İçerik Yöneticisi Nasıl Seçilir?

İçerik Yöneticisi Nasıl Seçilir?

İçerik Yöneticisi Nasıl Seçilir?

İçerik yöneticisi yani contentmanager, web sitelerinin veya sosyal medya uygulamalarının içerik analizi ve içerik paylaşımlarından sorumlu kişilerdir. İçerik yöneticisi olmak için görsel ve yazılı medya konusunda tecrübeli, dilbilgisi yeteneği yüksek ve hızlı düşünüp çabuk karar verebilen bir yapıda olmak gerekmektedir. Kurumsal internet sitesi, kişisel blog, haber portalı gibi ortamlarda içerik en önemli kaynaktır. Ve dolayısıyla bu içeriği yönetmek son derece önemlidir. Günlük hayattaki gelişmeleri çok hızlı izleyebildiğiniz sosyal medyada içeriğin güncelliği çok önemlidir. Bu nedenle içerik yöneticisi gündemi takip eden ve gelişmeler karşısında hızlı karar alıp uygulayabilen özellikte olmalıdır. İşte içerik yöneticisi nasıl seçilir sorusunun cevabı burada yatmaktadır. İyi bir içerik yöneticisi yukarıda belirtilen vasıflarda olmalıdır.

İçerik Yöneticisinin Önemi

Her web sitesinin veya uygulamanın bir içeriği vardır. Okumakta olduğunuz yazıda aynı şekilde bir sitenin içeriklerindendir. İçerik yöneticisi bu içeriklerin doğru ve amaca uygun şekilde hazırlanıp yayınlanmasından, güncellemesinden ve yayından kaldırılmasından sorumludur. İçerik yöneticisi nasıl seçilir diye baktığınız zaman, doğru içerik üretebilen ve bu içeriklerle olması gerektiği gibi ilgilenen kişilerden seçilmelidir cevabını alırsınız. İçerik yöneticisi içerik analizi, içerik filtreleme ve e- içerik konularında uzman olmalıdır. İnternetin gittikçe yaygınlaşması ve aradığımız her şeyi internet üzerinde bulabilir hale gelmemiz, içerik yönetimini gelir getiren bir konuma sokmuştur. Özellikle arama motorlarının özgün ve kaliteli içeriği ön plana çıkarıp, daha fazla ulaşılabilir olmasını sağlaması nedeniyle içerik yöneticileri son derece önemlidir.

Web sitesinin veya haber portalının kalite ve yaygınlığına göre içerik hacmi de artmaktadır. Bu da içerik yöneticisinin yönetmek zorunda olduğu içerik miktarının artması demektir. Tecrübeli bir içerik yöneticisi içeriklerini yönettiği sitenin kazancı oranında yüksek maaş alabilir. Büyük portal ve haber siteleri türünde siteler geniş içeriklerini yönetmek için içerik yöneticisi iş ilanları yayınlamaktadır. Kariyer sitelerini incelediğinizde göreceğiniz içerik yöneticisi iş ilanları içerik yöneticisi nasıl seçilir sorusu gözetilerek, ona göre belirlenen vasıflar doğrultusunda kriterler girilerek oluşturulmuştur. Ayrıca günümüzde büyük bir pazar haline gelen bu iş için bireysel olarak içerik üreten ve ürettiği bu içerikleri web sitelerine satan kişiler de bulunmaktadır. Doğru kriterlerle üretilmiş bu içerikler de firmalar tarafından rağbet görmektedir.

Leave a comment