Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain Nedir?

İnternet kullanıcılarının sayılarının her geçen gün daha da artığını fark etmekteyiz. Yaşanan bu artışlar web tasarımcılarını da dolayısıyla etkilemiştir, önceden günde 1 veya 2 web site tasarlayan bir firma artık 5-10 arasında rakamlara ulaşmıştır. Web site sürecinde en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Domain nedir? Olmuştur. Web sitenizin alan adı olarak karşımıza çıkan domain sitenizin fiziksel karşılığıdır. Normalde internet üzerinde yer alan bir kişi sitenize ulaşmak için İP adreslerini girmek zorundadır ancak bu adreslerin oldukça uzun ve karışık olması işleri bozmaktadır. İşte bu amaçtan dolayı domain vardır.

Alan adını sadece bir kere seçebilecek olmanızdan dolayı iyi bir seçim yapmalısınız, web tasarımcınızdan bu konuda yardım isteyebilirsiniz eğer aklınıza bir alan adı gelmiyorsa. Domain nedir? Bir örnekle açıklamak gerekirse www.webacil.com’u örnek gösterebiliriz. Oldukça kısa ve akılda kalıcıdır, işte en çok dikkat etmemiz gereken husus budur. Alan adınız ne kadar akılda kalıcı olursa hizmetleriniz ve web siteniz o kadar ilgi görür. Örnek olarak bu şekilde değil de www.websiteihtiyacındasonnokta.com olarak bir adresiniz olsa akılda kalıcı olur muydu? Birçoğunuzun bu konuda hayır dediğini hissedebiliyorum. Kaliteli ve kusursuz bir domain adresi için acele etmeden karar vermelisiniz.

Alt Domain Nedir?

Web siteniz için alan adı aldık ve web sitemiz normal bir şekilde faaliyetlerine devam ediyor ise alt domain nedir? Üzerinde durabiliriz artık.  Domain adresinin değişmeyeceğini söyledik, alan adı aldıysanız ek olarak bu alan adından siteler ya da bloglar kurabilirsiniz. Ana alan adından alt siteler oluşturma sürecine alt domain denilir. Web sitenizin gelişimi açısından oldukça önemlidir çünkü alt domain seo hizmetlerine de doğrudan katkı sunar. Örnek ile açıklamak gerekirse; www.blog.webacil.com bir alt domaindir. Ek olarak bir web site açmadan bu şekilde hizmetlerimizi paylaşabiliriz. Alt domain kullanmak istemiyorsanız, bu hizmete alternatif olan Html kodlamalarını kullanabilirsiniz. İstediğiniz kadar alt domain ya da Html açmanız mümkündür. Hostinglerinizin limitleri bu konuda fazla sınırlayıcı değildir, bu açıdan rahat bir şekilde web sitenizi geliştirebilirsiniz.

Leave a comment