SEO’nun Web Siteniz İçin Önemi Nedir?

SEO’nun Web Siteniz İçin Önemi Nedir?

SEO’nun Web Siteniz İçin Önemi Nedir?

Arama motorlarında bir arama yapıldığında, aramada kullanılan arama kelimesi veya kelime gruplarına göre arama sonuç sayfasında o anahtar kelime veya kelime grubunun yer aldığı web siteleri sıralanır. Yani arama motorları, bizleri aradığımız kelime ya da kelime gruplarının yer aldığı metinler vasıtasıyla bazı web sitelerine yönlendirirler. Bu listede genellikle aradığımızı bulmak için en üstte yer alan sitelerden başlarız. Aradığımızı tam olarak bulamadıysak ya da daha fazla veya alternatif bilgiye ulaşmak istiyorsak, sırasıyla alttaki sitelere tıklarız. İşte SEO (Search Engine Oprimization – Arama Motoru Optimizasyonu) burada devreye girer. Bir firmanın ya da firmanın bir ürününün arama motorlarında üst sıralarda yer alması o web sitesine erişim sayısını ve sıklığını arttırır. SEO’nun web siteniz için önemi nedir? diye sorulacak olursa, cevabı tam olarak budur.  Arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak alınan SEO hizmetinin kalitesiyle ilgilidir.

SEO, kullanılan arama motorlarının reklam içermeyen arama sonuçlarında web sitenize doğru yönlenen trafiğin sayısını ve kalitesini arttırmak amacıyla uygulanan tekniklerdir. Bu tekniklerin uygulandığı web sitelerine SEO uyumlu web tasarımı denilmektedir.

Müşterilerinize çok kaliteli bir ürün sunuyor olabilirsiniz. Web siteniz son derece iyi tasarlanmış olabilir. Ama şayet web sitenize ulaşan kişi sayısı az ise bunun bir anlamı yoktur. Herhangi bir şey yapmadan kullanıcıların size ulaşmasını beklerseniz, SEO teknikleri uygulayan rakip web sitelerinin çok daha altında bir tıklanma oranı ile karşılaşırsınız.

Arama motorlarında arama yaptığınızda, en üstte reklam bedeli ödemek suretiyle sitelerin listelendiği görülmektedir. Bu tür sitelerde çerçeve içine alınmış “Ad” (advertisement=reklam)  ibaresi vardır. Onların altında ise doğal arama sonuçları yer alır. Bunlar için bir bedel ödenmez. İşte SEO uyumlu web tasarımı, bu şekilde ilave bir reklam bedeli ödenmeden, arama sonuçlarında sitenizin üst sıralarda yer almasını amaçlar.

SEO tekniklerinin uygulanması demek, arama motorlarının kullanıcıların internet sitenizin konusu ile ilgili arama ihtiyaçları ve şekillerine kolayca cevap verebileceği ve sitenizi en kolay ve çabuk algılayacağı şekilde optimize edilmiş bir web tasarımı demektir. SEO, insanların eğilimini, arama tarzlarını, aranan bilginin kolayca erişilebilir olmasını ve arama motorlarının optimizasyonu nasıl algıladığını dikkate alarak sitenin ulaşılma sayısını arttırır.

Leave a comment