazırlanmış sosyal medya reklamları potansiyel müşteriler edinmenize ve bunları sürekli müşterileriniz haline dönüştürmenize yardımcı olacaktır. Üstelik tamamen sizin belirleyeceğiniz çizgiler içerisinde yürüyecek bir proje içerisinde olacak ve kontrolü kendiniz sağlayabileceksiniz.

Hedef Kitle Belirleme

Sosyal medya reklamlarının firma sahiplerine sunduğu en ayrıcalıklı özellik, reklamları ilgili hedef kitleye gösterebilmektir. Gelenekselleşmiş mecralarda verilecek bir reklam ile sosyal medya reklamını kıyaslamak konuyu kavramak açısından yarar sağlayacaktır. Örneğin bir düğün organizasyonu firması sahibisiniz. Potansiyel müşterilerinize yaptığınız yaz ayı evlilik paketleri kampayalarını sunmak istiyorsunuz. Bunları bir bilboarda yapabilirsiniz. İstediğiniz bir semtte bir bilboarda kampanya afişlerinizi astırabilirsiniz. Günlük olarak o bilboardın önünde 10. 000 kişide geçebilir ve siz reklamınızın 10. 000 kişi tarafından görüleceğini varsayabilirsiniz. Ancak sosyal medyada yeni nişanlanmış yada evlilik teklifi almış kişiler hedeflenerek sizlere bir reklam kampanyası hazırlasak ve bunu, bu hedef kitledeki 10. 000 kişiye göstersek nasıl olur?İnanın fayda ve maliyet açısından siz daha karlı olacaksınızdır. İşte sosyal medya reklamları ve hedef kitle arasındaki bağlantı tamamen bundan ibarettir. Marka bilinirliğinizi artırmak ve reklamlarınızın sonucunda satış elde etmek için sizi destekleyecek ekibimizle sizleri bekliyoruz.

Sosyal Medyada Kimler Reklam Verebilir ?

Sosyal medyada kimler reklam verebilir sorusunun cevabı küçük ve büyük her işletme, herkes dijital mecraların öneminin farkında vardıkça artmaktadır. Günümüz çağında insanların alışkanlıkları köklü bir değişime uğramaktadır. Kitap okuma, alışveriş yapma, arkadaş edinme gibi bir çok temel alışkanlığımız artık değişti ve yeni alışkanlıklarımız doğrultusunda farklı etkileşimlere ihtiyaç duymaktayız. Bu bağlamda marka bilinirliğini sağlam temeller üzerine kurmuş firmalar bile dijital çağa uyum sağlamazsa unutulmakla burun burunadırlar. Hem sosyal medya ağları hemde dijital pazarlama araçları bütün markaların yoğun takibi altındadırlar. Kimlerin sosyal medyada reklam verebileceği o markaların var oluş amaçlarıyla doğru orantılıdır. Sosyal medya ağların bu bağlamda belli kuralları yoktur. İstenilen gereklilikleri yerine getirebilen, hesabı olan herkes yada her firma sosyal medya ağlarında reklam yada kampanya yapabilir. Sadece reklam yada kampanyalar hakkında belirli kriterler vardır. Markanızın var olma amaçları doğrultusunda sosyal medyada reklam verip veremeyeceğinize karar verebilirsiniz. Marka biliniriliği artırmak yada korumak isteyen, web sitesine trafik çekmek isteyen, etkileşim almak isteyen, ürün yada hizmetlerine satışa çevirmek isteyen her kurum yada her kişi belirli gereklilikleri yerine getirmesi durumunda sosyal medyada reklam verebilmektedir.

Sosyal Medya Reklamlarının Yararları

Uygun Fiyatlı Maliyetler: Reklamların düşük bütçe ile yapılabiliyor olması sebebi ile küçük bir maliyet ile yüzbinlerce kişiye erişilebiliyor. Özellikle yüksek maliyet nedeniyle televizyon reklamı veremeyen küçük ölçekli markalar sosyal medya reklamları ile yüzbinlerce kişiye erişebilebilirler.

Ölçülebilir Olması: Bu sosyal medya reklamlarının en güzel taraflarından biridir. Televizyon, gazete, radyo ve dergi reklamlarının net olarak kaç kişiye erişildiğini tespit etmek pek mümkün olmuyor. Fakat sosyal medyada verilen bir reklamın kaç kişiye erişildiğini, kaç kişinin tıkladığını, kaç kişinin görüntülediği, sitenin ne kadar trafik aldığına kadar bir çok nokta ölçülebiliyor.

Kolay Erişim: Dünyada milyarlarca, Türkiye’de ise milyonlarca sosyal medya kullanıcısı var. Hemen hemen herkes neredeyse sosyal medya kullanıcısı. Bir firmanın yaptığı kampanyayı milyonlarca kullanıcıya sosyal medya reklamları ile iletmesi bir tık kadar kolay.

Bu ve bunun gibi bir çok faydası bulununan sosyal medya reklamlarıyla ile sizde hedeflerinize ulaşabilirsiniz. Uygun fiyatlarla, profesyonel bir yardım almak istiyorsanız bizimle hemen iletişime geçiniz.

Sosyal Medya Danışmanlığı

Sosyal ağların günümüzde bir çok kullanıcıya kolayca erişebilmesi sosyal medya danışmanlığı almanın kurumsal yada bireysel gözetmeksizin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Geleneksel mecraların aksine sosyal medya iletişimi eş zamanlı ve iki taraflıdır. Bilgi tüketiminin olanca hızıyla artış göstermesi insanların alışkanlıklarını değiştirdi. İnsanlar aradıkları bilgiye eskiye oranla daha hızlı ve daha kolay ulaşmak istiyorlar. Bu ihtiyaç doğrultusunda teknoloji her geçen gün sosyal ağları geliştirecek güncellemeler getirmektedir. Sosyal medya bireylerin iletişimi konusunda olduğu kadar marka ve kurumların konumlandırılmasında da büyük rol oynamaktadır. Transmedia dediğimiz dönüşümde başarılı olabilen kurum/markalar ilerleyen senelerde de başarılarına başarılar katacaklardır. Bu dönüşümün gerisinde kalmamanız ve belirli bir ivme yakalayabilmeniz için sizi, dönüşümün bir parçası haline getirmek bizim işimizdir. Firmanızın sadece güncel bir web sitesi sahibi olması günümüz çağında sizlere istediğiniz verimi sağlamayacaktır. Şimdilerde web dünyası sosyal ağlarla bütünleşmiş bir dünya olarak düşünülmektedir. Buna örnek olarak;marka prestiji sahibi bir çok firmanın web sitesinde yer alan sosyal medya ağlarının logolarını görmüşsünüzdür. Markalar, müşterileriyle etkileşimlerini bir çok platform üzerinde yürütmenin sürdürülebilirliği arttırdığının farkına vardılar. Bu bağlamda web sitenize verdiğiniz önem kadar sosyal medya danışmanlığa vereceğiniz önem sizin için bir lüks değil, gerekliliktir.

Sosyal Medya Danışmanı Ne Yapar ?

Sosyal medya danışmanınız, sahip olduğunuz firmanızın belirlediğiniz amaçlar doğrultusunda bir çok ağda sayfa yönetimlerini yapar. Doğru bir sosyal medya danışmanı hesapların yönetimi devir aldıktan sonra öncelikle neyi yöneticiğini araştırarak başlamalıdır. Sosyal medya danışmanınız kendini markanızı ne kadar iyi bilirse, dış dünyaya da o kadar iyi tanıtacaktır. Firmaya uygun hedef kitlesi belirlenmesi muhakkak yapılmalıdır. Örneğin; siz bir fitness stüdyosu sahibisiniz. Daha fazla üyeniz olsun ve markanızın bilinirliği artsın istiyorsunuz. Bu fitness stüdyosunuz demografik olarak doğru hedef kitleye tanıtmalısınız. Yanlış hedefleme hem size bütçe kaybı yaşatacaktır hemde hedefinize ulaşmanızı geciktirecektir. Sosyal medya danışmanınız gelen şikayetleri belirleyip proaktif bir yapıyla çözüme kavuşturmalıdır. Hesaplarınızın, açıkladığımız ve daha fazlası olan profesyonel yönetim şeklleriyle, uzman bir kadro tarafından yönetilmesini istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal medya kavramı hepimizin günlük yaşantısında sıkça kullandığı, bir çok ortamda karşımıza çıkan bir terim haline geldi. Sosyal medya bugün günücü kimsenin red edemeyeceği, büyümesinin engellenemeyeceği, gündemin nabzını tutan, toplumların kararlarını etkileyebilen, bir ülkenin yönetimde bile etkili bir güç haline geldi. Günümüzde sosyal medya denildiğinde pek çok kişi düzgün bir tanım yapamasada, yaklaşık bir şeyler söyleyebilecek kadar fikir sahibi. Bununda ötesinde artık kişiler ve kurumlar sosyal medyanın öneminin farkındalar. Bir çok kurum yada kişiler sosyal medyada aktif olarak varlıklarını sürdürüyorlar. İnternetin gelişmesiyle bilginin tek taraflı aktarımı evrimleşti. Gelinen çağda çift yönlü ve eş zamanlı olarak bilgi paylaşımına başlanması ve bilgilere hemen ulaşılmasını sağlayan medya sistemlerinin bütünü sosyal medya nedir sorusunun cevabıdır. Sosyal medya nedir sorusuna verilen bu cevabın sınırları günden güne gelişen güncellemelerle ve yeni araçlar ile genişletmektedir. Örneğin;Mobilin gelişmesiyle bu bilgi paylaşımları mekan sınırlaması olmadan yapılmaya başlandı. Sosyal medya iletişimde bir çok araç kullanılmaktadır. Teknolojik gelişmelere de bağlı olarak, klavyeler ya da sesi yazıya çeviren uygulamalar sayesinde kelimeler, ses dosyaları, video dosyaları, resimler gibi sosyal medya araçları bulunmaktadır ve günden güne bu araçlara yenilere eklenmektedir.

Sosyal Medyanın Ortaya Çıkışı

Sosyal medyanın ortaya çıkışı internet ağlarının kişisel kullanıma uygun hale getirilmesiyle başladı. Eski durağan web sitesi sayfaları yerine dinamik ve etkileşimli web sayfaları geldiğinden beri sadece teknoloji değil kullanıcıların amaçları ve internetin kullanılış biçimi değişti. Kullanıcılar artık web sitelerinde birşeyler okuyan, dinleyen insanlar değil web sitelerinin aktif yazarları, aktif müzisyenleri haline geldiler. Bir çok kişi demokratik iletişimin faydalarından yararlanıp, kendini farkındalığını artırdı. Sosyal medyanın ortaya çıkışı bir çok sosyal, kültürel, ekonomik sonuçlar doğurdu. Kurumsal şirketlerin yada şahıs şirketlerin hemen hemen hepsi dijital pazarda var olmanın önemlerini zamanla farkına vardı. Farkındalık zamanla doğru orantılı sektörlerde rekabeti artırdı. Sosyal mecralarda doğru stratejiler çerçevesinde yönetilen şirketler günden güne pazar paylarını ve marka bilinirliklerini artırdılar. Aksin durumlar yaşamamak adına sosyal medya stratejilerinizin bu işin gerçek uzmanları tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Sosyal Medya İçerikleri Nasıl Olmalı ?

Sosyal medya içerikleri nasıl olmalı sorusu içerikleri ürettiğiniz konsept, firma ve sosyal medya aracına bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Bir firmanın sosyal medya hesaplarını yönetiyorsanız firmanızın kimliğini çok iyi belirlemeli ve onu tanımalısınız. Biz kurumsal hesaplarımızın yönetimlerine firmanın analizini, hitap ettiği kitleyi, konseptini anlayarak başlamayı tercih ediyoruz. Firmanın sosyal medyadan olan beklentilerine uygun bir strateji geliştiriyoruz. Kurumsalar firmaların hesap yönetimleri çok daha fazla profesyonellik gerektirmektedir. Bunları tam anlamıyla kavramadan üreteceğiniz sosyal medya içerikleri marka imajını zedeleyecek sonuçlarla karşı karşıya gelmenize sebep olabilir. Bu yazımızda bir sektöre bağlı kalmadan, genel bağlamda sosyal medya içerikleri nasıl olmalı soruna açıklamalar getirmeye çalışacağız.

• Dikkat çekici olun: Unutmayın sosyal medyada insanlar dolaşırken sizin ürününüzü yada markanızı düşünerek dolaşmazlar. Genel olarak takip ettikleri kişilerin paylaşımlarıyla yada kendi paylaşımlarıyla ilgilenirler. Bunların arasında saniyeleriniz var bunu iyi kullanın.
• CTA kullanın: Beğen, yorumla, cevapla, sence hangisi gibi Call to action dediğimiz dinamik kelimeler ekleyin. Analizlere göre takipçilerin etkileşimleri bu sayede artırılabilmektedir.
• Saat dilimleri belirleyin: İçeriklerin girileceği saatler belirleyin. Ortalama aktif saat dilimleri: Sabah 10:00 – 11:00 öğleden sonra 15:00 – 16:00 akşam 21:00 – 22:00
• Alakasız içerikler paylaşayın: Paylaşımlarınız mutlaka ürününüz yada markanız ile bağlantılı olmalıdır. Aksi takdir de takipçilerinizin algısı olumsuz yönde etkilenebilir.
• İçerik sayısı belirleyin: Bu durum sektörel bazda değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama 2 içerik girilmelidir. kendi etkileşimlerinizin hangi adet ile daha çok artacağını analiz etmelisiniz.
• İçerikler: İçeriğiniz bir başlık, metin ve görselerden oluşmalıdır. Dönemsel bir üründe kampanya yapıyorsanız kampanyanız daha dikkat çekici bir yazı büyüklüğü ile belirtilmelidir.
• Şaşırtın: Takipçilerinizi içerikleriniz ile şaşırtın örneğin rakiplerinizin kampanya yapmadı bir dönemde siz kampanya yapın ve bunu duyurun.
• Hedef kitlenizi iyi belirleyin: Firmanızın hitap ettiği kitleyi belirleyin ve içeriklerini özellikle reklamlı içeriklerinizi bu kişilerin karşısına çıkacak şekilde kısıtlandırın.

Bunların yanı sıra belirtmeliyim ki içeriklerinizi aylık planlamanız siz yarar sağlayacaktır. İçerik planınızı oluştururken o ay hangi günlerin özel günler olduğunu bulunduğunuz bölgeye belirleyin ve o günlere özel içerikler hazırlayın. İçeriklerinizin güçlü bir ekip tarafından üretilmesi dikkatleri üzerinize toplayacaktır. Yardım almak istediğiniz konularda sizlere destek vermek için çalışan dinamik ve yaratıcı ekibimizden destek alın.

Leave a comment