Web Sitesinin Hızı Nasıl Arttırılır ?

  • Ana Sayfa
  • Web Sitesinin Hızı Nasıl Arttırılır ?
Web Sitesinin Hızı Nasıl Arttırılır ?

Web Sitesinin Hızı Nasıl Arttırılır ?

Web sitelerin hızı ve etkili performansı günümüzde bütün tasarımcıların dikkat ettiği konuların başında yer alır. Sitelerin genel amacı ziyaretçiyi siteye çekmek ve uzun süre sitede kalmasını sağlamaktır. Performansı ve hızı düşük olan bir site kolay kolay tercih edilmeyecektir çünkü yapılan araştırmalara göre ziyaretçiler ilk 5 saniye içinde sitenin hızına bağlı olarak sayfayı terk etmektedir. Web sitesinin hızı nasıl arttırılır? Sorusunu cevaplayarak ziyaretçilerin sayfamızı terk etmesini önleyebilmek için izlenmesi gereken yolları görelim.

İyi Bir Hosting Seçimi

Hosting, sitenizin barınma alanıdır, bu alan ne kadar dolarsa sitenizin hızı da o kadar yavaşlar. Hosting konusunda hali hazırda bir paketiniz varsa firmanızla iletişime geçip bu alanı daha da büyütebilirsiniz. Web sitesinin hızı nasıl arttırılır? İlk olarak barınma alanınızı yükselterek bu işe başlamalı ve ardından diğer seçeneklere geçmelisiniz.

İçerik Dağıtım Ağı Kullanmak

Web sitenizin yapısında bulunan; CSS, imajlar, dosyalar, resimler ve videolar gibi unsurları kopyalayan ve en yakın sunucudan gönderen sisteme içerik dağıtım ağı denir. Bu sistemi kullanırsanız, sitenizde gözle görülür bir performans değişikliği yaşanacaktır.

Görselleri Düzenlemek

Web sitenize kaliteli görseller yüklemek istemeniz son derece normaldir ancak görüntü boyutu fazla olduğu için sitenin hızı yavaşlar. Bu tarz sorunları çözmek ise oldukça basittir, eklentilerde bulunan grafik araçlarını kullanarak görüntülerin kalitesini fazla bozmadan boyutları aşağıya çekebilirsiniz, bu sayede siteniz performans olarak istediğiniz seviyeye gelebilir.

Kodlamaları Küçültmek

Metin dosyalarının boyutu sitenin hızını etkiler, özellikle de kodlama yaparken dosyaları küçülterek bu konuda sitenizi hızlandırabilirsiniz. Yorumları, boşlukları ve satır kesmelerini atarak kod boyutunu minimuma indirebilirsiniz. Web sitenin görünümü bu durumdan etkilenmeyeceği için bu işlemleri düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Düzenli Test Yapmak

Google analiz hizmetini kullanarak ya da Seo hizmetlerinden yararlanarak sitenizin hızını istediğiniz zaman test edebilirsiniz. Düzenli test yapmanız durumunda sitenizin hızını azaltan etmenleri bizzat sınama yanılma yolu ile fark edebilirsiniz. Raporlarınızı saklamanızı öneririz, dönemsel olarak kıyaslamalarda sitenizin hızına nelerin etki ettiği hakkında bilgiler verir.

Leave a comment