VPS Sunucu Nedir?

VPS Sunucu Nedir?

VPS Sunucu Nedir?

“Virtual Private Server” bir sanal sunucudur ve baş harflerinden dolayı VPS kısaltmasını almıştır. Web siteleri için hayati derecede önemli olan hostinglerin yardımcısı şeklinde düşünebiliriz VPS sunucularını. Sanal sunucu olarak VPS sunucu nedir? Ve hangi alanlarda işimize yarar şimdi bunları cevaplayalım. VPS sunucu Ramlerin, disklerin ve bunun gibi internet bileşenlerin paylaşıldığı bir bütünü oluşturan yapıdır. Hosting mantığı ile aynıdır yani internet üzerinde size tahsis edilen bir alandır, bu alan ne kadar büyük ise o kadar gelişmenizde mümkündür. İnternet sitesi açtığınızda ilk başlarda hostinglerin size vermiş olduğu alanlar yeterli olacaktır ancak daha sonra siteniz geliştikçe bu alanın size yetmeyeceğini göreceksiniz.
VPS sunucu size internet üzerinde kullanabileceğiniz gerçek sunucuların verdiği gibi alanlar verir. Sanal sunucu ismi sadece hosting yardımcısı olduğu maddi açıdan daha uygun olduğu için kullanılmıştır. Web sitenizin gelişmesi için gerçek sunucu kullanmanız ile VPS sunucu kullanmanızın herhangi bir farkı yoktur. VPS sunucu nedir? Sorusunu cevapladık ancak hangi durumlarda bu sunucuyu kullanmalıyız işte merak edilen sorulardan bir tanesi de budur. VPS sunucu standart web siteleri için önerilir yani web sitenizde video yayını gibi işlemler yok ise VPS sunucu kullanabilirsiniz. Sadece görsellerin yüklendiği bir web sitesi VPS sunucu ile idare eder hatta başka herhangi bir sunucuya ihtiyaç duymanızı engeller.

VPS Sunucu Neden Önemlidir?

VPS sunucuları uygun maliyette olduğu için en çok tercih edilen bileşenlerdendir. Hosting ile arasında birçok temel fark bulunur, hostingte bulunan alan örneğin 100 kişiye paylaştırılabilir. Bu durumda internet kullanıcıları bu alanları doldurdukça birbirlerine fazla alan bırakmayabilir ve hız açıdan limit sorunu yaşayabilir. VPS sunucularında ise durum farklıdır, sizin için ayarlanmış alan herkese olduğu gibi eşit bölünmüştür ve hızlarınızda eşittir. Kim daha fazla kullanırsa gibi bir kavran bu açıdan VPS sunucularında oluşmaz ve en önemlisi tüm yetki sizdedir. VPS sunucu nedir? Kısaca anlattık, eğer siteniz VPS sunucularının gerisinde ise VDS sunucularını tercih edebilirsiniz. Sitenizin genel yapısına göre en uygun tercih için detaylı çalışmalar yapmanızı ya da profesyonel bir web tasarımcısı ile konuşmanızı öneririz.

Leave a comment