Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir? sorusunun en iyi cevabı, sitenin temel amacına uygun olarak belirlenmiş prensipler çerçevesinde, bilgileri bir araya getirme ve onları estetik bir şekilde yerleştirme ve uygulama sürecidir. Web tasarım nedir? Web tasarım bir yaratıcılık eylemidir; amacı, belirlenmiş konu ve içeriği elektronik web sayfalarında kullanıcılara sunmaktır. Peki web tasarım nedir ve nelerden oluşur?

Tipi ne olursa olsun bir Web Tasarım aşağıdaki elemanlardan oluşur:

 

Düzen: Web tasarım nedir? sorusu en iyi düzeninde cevap bulur. Düzen, metin ve grafiklerin yerleştirilmesidir. Web dünyasında esas hedef ihtiyaç duyulan bilginin ilk bakışta göze çarpmasıdır. Düzen, tasarımın dengeli, anlamlı ve biri bütün olmasını da ihtiva eder.

Renk: Web tasarımda renklerin seçimi amaca ve müşterilere bağlıdır; beyaz ve siyahın tonlarında olabileceği gibi, çok renkli de olabilir. Seçilmiş renkler yoluyla bir kişinin veya bir markanın karakteri kullanıcılara tanıtılmış olur.

Grafikler: Grafikler, bir web tasarımda ilgi çekecek şekilde logoları, fotoğrafları, şekilleri ve ikonları kullanmayı kapsar. Web sitesinin kullanıcı dostu olabilmesi için, tüm grafiklerin kullanılan renk ve metinlerle birlikte uyum içinde yerleştirilmelidir. Grafiklerin yerleştirilmesinde dikkat edilecek bir konu da, sayfayı aşırı boğmamak ve kullanılan dataların hacmi nedeniyle sayfanın geç açılmasına neden olmamaktır. Web tasarım nedir ? sorusunun cevabında belki de ilk akla gelen unsurlardan biride grafikleridir.

 

Harf Karakterleri: Mevcut olan çeşitli harf karakterleri kullanılarak web sayfasının tasarımı geliştirilip daha etkileyici bir hale getirilebilir. Ama harf karakterlerini kullanırken aşırıya kaçmamalı, çoğu web tarayıcıların belirli harf karakterlerini tanıdığı da unutulmamalıdır.

İçerik: İçerik ve tasarım, sitenin mesajını, harmoni ile kullanılmış görseller ve metinler vasıtasıyla okuyuculara iletmek için birlikte çalışır. Yazılı metinler, okuyucuyu daha fazla sitede tutacak şekilde anlamlı ve tutarlı olmalıdır. İçerik, arama motorlarına uygun olarak optimize edilmeli, uygun uzunlukta olmalı ve uygun anahtar kelimeleri ihtiva etmelidir.

Web tasarım nedir? konusunda uzman bilgisi almak istiyorsanız bize gelin. Yukarıdaki elemanları tanımlarından çok öte bilen uzman ekibimiz web sayfanızdaki her bir pikseli son teknolojileri kullanılarak nakış gibi işler. Firmanız, etkili ve ilgi çeken bir web tasarımı ile daha büyük bir değer kazanır. Bizimle hemen irtibat kurmak, bu sinerjiden yararlanmak için doğru yönde atılmış büyük bir adım olacaktır. Siz de başarılı bir web tasarım nedir? sorusuna en iyi cevabı bulmuş olacaksınız.

Leave a comment