İçerik Dağıtım Ağı Nedir?

İçerik Dağıtım Ağı Nedir?

İçerik Dağıtım Ağı Nedir?

Content Delivery Network kavramı İngiltere’de bulunmuş ve faaliyetlerine ilk olarak bu ülkede başlamıştır. Kısaltması Cdn olan ve ülkemize içerik dağıtım ağı olarak gelen bu sistem, internet sitelerini daha da hızlandırmayı amaçlamaktadır. İçerik dağıtım ağı nedir? Statik ya da sabit içeriklerin sıkıştırılması ile kopyalanıp diğer lokasyonlara dağıtılması sürecine denir. Sıkıştırma ve kopyalama işlemleri tamamlandıktan sonra sitenize giren ziyaretçiler en yakın sunucuya yönlendirilir. Bu sayede internet hızınız artar ve ziyaretçileri rahat bir şekilde web sitenize çekebilirsiniz.

Web siteleri içerisinde bulunan statik içerikler( resim, video ve ses) sıkıştırılarak daha kolay bir şekilde açılır. Ziyaretçilerin en çok şikâyet ettiği durumların başında yer alan hız problemi tamamen ortadan kalkacaktır. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi kazanmak için bu network sistemini tercih edebilirsiniz, bu hizmeti sunan uluslararası birçok firma bulunmaktadır. İçerik dağıtım ağı nedir?Dünyanın neresinde olursanız olun yaptığınız aramalarda size en yakın konumdaki sitelere yönlendiren network sistemidir. Firmanız eğer sadece bölgesel değil de ulusal açıdan hizmetler vermek istiyor ise bu sistemi kesinlikle incelemelisiniz.

İçerik Dağıtım Ağı Faydaları

Popüler olan içerik dağıtım ağı servis sunucuları dörde ayrılmaktadır bunlar; CloudFlare, Amazon CloudFront, MaxCDN ve CDN77’dir. Web siteniz için en iyisi olanı tercih etmeniz durumunda sizlere birçok avantaj sağlayacağını söylemek istiyoruz. Dikkat etmeniz gereken husus ise bu konuda dolandırıcı olan firmalara güvenmemenizdir. İçerik dağıtım ağının sizlere sağlamış olduğu faydalar ise şu şekildedir;

  • Web sitenizin video, resim ve ses gibi uzantıları hızlı açmasını sağlayarak ziyaretçileri kalıcı bir şekilde sitede tutar.
  •  Web sitenizin yükleme süresini iyileştirir.
  • Web siteniz için harcamış olduğunuz barınma maliyetlerini düşürür
  • Web sitenizin güvenirliğini daha da geliştirir.
  • Seo hizmetlerine yardım ederek arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda olmasını sağlamaktadır.
  • Daha fazla ziyaretçi kazanmanızı sağlayarak, gelir kaynaklarınızı en üst seviyeye çıkmasına neden olur.
  • Sitenizin trafik yükünü düzenler ve gereksiz hosting giderlerini belli ölçüde düşürür.
  • En önemlisi sitenizin hızı oldukça artar ve ziyaretçilerin kalıcı olmasını sağlar

Leave a comment