CDN Nedir? 

CDN Nedir? 

CDN Nedir?

İnternet teknolojisinin her geçen gün daha da gelişmesi farklı kavramları da hayatımıza girmesine neden olmuştur. İnternet sitesinden herhangi bir bilgiye kısa sürede ulaşmamız mümkündür, dünyanın neresinde olursak olalım bilgilere kısa sürede ulaşabiliyoruz. Cdn nedir? İnternette bulunan bilgileri kısa sürede ziyaretçilere ulaşmasını sağlamakla görevli olan bir içerik dağıtım ağıdır. İngilizce kökenlidir ve tam adı “Content Delivery Network ”tür. Cdn ise kısaltmasıdır ve içerik dağıtım ağından daha çok kısaltması kullanılmaktadır.

İnternet sitesinde bulunan sabit ya da statik içeriklerin ziyaretçiye en yakın Cdn sunucusundan verilmesi ile birlikte bu işlem gerçekleşir. Örnek olarak İstanbul’dan paylaşım yapan www.webacil.com adresi genel olarak yakın bölgede arama yapanlar tarafından ziyaret edilir, bunun nedeni ise içerik dağıtım ağıdır. Web tasarım ile ilgili arama yaptığınızda yurt dışında firma çıkmıyor ise size en yakın bölgedeki firmalar çıkıyor ise amaç tabiki hızdır. İnternet hizmetinin daha da hızlı gerçekleşmesi açısından son derece önemli bir hizmettir.  Cdn nedir?Kısaca internet kullanıcılarına en kısa yoldan yakın lokasyonlara ulaştırma hizmetidir.

CDN Hizmeti Neden Önemlidir?

Sosyal medya vb. gibi alanlarda hız oldukça gelişmiştir, öyle ki dünyanın bir ucundan paylaşılan bilgi 5 dakika içerisinde başka diyarlara ulaşabilmektedir. Cdn nedir? Sorusunu net bir şekilde açıklamıştık, bu hizmetin oluşma amacı ise işte sosyal medya gibi organların hızına ulaşabilmektir. İnternet sitelerini incelediğimizde genelde yavaş olabiliyorlar, bu durumda ziyaretçiler sayfayı terk ediyor ve site sahipleri maddi kayba uğruyor. İçerik dağıtım ağı sayesinde bu hız problemini tamamen aşabilirsiniz, ziyaretçiler yakın bölgelerden size ulaştığı için web sitenizde herhangi bir bekleme yaşamadan hizmetlerden yararlanabilir.

Seo hizmetini de olumlu bir şekilde etkileyen Cdn hizmeti, arama motorlarında sitenizin üst sıralarda olmasını sağlamaktadır. Web siteniz bu açıdan hem ziyaretçi kazanır hem de kazandığı ziyaretçileri hizmetlerinden dolayı memnun eder. Gelir kaynaklarınız da bu hizmetlerden doğal olarak olumlu bir şekilde etkilenecektir. Web siteniz için hayati derece öneme sahip Cdn hizmeti ile ilgili daha detaylı bilgilere sitemizi inceleyerek ulaşabilirsiniz

Leave a comment