E-Ticaret’te Müşteri Memnuniyetinin Önemi Nedir ?

  • Ana Sayfa
  • E-Ticaret’te Müşteri Memnuniyetinin Önemi Nedir ?
E-Ticaret’te Müşteri Memnuniyetinin Önemi Nedir ?

E-Ticaret’te Müşteri Memnuniyetinin Önemi Nedir ?

Günümüzde vakit kaybı yaşamamak ve ürün alternatifinin fazlalığı nedeni ile alışverişlerimizde e-ticaret sitelerini fazlasıyla kullanmaktayız. Ve burada en önemli nokta müşterinin güvenini ve memnuniyetini sağlamaktır. E-ticaret’te müşteri memnuniyetinin önemi nedir ve nasıl sağlanmalıdır sorusunun yanıtlarını detaylıca paylaşalım.

Tüketim toplumu olarak tüketicilerin en fazla dikkat ettikleri nokta öncelikle güven duygusudur. Hangi ürünü satarsanız satın mutlaka güvenilir bir e-ticaret sitenizin olması gerekmektedir. Bu güveni sağlamanız için dikkat etmeniz gereken önemli detaylar bulunmaktadır. E-ticaret’te müşteri memnuniyetinin önemi nedir sorusunun cevabı hiç kuşkusuz “her şey” dir. Çünkü müşteri memnuniyetini sağlayamazsanız bu e-ticaret sitenizin kapanmasına kadar gidecek bir sürenin başlangıcı olabilir.

E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünlerin farklılığı ve çeşitlendirmesi çok önemlidir. Anlaşılabilir, kolay dolaşılabilir ve hızlı bir e-ticaret sitenizin olması gerekmektedir. Tüm bu aşamaları geçtiyseniz sırada ürünlerin stok bilgileri, açıklamaları, fiyatlandırılması ve ödeme koşulları vardır. Sitenizde stokta olmayan bir ürünü bulundurmayın. Bu müşteri kaybına neden olacaktır. Stokları anında işlediğiniz ürünlerin açıklamaları kesinlikle doğru ve net olmalıdır.
Unutmayın müşteriler tam olarak eksiksiz bilgi aldıkları ürünleri tercih etmektedirler. Açıklaması yanlış veya eksik ürünler de size müşteri kaybettirebilmektedir.

Ürünlerinizin o günkü piyasa koşullarına göre fiyatlandırmasının doğru ve uygun olduğuna dikkat edin. Sürekli Pazar araştırması yaparak ürünlerinizin fiyatlarını güncelleyin. Müşteriler aynı ürünü farklı bir sitede daha uygun fiyata bulduklarında diğer siteyi tercih edebilirler.

Ödeme koşullarınızın fazla olmasına dikkat edin. Kredi kartı, sanal kredi kartı, eft/havale, kapıda ödeme, mobil ödeme, paypal gibi  en çok tercih edilen ödeme seçeneklerini mutlaka uygulayın.
Teslimatlarınız işin en son ama en önemli kısmıdır. Anlaştığınız kargo şirketini doğru seçin. Müşteriler ödeme yaptıkları ürünün bir an önce kendilerine teslim edilmesini isterler. Bu nedenle iyi paketlenmiş ürünlerin hasarsız ve zamanında müşterilerinize ulaşması müşteri memnuniyeti konusunda çok önemlidir.


E-ticaret’te müşteri memnuniyetinin önemi nedir 
ve nasıl sağlanmalıdır konusunda ne kadar hassas davranırsanız satışlarınız ve kazancınız ona göre yükselecektir. Bugün sosyal medyanın çok fazla yaygınlaştığı ülkemizde , müşterilere yaşatacağınız en küçük olumsuzluk e-ticaret sitenizin reklamının kötü olarak yapılmasına ve yayılmasına neden olacaktır. Unutmayın istatistiklere göre her memnun müşteri en az 10 müşteri kazancına, sitenizden memnun kalmayan her müşteri ise 100 müşteri kaybına neden olmaktadır.

Leave a comment