E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

E-Ticaret Nasıl Yapılır ?

Özellikle son 10 yılda internet kullanımı tavan yapmış durumdadır ve her geçen gün bu oran hızla yükselmektedir. Özellikle alışveriş sitelerinin sayısının artışı küçümsenmeyecek kadar fazladır. Alışveriş sitelerinde kullanılan sistem e-ticaret sistemidir. E-ticaret nasıl yapılır? Şimdi bunu detaylıca inceleyelim.

Sağlıklı bir alışveriş için özellikle yüksek güvenlikli e-ticaret siteleri tercih edilmektedir. Çünkü e-ticaret sitelerinin genel olarak ödeme yöntemleri kredi kartı veya eft/havale olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle tüketiciler güvenlik açısından sorun yaşamak istemezler. Eğer siz de bir e-ticaret şirketine sahip olmak istiyorsanız güvenlik yapılandırmanızın çok iyi olmasına özen göstermelisiniz.

E-ticaret nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir?

E-ticaret mağazanızda satışını gerçekleştirmek istediğiniz ürünleri belirlemeniz ile ilk adımı atmış olursunuz. Bununla ilgili bir mağazanız oluşacak ve sıra taleplere gelecektir.

  1. Ancak iyi bir e-ticaret mağazanızın olması için verdiğiniz taahhütleri mutlaka yerine getirmeniz gerekmektedir. Satışa sunduğunuz ürünlerin mutlaka servisleri konusunda bilgi sahibi olmanız ve gerekli yönlendirmeleri zamanında ve hızlıca yapmanız gerekmektedir.
  2. Müşterinizin mağazanızdan beğenip satın aldığı ürünü mail veya mesaj yoluyla mutlaka onaylatmanız aradaki yanlış anlamaları ortadan kaldıracaktır.
  3. Onayı alınan ürünün satın alımı için müşterilerinize mutlaka birden fazla ödeme seçeneği sunarak ödeme yöntemini kişinin seçmesinde yardımcı olun.
  4. Siparişi aldığınız ürünün siparişinin hangi aşamada olduğunu müşterinize mutlaka bilgilendirin. Eğer sipariş vermek istenilen ürün stokta yok ise mutlaka müşteriye hızlıca bildirin veya bu ürünün satışını geçici olarak sistemden kapatın.
  5. Ürün hakkında soruların olabileceğini unutmayın. Bu nedenle soruların ve cevapların karşılıklı olabileceği bir iletişim sistemi kurmanızda yarar vardır.
  6. Müşterinizin siparişini takip etmesine olanak sağlayın.
  7. Satın alınan ürünün tüketici kanununun gerekli maddelerine göre iptali veya değişiminin sorunsuz şekilde yapılması sağlanmalıdır.

E-ticaret nasıl yapılır konusunda gerekli maddeleri sıraladıktan sonra şimdi de faydalarından bahsedelim.  E-ticaret siteniz 7/24 çalışan ve hiç kapanmayan bir mağazanızdır ve sürekli satış yapmanıza imkan verir. Normal mağaza açma ile kıyaslandığında çok düşük maliyetler ile kurulmaktadır. Sizde bu maliyeti ürün ve hizmetlerinize yansıtarak daha çok satış yapabilirsiniz. Unutmayın tüketiciler her zaman en ucuza en kaliteli hizmeti aldıkları ve en güvenli e-ticaret sitelerini tercih etmektedirler.

Leave a comment