FTP Nedir?

FTP Nedir?

FTP Nedir?

FTP internet dünyasında son derece önemli bir görevin gerçekleştirmesini sağlayan bir protokole verilen isim olmaktadır. Bu protokolün kapsamı, son yıllar da adını sıklıkla duyduğumuz hosting hizmetini kapsamaktadır. Yani kısacası FTP nedir derseniz, kısacası bilgisayarınız ile kiraladığınız hosting arasında veri aktarım işleminizi yapmanızı sağlayan uluslar arası bir protokol olmaktadır. FTP sadece hosting ile değil ayrıca bilgisayarınız ile başka her hangi bir bilgisayar arasında bağlantı sağlayabilmenizi de sağlayan internet protokolleri arasında son derece önemli bir yere sahiptir. Bu protokol ile rahatlıkla başka bir bilgisayara veya hostinge dosya aktarma işlemi son derece kolay ve güvenli bir işlem olmaktadır.
FTP protokolünü kullanarak yukarıda saydığımız bu işlemleri yapabilmek için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu koşullardan en önemli bağlantı sağlanacak olan bilgisayarlar ve hosting arasında mutlaka internet bağlantısının olması gerekmektedir. İnternet olmadan bu işlemin yapılabilmesi mümkün olmamaktadır. Ayrıca bunun dışında bağlantı kurulabilmesi için mutlaka bir hesap adına ve adresine ihtiyacınız olmaktadır. Bu gerekli olan hesap bilgilerini kiralama hizmeti aldığınız hosting birimleri sizlere sunacaktır. Son olarak bu işlemin yapılabilmesi için mutlaka FTP yazılımına sahip yani bu işlemin yapılmasına uygun olarak geliştirilen bir programın olması ve bu programın bilgisayara yüklenerek kurulması gerekmektedir.Bundan sonrası ise son derece kolay olmakta ve rahatlıkla veri aktarımı sağlanabilmektedir. FTP nedir ve nasıl kullanılır konusundan bahsettikten sonra bilgi vermemiz gereken bir başka konu da, bu yazılım kullanılırken dikkat edilmesi gerekenlerdir.

FTP Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konu internet dünyası olduğunda her konu son derece önemli ve dikkat gerektirmektedir. FTP nedir konusunu öğrenmek son derece kolay iken kullanmak da bir o kadar dikkat gerektiren bir konu olmaktadır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aktarılan dosyaların aynı biçimlere sahip olması gerektiğidir. Ayrıca bunun dışında özellikle yazılıma kayıt olurken vesaire girmiş olduğunuz adres ve şifreler konusunda dikkatli olmanız ve mutlaka bir yerler de kayıt altında tutmanız gerekmektedir. Aksi halde unutmanız halinde sistem işlemin gerçekleştirilmesine asla müsaade etmemektedir. Bunun dışında yazılımı ve bu konuda geliştirilen programları kullanmak son derece kolay olmaktadır.

Leave a comment