Facebook Reklamları Nasıl Yapılmalı ?

Facebook Reklamları Nasıl Yapılmalı ?

Facebook Reklamları Nasıl Yapılmalı ?

Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’da reklam nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi sorulara sıkça rastlıyoruz. Facebook, sosyal medya iletişimde büyük küçük gözetmeksizin işletmelerin amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak reklam modelleri geliştirmektedir. Bu reklam modelleri doğru kullanıldığında başarılı sonuçlar elde edilebilir. Müşterilerinize ulaşmak, satış yapmak yada marka bilinirliğinizi artırmak gibi amaçlar için Facebook reklamlarını kullanmaya karar verdiyseniz Facebook reklamları nasıl yapılmalı başlıklı yazımız, dikkat etmeniz gereken kuralları vurgulayacak niteliktedir.

Facebook Reklamları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Facebook reklamları 3 aşamada oluşturulmaktadır.

1. Kampanyalar: Reklam vermekteki amacınızı seçtiğiniz aşamadır. Facebook siz bunu daha rahat belirleyebilin diye tercih edebileceğiniz şıklar sunmaktadır.
2. Reklam Grupları: Hedef kitlenizi ve hedefleme türünüzü bu bölümde seçilir. Bütçe kontrolünü ve günlük ne kadar para harcayacağınızın kontrolüde bu bölümde yapılmaktadır.
3. Reklamlar: Reklamınızı belirlediğiniz tasarımlar çerçevesinde bu bölümde oluşturursunuz.

Bir çok reklam modeli oluşturabileceğiniz Facebook üzerinden hangi amaçla reklam vereceğinizi belirlemek çok önemlidir. Amacınızı doğru seçerseniz Facebook reklamlarınızı doğru kişilerin karşısına çıkaracaktır. Reklamlarınız bir çok amaç için olabilir. Web sitemize trafik çekmek, web sitemizden üyelik toplamak ya da mobil uygulamamızı indirtmek, ürün bilgilendirmesi yapmak, marka bilinirliğinizi artırmak gibi çeşitli amaçlar belirleyebilirsiniz. Amacınızı belirledikten sonra hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Eğer genç kızlara özel ve genç kitleyi hedefleyen çantalar satıyorsak, yaş aralığımızı ve cinsiyet tercihimizi doğru yapmamız gerekiyor. Hedef kitlemizi, satın alma potansiyeli daha yüksek bir kitleye ulaşmak için kullanıcıların ilgi alanları, davranışları ve eğitim durumları gibi çeşitli kısıtlamaları kullanarak özelleştiriyoruz. Örneğin;sattığınız çanta lise çağlarındaki genç kızların sevdiği bir grubun logosunu içeriyorsa, hedef kitlenizi lisede okuyan genç kızlar olarak kısıtlandırabilirsiniz. Bu sayede sattığınız ürünü alma ihtimali en yüksek kitleye iletişim yaparak daha verimli reklam oluşturmuş oluyorsunuz. Son aşamada belirlediğiniz hedef kitleye göre ilgi çekici reklamlar oluşturmanız gerekmektedir. Oluşturduğunuz her reklamın başlığı, metni ve görseli olmalıdır. Sattığınız üründe indirim kampanyası varsa bunu daha net şekilde belirtmelisiniz. Anlattığımız adımlara dikkat ederek hazırlayacağınız Facebook reklamları umarız istediğiniz sonucu size getirir. Profesyonel yardım ve kampanlarınızın hazırlanması için bize başvurabilirsiniz.

Leave a comment