Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Backlink Sorgulama Nasıl Yapılır?

Web sitelerini daha da popüler hale getirerek ziyaretçi kazanmak amacıyla yapılan çalışmalara backlink denir. Google genel olarak backlink hizmetlerini önermez, bunun yerine organik seo çalışmalarına önem vermektedir. Organik seo hizmetlerinin de belli bir süre sonra tıkandığını düşünürsek doğru firmalardan backlink alınabilir. Backlink sayesinde popüler sitelerdeki ziyaretçiler linklere tıklayarak sizin sitenizi ziyaret etme şansına sahip olur. Bu hususta önemli olan şey ise backlink sorgulama nasıl yapılır? Sorusudur, ne kadar backlink hizmeti alırsak alalım sonuçlarını görmez isek boşuna yatırım yapmış olabiliriz. İşte bundan dolayı backlink sorgulama vardır, analizler yaparak kendiniz için en doğru kararı vereceksiniz.
Backlink için güvenilir ve popüler bir firma bulduktan sonra sitenize günlük kaç kişi ziyaret ediyor bunu kesinlikle bilmelisiniz. Gereksiz ziyaretçilerden dolayı web siteniz spam sorunu ile yüzleşebilir bu gibi durumlar yaşarsanız kesinlikle backlink hizmetlerini durdurun. backlink sorgulama nasıl yapılır? Bunun için birçok yöntem bulunmaktadır, şimdi bunları maddeler halinde sizlerle paylaşalım;

Link Research Tools

Seo hizmetleri ile doğru orantılı olduğu için eş zamanlı kullanabileceğiniz sistemlerden bir tanesidir. Ücretli olan hizmetlerin kullanıcılara daha uygun şartlarda sunan bu sistem birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Majestic

Backlink sorgulamada en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir, özgün bilgilerin listelenmesi ve daha önceki backlink sonuçları ile karşılaştırma yapabilmenizi sağlar. Web siteniz için anahtar kelime getirisini de ortaya koyarak seo hizmetlerine de yardımcı olabilir.

Ahrefs

Ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki adet sürümü bulunmaktadır. Ücretsiz sürümü kullanarak basit düzeyde backlink sorgulaması yapabilirsiniz.

Open Site Explorer

Yukarıdaki sorgulama araçları yeterli kadar detaylı olmadığı için eleştiri almıştır ancak daha sonra ortaya çıkan bu sistem sayesinde bütün herkes detaylı bir şekilde backlink sorgulaması yapabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ise ayrıntılarda kaybolmamaktadır, web sitenizin reklam hizmetlerini sağlarken detaylı bilgilerden sadece işinize yarayacak olanlarla uğraşmalısınız.
backlink sorgulama nasıl yapılır? Yukarıdaki 4 farklı backlink araçlarını kullanarak backlink sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer bu konu ile hiç alakanız yok ise bu alanda profesyonel olan bir firmadan teknik destek alabilirsiniz.

 

Hangi Sitelerden Backlink Alınmalıdır?

Backlink Google tarafından pek önerilmeyen reklam amaçlı ziyaretçi kazanma sistemidir. Örnekle açıklamak gerekirse bazı siteler genel olarak diğer sitelerin tanıtımını yapar ve tanıtımını yaptığı her siteden yıllık belli ücretler talep eder. Tanıtımı yapılan sitenin genel açıklaması, iletişim bilgileri ve buna benzer seçenekler birlikte link koyarak paylaşılır. Bu sayede siteniz daha fazla ziyaretçi kazanır ve sitenizin marka değeri belli konuma gelir. Hangi sitelerden backlink alınmalıdır? Sitenizin hangi amaçla ziyaretçi kazanmak istediğinizi iyi bir şekilde belirlemelisiniz. Önemli olan sitenizi çok fazla kişinin ziyaret etmesi değildir, gerçekten hizmetlerinizden yararlanabilecek kişilerin ziyaret etmesidir.
Backlink konusunda Google tavrını net biçimde ortaya koymuştur. Google backlink alma, takas yapma diyerek tamamen site sahiplerini organik seo hizmetlerine yönlendirmektedir. Web siteniz backlink alarak spamlanmaz ancak sitenizde aşırı derecede gereksiz bir trafik oluşursa yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz. Hangi sitelerden backlink alınmalıdır? Öncelikle sitelerin bazı özelliklerine dikkat etmeniz gerekecektir, şimdi maddeler halinde bunları paylaşalım.

  • Backlink alacağınız sitenin bütün yıllardaki akışını genel olarak analiz etmelisiniz, site yeni bir site mi yoksa gerçekten alanında yıllardır hizmet veriyor mu? Sitenin köklü bir gelişime sahip olması durumunda marka değeriniz artacaktır.
  • Backlink alacağınız site bölgesel olmalıdır, özellikle de hizmet alanında çalışıyorsanız. Örnek olarak İstanbul’da temizlik firmanız var Türkiye geneli bir siteye backlink verdiğinizde gerekli sonuçları alamayabilirsiniz ancak adsense üzerinde çalışıyorsanız Türkiye geneli bir web siteyi tercih edebilirsiniz.
  • Backlink alacağınız web sitesi güvenilir olmalı ve bu alanda kendini kanıtlamış bir konumda yer almalıdır.
  • Backlink alacağınız site kısa sürede indeksleme yapabilmelidir eğer indekslemeleri uzun sürüyor ise sizlerin amaçları gerçekleşmeyecektir.

Backlink Almanın Faydaları Nelerdir?

Yazımızın başında hangi sitelerden backlink alınmalıdır? Sorusunu cevapladık, şimdi ise web sitemize backlink almamız durumunda ne gibi güzel sonuçlarla karşılaşırız bunları maddeler halinde paylaşalım;

  • Web siteniz daha fazla ziyaretçi kazanır ve bu sayede marka değeriniz artar.
  • Backlink sayesinde farklı kesimdeki insanlara ulaşabilir ve gelir kaynaklarınızı artırabilirsiniz.
  • Web sitenizin arama motorlarında sıralamalarını yükseltir.
  • Sitenizin daha kolay indeks almasına neden olur
  • Web sitenizin güvenirliği artar ve bu sayede hedeflediğiniz konumlara daha kolay bir şekilde gelebilirsiniz.

Leave a comment