Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ana Sayfa
  • Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Domain, web sitelerinin alan adını temsil etmektedir, internet üzerinde yer alan herhangi bir web siteye girmek için alan adına ihtiyaç duyarsınız. Örnek olarak www.seouyumlumakale.com u verebiliriz, bu yazımızda Domain seçerken nelere dikkat edilmelidir? Üzerinde duracağız, ilk başlarda gerekli önemleri almadığınızda gereksiz sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.
Domain seçerken bu alanda uzman bir firmadan destek alabilirsiniz, dilemeniz durumunda yerli ve yabancı birçok siteye girerek alan adınızı kendinizde seçebilirsiniz. İnternet ortamında bu tarz hizmetleri sunan birçok firma vardır ancak güvenilir bir web tasarım firması ile çalışmanı gerekecektir. Domain seçerken nelere dikkat edilmelidir? Şimdi maddeler halinde bunları sizlerle paylaşalım;

  1. Domain Uzantısını Belirleme

Dünyada en çok kullanılan domain uzantısı .com ’dur, bunun dışında birçok uzantı vardır(net, org, io, co, biz vs.) ancak bu uzantılar .com dan farklı olarak daha az tercih edilmektedir. Com uzantısı daha akılda kalıcı olduğu ve aramalarda daha çok karşımıza çıktığı için ilk tercihiniz olmalıdır. Eğer istediğiniz alan adının com uzantısı daha önce alınmış ise net ve org seçeneklerini düşünebilirsiniz.

  1. Kolay Anlaşılır Ve Akılda Kalıcı Bir Alan Adı Şarttır

Seçtiğiniz alan adı herkes tarafından anlaşır olmalıdır aksi durumda siteniz yeterli sayıda ziyaretçi çekmeyebilir. Örneksitem.com akılda kalıcı iken örneksiteiçinadresbura.com kolay telaffuz edilmez ve akılda kalıcı olma bakımından sorunlar çıkartır.

  1. Daha Önce Kullanılmış Domainlerden Uzak Durun!

Bazı domainler spamdan dolayı ya da aidat ödememeden dolayı boşa geçebilir, daha önce kullanılmamış bir domain adresi bulmalısınız. Domain adresi için anlaşacağınız firmanın bu açıdan güvenilir olması gerekmektedir çünkü size daha önce Google tarafından engellenen bir adresi verecek olurlarsa arama motorlarında kolay kolay indeks alamazsınız.

  1. Tescile Yakın Olan İsimlerden Uzak Durun!

Web sitenizin alan adı marka olarak tescillenmiş olan isimlerden oluşmamalıdır, eğer yakın bir kavram olsa bile ilerleyen süreçlerde zorluklar yaşayabilirsiniz. Sitenizin alan adı tamamen size özgü olmalıdır.

  1. Alan adınız Fazla Uzun Olmamalıdır

Alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli hususların başında yer alır, alan adınız genel olarak 12 karakterden fazla olmamalıdır. Eğer uzun bir isme sahipseniz, gerekli kısaltmaları yaptıktan sonra alan adınızı belirlemelisiniz.

  1. Alan Adınız Seo Odaklı Olmalıdır

Web sitesi açmanızdaki en temel amaç şüphesiz ki arama motorlarında üst sıralarda olabilmektir. Sitenizin alan adı ile hizmet verdiğiniz alan benzer olduğunda arama motorları tarafından daha çok hedeflere ulaşabilirsiniz. Örnek olarak verecek olursak, pencere kolu satan bir firmanız var bu durumda www.pencerekolu.com seçeneği sizleri üst sıralara taşıyacaktır ancak üst sıralarda olmanızı her zaman sağlayan bir neden değildir. Rakipleriniz bu tarzda bir alan adına sahip olmadan da seo hizmetleri sayesinde sizlerin önüne geçebilir.

  1. Domain İçin Güvenilir Firma Tercih Edin!

İnternet üzerinde domain konusunda hizmet sunan yüzlerce firma bulunmaktadır, yerli ve yabancı bu firmalar arasından en iyisini seçmek durumundasınız. Sorunlu alan adı satmaması ve sizin için en uygun hosting seçeneklerini belirlemesi açısından güvenilir, profesyonel bir firma seçmelisiniz.

Domain Satın Almak İçin En Uygun Adres

Firmamız web tasarım ve web yazılım alanında yıllardır hizmet sunmaktadır, İstanbul’da bulunan firmamız tüm Türkiye’ye ulaşarak web site konusundaki sıkıntıları gidermektedir. Domain seçerken nelere dikkat edilmelidir? Sizlere bu konuda bilgiler sunduk, firmamız domain konusunda yukarıdaki anlatılan unsurlara dikkat ederek, profesyonel hizmetler sunmaktadır. Alan adı konusunda karar veremediyseniz, bizi arayarak bu konuda destek alabilirsiniz. Gelin beraber hedeflerinizi değerlendirelim ve sizler için en doğru tasarımları oluşturalım.

Leave a comment