Hangi Alan Adı Uzantısını Tercih Etmeliyim?

  • Ana Sayfa
  • Hangi Alan Adı Uzantısını Tercih Etmeliyim?
Hangi Alan Adı Uzantısını Tercih Etmeliyim?

Hangi Alan Adı Uzantısını Tercih Etmeliyim?

Web siteleri artık her anlamda önemlidir çünkü gelişen internet yapısı ile birlikte bireysel olarak da kurumsal olarak da herkes bu alanda olmak istemektedir. Web sitesi sahibi olmak için ise yapmanız gereken tek şey alanında uzman bir web tasarım firması ile iletişime geçmek olacaktır. Web sitesini kendim tasarlamak istiyorum diyorsanız, o zaman bu yazımızı dikkatlice okuyun. Web sitelerinin doğal olarak tek bir kullanıcıya verdiği alan adları vardır(www.webacil.com) bu yazımızda alan adlarının yanında yer alan uzantı seçeneğini inceleyeceğiz. Hangi alan adı uzantısını tercih etmeliyim? Bu alanda kullanabileceğiniz birçok uzantı vardır(.com, .net, .org, .io vs ) ve dünyada en çok kullanılan uzantı .com’dur.
Dünya üzerinde kullanılan uzantı yoğunluğunun .com da olması elbette ki bir istisna değildir, çünkü bu uzantı Google tarafından daha çok indekslenmektedir. Akılda kalıcı olma bakımından da sizlere avantaj katar, alan adını alırken uzantı olarak .com u seçmeniz durumunda daha fazla ziyaretçi kazanabilirsiniz ancak sadece bu uzantıyı alarak tüm işlerden sıyrılamazsınız. Ek olarak sitenizi seo uyumlu içeriklerle beslemeniz gerekecektir, hangi alan adı uzantısını tercih etmeliyim? Cevabı aslında verdik, .com tabiki ancak şöyle bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Alan adı sadece bir kullanıcıya has olduğundan almak istediğiniz ismi .com uzantısı ile alamayabilirsiniz, çünkü en çok tercih edilen uzantı olduğundan sizden önce biri bu uzantılı aynı ismi satın almış olabilir.

.Com Uzantısı Alamıyorsak Tercihimiz Ne Olmalıdır?

Arama motorlarında daha çok ön plana çıkmak için öncelikle iyi bir alan adı ve uzantıya sahip olmanı gerekiyor. Hangi alan adı uzantısını tercih etmeliyim? .com uzantısı daha önce alındığını düşünerek diğer seçenekleri değerlendirdiğimizde en iyi alternatif .net’tir. Bu uzantıya sahip olup da ülkemizde marka olan birçok kuruluş bulunmaktadır, sadece uzantı alarak maalesef en iyi olamıyoruz. Net uzantısı dışında en popüler seçenek .org ’tur, özellikle de resmi kurumların tercih ettiği bir uzantıdır.
Alan adı uzantısı için en iyi üç seçeneği sizlerle paylaştık, bunun dışında birçok uzantı vardır ancak gelişme gösterip popüler olacakları belirsizdir. Sizlere şu şekilde öneride bulunabiliriz, alan adınızın diğer uzantılarla olanları da satın alabilirsiniz, bu şekilde sizin adınızda başka uzantı kullanarak kimse web sitesi açamaz.

Leave a comment