İçerik Oluşturma Hangi Sıklıkla Yapılır?

  • Ana Sayfa
  • İçerik Oluşturma Hangi Sıklıkla Yapılır?
İçerik Oluşturma Hangi Sıklıkla Yapılır?

İçerik Oluşturma Hangi Sıklıkla Yapılır?

Sosyal medya ve web siteleri için oluşturulan içeriklerin paylaşım durum ve zamanları da içeriğin kalitesi ve özellikleri kadar önemlidir. İçerik paylaşımı yapmak konusunda da mutlaka bir stratejiniz olmalıdır. Bu stratejiyi belirleyebilmek için, sosyal medya ve sosyal medya araçlarını iyi biçimde tanımalısınız. Sosyal medya özelliklerini gözeterek, profesyonel anlamda bir içerik stratejisi oluşturabilirsiniz. Böylelikle içerik oluşturma hangi sıklıkla yapılır sorusuna yanıt bulabilir, içeriklerinizi hangi gün, hangi saatte, hangi sıklıkla paylaşacağınıza karar verebilirsiniz. Önemli olan bu paylaşımları sistematik biçimde ve devamlılık arz edecek şekilde sürdürebilmektir.

Sosyal Medya İçin Doğru Zaman

Sosyal medya nedir diye bakacak olursak, en basit şekliyle şu açıklamayı yapmak mümkündür. Sosyal medya, kullanıcı yaratımlı online içeriktir. Bu yeni medya şekli, pazarlama stratejilerinin değişmesinde büyük oranda etken olmuştur. Sosyal medya kullanımı web dünyasına katılımcılık, karşılıklı konuşma, topluluk kurma ve bağlantılı olma özellikleri getirmiştir. Peki, bu etkin ağda içerik oluşturma hangi sıklıkla yapılır? Sosyal medya için üretilen içerikler için en ideal paylaşım zamanlarını, hedef kitlenizin sosyal medyayı kullanım zamanlarının analizi ile belirleyebilirsiniz. Gerçekleştireceğiniz paylaşımların sıklığını da söz konusu analizler doğrultusunda oluşturmalısınız.
Tüm sosyal medya mecralarında hedef kitlenizin davranışlarını, rakiplerinizin stratejilerini ve içerik paylaşımlarını ayrı ayrı yakından izlemelisiniz. Böylesine bir izlemeyi maalesef profesyonel destek almadan gerçekleştirmeniz mümkün olmayacağı için, bunun için analizler oluşturan profesyonel bir platformdan destek almanız gerekmektedir. Sosyal medya stratejinizi belirledikten sonra, içerik yöneticisi tarafından paylaşımlarınız düzenli ve devamlılık arz edecek şekilde yazılmalıdır. En kötü ihtimalle haftalık bir şekilde paylaşım yapmayı planlayarak, her hafta belirlediğiniz aynı günde paylaşımda bulunmanız gerekmektedir. İçerik oluşturma hangi sıklıkla yapılır sorusuna, hedef kitlenizin hangi sıklıkla içerikleri incelediği cevap verecektir. Paylaşımlarınız genel olarak sosyal medyada etkileşimin yüksek olduğu günler ve zaman dilimlerinde gerçekleşmelidir. Örneğin Facebook için perşembe ve cuma günleri saat 13 – 15 arası, sabah 9 ve akşamüzeri 16, yapılan araştırmalara göre en iyi saatlerdir. İnstagram için ise bu gün çarşamba ve saat 2 ile saat 17 yine araştırmalar sonucu en uygun gün ve saattir. Bu tarz araştırmalar sonucu genel geçer gün ve saatler birçok sosyal medya platformu için belirlenmiştir.

Leave a comment