E-Ticaret’te Ürün Gönderimi Nasıl Sağlanır ?

  • Ana Sayfa
  • E-Ticaret’te Ürün Gönderimi Nasıl Sağlanır ?
E-Ticaret’te Ürün Gönderimi Nasıl Sağlanır ?

E-Ticaret’te Ürün Gönderimi Nasıl Sağlanır ?

Çağımızın en büyük buluşlarından biri de e-ticaret siteleridir. Bunun nedenlerinden bir tanesi internet bağlantısı kurduğunuz her yerden dünyanın herhangi bir yerinden istediğiniz ürünü anında satın alabilme kolaylığı tanımasıdır. Peki e-ticarette ürün gönderimi nasıl sağlanır ve nelere dikkat etmeliyiz sorularının cevaplarını paylaşalım.

Bir e-ticaret siteniz varsa veya kurmak istiyorsanız ödeme kolaylıklarının yanında müşterilerin en fazla önem verdiği konu teslimattır. Ödeme yapıldıktan sonra tüm müşteriler aldıkları ürünün en kısa sürede kendilerine ulaşmasını istemektedirler. Bu nedenle zamanında kargo teslimatı yapmak çok önemlidir. Zamanında yapılacak olan teslimatlar müşteri güvenini ve sadakatini arttıracaktır.
Güvenli ve hızlı bir şekilde e-ticaret’te ürün gönderimi nasıl olur maddeler halinde sıralayalım ;

  • Öncelikle kargoya verecek olduğunuz ürünlerin boyutlarını tam olarak bilmeniz gerekmektedir. Kargolarınız çeşitli boyutlarda ve farklı ücretlerde olacaktır. Kargo fiyatını bilirseniz müşterilerinize net olarak kargo ücretini belirtmiş olursunuz ve müşteriniz herhangi bir kargo ücreti sürprizi ile karşılaşmaz.
  • Kargoya verecek bazı ürünlerinizin sabit fiyatlarını belirlemeniz ve bu nedenle kargo firmaları ile anlaşma yapmanız gerekmektedir. Sitenize ürünün kargo fiyatını açıklama kısmına yazdığınız takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız. Bununla ilgili mutlaka kargo firmanız ile belirli bir anlaşma yapmanız gerekmektedir. En fazla satılan ürünlerin kargo fiyatlarını önceden belirtmek her zaman avantajlıdır.
  • Kargo yaptığınız ürünün paketlenmesi de çok önemlidir. Gönderdiğiniz ürünün paketi ezik, yırtılmış veya hasar görmüş şekilde olmamalıdır. Bununla ilgili kargo firmanız ile önceden görüşme yapmanızda fayda vardır. Eğer kötü paketlenmiş bir kargonuz olursa müşterileriniz için hem ürünün hasar görmesi hem de imaj bakımından iyi bir izlenim bırakmayacaktır. Kötü paketlenen veya hasarlı kargolar müşterileriniz tarafından kötü reklamın yapılması ve yayılması sonucunu doğurabilmektedir.
  • Kargo firmanızın ülkenin her yönüne gidebilecek bir firma olmasına dikkat edin. Farklı şehirlerde iç dağıtımın hızlı olması gecikmelere sebebiyet vermeyecek ve müşteri memnuniyeti sağlayacaktır.
  • Kargo takip fişlerinin veya numaralarının mutlaka takip edilmesi için müşterilere mail veya mesaj yolu ile bildirmeniz gerekmektedir. Müşterilerin kendilerinin de ürünlerini takip etmesi hem sizin yoğunluğunuzu hafifletecek hem de müşteriler için kolaylık olacaktır.

E-ticaret’te ürün gönderimi nasıl olur sorusunun cevaplarını inceleyip uyguladığınızda müşteri memnuniyetini ve güvenini sağlamak adına önemli bir adım atmış olacaksınız.

Leave a comment