CDN Yararları Nedir?

CDN Yararları Nedir?

CDN Yararları Nedir?

Web siteleri için hız hayati derecede önemli bir işlevdir, ziyaretçilerin büyük kısmı ilk 10 saniye içerisinde site hakkında yavaş izlenimini aldıktan sonra web siteyi terk etmektedir. İnternet sitenizin hızlı olmasını sağlayan birçok faktör bulunmaktadır, bu yazımızda bu faktörlerden bir tanesi olan Cdn üzerinde duracağız ve Cdn yararları nedir? Kafanızdaki soru işaretlerini tamamen rafa kaldıracağız. Cdn İngilizce bir terim olan Content Delivery Network ’ün kısaltmasıdır. Sabit ve statik olan içeriklerin gerekli lokasyonlara dağıtılmasını sağlayarak en yakın ziyaretçiye ulaştırmak amacı ile kurulmuş bir sistemdir.

Londra’da bir web sitesinde herhangi bir paylaşım yapıldığını farz edelim, ülkemizde bu konu ile ilgili arama yaptığımızda genel olarak Londra’daki siteye ulaşmamız mümkün değildir, bunun yerinde daha yakın bölgelerdeki sitelere yönlendiriliriz. İşte Cdn hizmetinin yararı budur, uzak olan bir yerden ziyade yakın olan bölgelerden sitelere ulaşarak daha hızlı etkileşim sağlamak.  Cdn yararları nedirBizlere en çok sağladığı fayda tabiki hızdır, internet sitenizin hızlı olması ve daha fazla ziyaretçi kazanmak açısından sizlere katkıda bulunur. Şimdi detaylı olarak içerik dağıtım ağının sizlere faydalarını anlatalım

CDN Sistemi Bizlere Ne Katar?

Web sitelerinin gelişimi açısından son derece önemli olan içerik dağıtım ağı yani Cdn sitelerinize birçok fayda sağlamaktadır. Şimdi maddeler halinde bunları sizlerle paylaşalım;

  • Web sitenize tüm dünyadan hızlıca ulaşılmasını sağlar, bu sayede web siteniz sadece bölgesel değil küresel olarak da bir marka olur.
  • Web sitenizin hızlı olmasını sağlayarak kalıcı ziyaretçiler kazanmanızı sağlar.
  • Seo hizmetlerinizi destekleyerek arama motorlarında her zaman üst sıralarda olmanızı sağlayabilir ancak sadece Cdn hizmeti ile arama motorlarında üst sıralarda olamazsınız, iyi bir seo hizmeti almanız gerekecektir.
  • Web sitenizin hizmetlerini olumlu yönde etkiler ve gelir kaynaklarınızın da bu doğrultuda artmasını sağlar.
  • Ne kadar hit alırsanız alın, ziyaretçi trafiğini kontrol altında tutarak sorunlar yaşamanızı engeller.

Cdn hizmeti sizleri bambaşka bir seviyeye getirecektir, dijital bir dünyada bu hizmeti alarak rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz.

Leave a comment