Statik IP Nedir ?

Statik IP Nedir ?

Statik IP Nedir ?

IP numarası bilindiği üzere insanların kullandıkları ağ dolayısı ile kendilerine atanan bir çeşit numaradır ve her ağ için özel olarak kullanılmaktadır. Statik IP nedir sorusu son yıllarda insanların merak ettiği ve özellikle kullanıcıların normal koşullarda sahip olduğu dinamik IP numarasından ne farkı olduğunu merak ettiği konulardan olmaktadır. Öncelikle Statik IP adresinin ne olduğunu açıklayacak olursak. Bu IP adresi her kullanıcıya sabit ve özel olarak verilen dinamik IP adresinden farklı olarak tek bir adreste kullanılan değil, daha çok sunucu olarak kullanılan ağlarda tercih edilen bir IP adresi olmaktadır.
Daha anlaşılır bir şekilde açıklayacak olursak örneğin bir bilgisayara uzaktan bağlanılması gerektiğinde veya kullanılan ağ bir web sayfasına ait olan bir yayım aracı olarak kullanılacak ise sahip olması gereken IP adresi statik IP olmaktadır. Statik IP nedir denildiği zaman akla bir ağa farklı bilgisayarların aynı IP adresini kullanarak giriş yapabilmesi de gelebilmektedir. Bu IP adresine sahip olabilmek için klasik dinamik IP adresinden farklı olarak talep edilmesi gerekmektedir. Bunun için internet ağınızı karşılayan şirketlere ekstra ücret ödemeniz gerekmektedir.

Statik IP Nasıl Alınır?

Normal koşullarda evinize veya iş yerinize bir internet ağı alırken yapacağınız tek şey çalışmak istediğiniz firma ile iletişime geçmek ve size verilen bir modem ile internete bağlanmaktır. Ancak Statik IP almak için bundan biraz daha fazlasına ihtiyacınız bulunmaktadır. Şöyle ki Statik IP nedir denildiğinde bu IP adresinin çok daha farklı amaçlar için kullanıldığını biliyoruz ve doğal olarak da bu farklı kullanım amaçlarına hizmet veren bir şeyin ücreti de normal IP adresinden farklı olarak talep edilmektedir.
Bu IP adresine ihtiyacınız olduğunda tek yapmanız gereken internet sağlayıcınız ile iletişime geçerek bu konuda hizmet talebinde bulunmak olacaktır. Genel olarak internet ağı sağlayan şirketler bu konuda müşterilerine rahatlıkla hizmet vermektedir. Statik IP almak için kişilerin yapması gereken başka her hangi bir prosedür veya işlem bulunmamaktadır. Bu konuda internet sağlayıcılarının müşterilerine sunmuş olduğu özel teklif ve fırsatlar bulunmaktadır.

Leave a comment