SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale

SEO çalışmaları ile ilgili bilgi verilirken sıklıkla SEO uyumlu makale cümlesi ile karşılaşılır. Bu sektörde hizmet veren gerek SEO şirketleri, web sitelerinin Google’da üst sıralarda yer alması için SEO uyumlu makaleye dikkat çekmektedir. Elbette makale yazmak arama motorlarının üst sıralarında yer alabilmek için tek çalışma değildir ancak önemli çalışmalardan biridir. SEO uyumlu makalelerin öncelikle web sitesi ile uyumlu içeriklere sahip olması gereklidir. Sitenin içeriğinden farklı bir içerikle oluşturulacak olan makalenin beklenen etkiyi yapması söz konusu değildir. Bunun nedeni bu tür içeriklere web sitesini ziyaret edenlerin ilgi duymamasıdır. SEO uyumlu makalenin yazımı sırasında web sitesinin hitap ettiği alanla ilgili olması, bilgi verici içeriklere sahip olması, ziyaretçileri doğru yönlendirmesi şarttır. Böyle makale yazıldığında SEO çalışmalarına olumlu katkısı olmaktadır.

SEO Uyumlu Makale Bilgi Verici Olmalı

SEO uyumlu makale yazımında içeriklerin bilgi verici olmasına dikkat edilmesinin yanı sıra anahtar kelimelere de özen gösterilmelidir. Bu tür makalelerin yazımında dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır ve bu kriterlere dikkat edilmesi, makalenin hedefinin doğru olmasını sağlamaktadır.
Makale yazımına başlamadan önce bazı notların alınması, bu sayede yazının tamamında hangi noktalara değinilmesi gerektiğinin planlanmasını sağlayacaktır. Makale yazımından içeriğin planlanmasına katar yapılması gerekli olan tüm işlemlerin SEO ile planlandığı akıldan çıkarılmamalıdır.
SEO uygulaması sadece arama motorlarını düşünerek yapılan bir çalışma değildir. Bu çalışmada ziyaretçilere doğru bilgilerin verilmesini sağlayacak yöntemlerin de uygulanması gereklidir. İçerik olarak nasıl bir web sitesi olursa olsun öncelik, ziyaretçinin doğru bilgilendirilmesi olmalıdır. Doğru bilgilendirme de uzman SEO yazarları sayesinde olmaktadır. Makale yazılırken öncelikle konu belirlenmelidir. Konu da web sitesinin içeriği ile doğru orantılı olmalıdır. Örneğin halı yıkama fabrikasının web sitesi için tanıtım yazısı yazılıyorsa, yazı sadece halı yıkama ile ilgili olmalıdır. Bunun dışındaki makale konularının ziyaretçilerin ilgisini çekmeyeceği bilinmelidir. Çünkü halı yıkama fabrikasının web sitesini ziyaret edenlerin yalnızca halı yıkama ile ilgili bilgi araştırdıkları kesinlikle akılan çıkarılmamalıdır. Makalenin içeriğinde de herhangi bir sapma olmamalıdır ve makalenin içeriği yazının bütünlüğünü sağlamalıdır.
SEO uyumlu makalenin yazımında dikkat edilmesi gerekli hususlardan birisi, yazınının giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinin olmasına özen gösterilmesidir. SEO uyumlu makalenin Türkçe dilbilgisi kurallarına uygun olmasına, imla kurallarına dikkat edilmesine, kompozisyon kuralları ile yazılmasına önem verilmelidir. Makalenin içeriğinde anlam bozulması olmamalıdır.

SEO Uyumlu Makalede Ana Başlık ve Alt Başlık Seçimi

SEO uyumlu makalenin yazımı sırasında ana başlık ve alt başlıkların belirlenmesi de önemli bir ayrıntıdır ancak öncelik alt başlıklarda olmalıdır. Alt başlıklar makalenin rahat okunmasını sağlaması açısından önemlidir. İçeriğin paragraflara bölünmesi de okumayı kolaylaştıran bir başka yöntemdir. Ayrıca alt başlıklar, ziyaretçilerin aradığı içeriklere çok daha kolay ulaşmasını sağlayan önemli bir uygulamadır. Bu nedenle içerik oluşturmadan makalenin alt başlıkları belirlenmelidir. Alt başlıkların soru tabanlı oluşturulması da ziyaretçinin aradığı cevaplara ulaşmasını kolaylaştırmaktadır. Örneğin halı yıkanırken nasıl bir yöntem izlenir, halı yıkanırken hangi deterjanlar kullanılır türündeki alt başlıklar, ziyaretçinin aklıdaki sorular arasındadır ve bunun cevapları aranmaktadır. Elbette alt başlıkta bunlar yer alırken devamında da bu soruların cevaplarının verilmesi gereklidir. Alt başlıktan farklı bir içerik olması, ziyaretçinin hemen siteden çıkmasına neden olacaktır. SEO uyumlu makale yazımındaki önemli bir ayrıntının, ziyaretçinin web sitesinde uzun zaman geçirmesini sağlamak olduğu unutulmamalıdır. Uzun zaman geçirilmesini sağlayacak yöntemlerden biri SEO uyumlu makalelerin yazımıdır. Ana başlık belirlenirken de ziyaretçilerin yanı sıra arama motorlarının da dikkatini çekecek bir başlık olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin “halı nasıl yıkanır ve bakımı yapılır” türündeki bir ana başlık, halı yıkatmak isteyen bir ziyaretçinin dikkatini çekebilecek bir yapıdadır. Bu ve benzeri dikkat çekici başlıklar ve yazının içeriğinin bütün olması, SEO uyumlu makalenin önemli özelliklerinden biridir. Anahtar kelimelere de yazının bütünlüğüne göre dikkat edilmesi gereklidir. Makalenin tamamında anahtar kelime oranının yüzde 4’ü geçmemesine dikkat edilmelidir.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Makale, bilgi vermek, görüşleri açıklamak için yazılan yazıların adıdır ve internet ortamında sıklıkta SEO uyumlu makale tanımı geçmektedir ancak SEO uyumlu makale nedir sorusunun cevabı da sorgulanmaktadır. İnternette uzun ancak içi boş olan sayısız makale vardır. Bunlar, Google nezdinde özgün olması için yazılmıştır ancak bir çoğu işe yaramaz içeriklerle doludur. Ziyaretçilerin web sitesinde zaman geçirmesi isteniyorsa işe yarar ve yaralı makalelerin olması gereklidir. Aksi taktirde ziyaretçinin birkaç saniye içinde web sitesini terk etmesi söz konusu olmaktadır. Sadece Google’a yaranmak için makale yazılmamalıdır. İçeriğin de bilgi verici olması gereklidir. Yani bir yandan SEO uyumlu makale yazılırken bir yandan da makalenin bilgi verici olmasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra makalenin kopya olmamasına da dikkat edilmelidir. Kopya makaleler Google tarafından hemen tespit edilmekte, bu durumda web sitesi de kopya site olarak nitelendirilmektedir.

Seo’ya Uygun Makale Nasıl Yazılır?

Seo odaklı makale yazılıyorsa ilk dikkat edilmesi gereken özgün olmasıdır. Özgünlük yani benzersizlik, SEO uyumlu makalelerde aranan çok dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. SEO uyumlu makale nedir denildiğinde, kusursuz bir Türkçe ile yazılan makaledir denilebilmektedir. Makale yazılırken Türkçe imla kurallarına tam olarak uyulmalıdır. Buna dikkat edilmediğinde gerek kullanıcılar gereke arama motorları tarafından web sitesi hakkında olumsuz görüşler ortayla çıkmaktadır. Makalenin akıcı bir dille yazılmasına özen gösterilmeli, başlıktan farklı konular ele alınmamalıdır. Yazının bir bütünlüğü olmalı ve yazının içeriği başlıkla örtüşmelidir. Makalede ziyaretçinin merak edebileceği konulara kısa başlıklar halinde Kullanıcının konu hakkında merak edebileceklerini kısa kısa başlıklar halinde değinilmesi de şeklinde önemlidir. Kullanıcının web sitesinde bir konu ile ilgili araştırma yaptığında aradığı soruların tamamına cevap bulabilmesi önemlidir.

Makale Başlıklara Ayrılmalı

Makalenin başlık ve bölümlere ayrılmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede kullanıcının merak ettiği noktaya odaklanması söz konusu olmaktadır. SEO uyumlu makale nedir ve nasıl yazılır denildiğinde de anahtar kelimelere gerektiği kadar yer verilmesi gerektiği söylenmektedir. Anahtar kelimelerin kullanımı da dengelenmelidir. Ortalama makalenin tamamında yüzde 2 ile yüzde 4 aralığına anahtar kelime yer almalıdır.

SEO Uyumlu Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO uyumlu makale yazımı, içeriğin arama motorlarında çok daha kolay bulunmasını sağlayan bir işlemdir ve içeriği oluştururken SEO uyumlu makale yazılırken nelere dikkat edilmelidir sorusu sıklıkla gündeme gelmektedir. Öncelikle SEO uyumlu makale yazılırken belli kuralların olduğu bilinmelidir. Bu kurallara uygun olarak içerik oluşturulduğunda arama motorlarında üst sıralarda olmak mümkündür. Makalelerin yazım olarak sadece SEO’ya uygun bir şekilde yazılması, içerikte bilgi verilmemesi, SEO uyumlu makale yazımında yeterli değildir. İmla kurallarına uyulması, hatalı kelimelerin yazılmaması, başlığın konunun bütünüyle uyumlu olması ve anahtar kelimelerin doğru seçilmesi önemlidir. Google botları, içeriğin yararlı olup olmadığına da dikkat etmekte, makaleyi buna göre değerlendirmektedir. Bu nedenle içeriğin SEO’ya uyumlu olup olmadığına dikkat edildiği kadar anlamlı olmasına da özen gösterilmelidir.

SEO Uyumlu Makale Yazılırken İçeriğe Dikkat Edilmeli

Ziyaretçilerin makaleyi arama sonuçlarında üst sıralarda görerek web sitesine geldiklerinde içeriği anlamsız bulup hemen çıkarlarsa, Google da bunu değerlendirmeye almaktadır. Bu durum web sitesi için olumsuz bir durumdur. Google, web sitesini ziyaret edenlerin hemen çıkma oranlarını da dikkate almaktadır. Bu nedenle içeriğin ziyaretçilerin ilgisini çekecek düzeyde olmasına, ayrıca bilgi vermesine özen gösterilmelidir. SEO uyumlu makale yazılırken nelere dikkat edilmelidir denildiğinde; giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat edilmesi gerektiği belirtilmektedir. İçeriklerin kullanıcıya yararlı olmayan nitelikte olması durumunda Google, arama sonuçlarının manipüle edildiğini algılamaktadır ve bu durum, web sitesi için aleyhinde bir durumdur. Ziyaretçiler arama motorunda kendilerine yararlı olacak içerikleri aramaya devam ettiklerinde Google, içeriğin yararsız olduğuna hükmetmektedir ve bu da web sitesinin alt sıralara inmesine neden olmaktadır.

Makale Özgün Olmalıdır

SEO uyumlu makale yazılırken özgün olmasına dikkat edilmelidir. Özgün yani benzersiz içerik, Google’ın en sevdiği makale türüdür. Kopya içeriklerle oluşturulan bir web sitesinin üst sıralarda yer alması söz konusu değildir. Bu nedenle makale yazılmadan önce detaylı araştırma yapılmalı, içerik yazarın kendi cümlelerinden hatta kelimelerinden meydana gelmelidir. SEO uyumlu makale yazılırken nelere dikkat edilmelidir denildiğinde site içi optimizasyona da dikkat edilmesi gerektiği bilinmelidir. Başlığın dikkat çekici özellikte olmasına dikkat edilmeli, başlık asgari 3 kelime olmalıdır. Başlık 5 kelimeyi geçmemelidir.

Seo Uyumlu Makale Nerelerde Kullanılır?

SEO uyumlu makale, web sitesinin arama motorlarında ön sıralarda görünmesini sağlayan bir işlem türüdür ve SEO uyumlu makale nerelerde kullanılır denildiğinde, her tür web sitesinde kullanıldığını söylemek mümkündür. SEO uyumlu makale, e-ticaret sitelerinden haber sitelerine kadar internet üzerinde hizmet veren tüm web sitelerinde kullanılmaktadır. Makalenin SEO uyumlu olması, arama motorlarının baz alınması ile doğru içerik ve doğru anahtar kelimelerin kullanılması demektir. Bu makale türü yazılırken web sitesinin sunduğu hizmetin anlatılması önemlidir. Verilen hizmet farklı makale farklı olduğunda, doğru ziyaretçinin çekilmesi de imkansız olmaktadır. Kullanıcıların dikkatini çekecek, doğru bilgileri içeren bir makalenin yazılması, ziyaretçinin web sitesinde geçirdiği zamanı da artırmaktadır. Bu da başta Google olmak üzere web sitesinin arama motorlarının gözünde itibarının artmasını sağlamaktadır.

SEO Uyumlu Makale Hangi Web Sitelerinde Kullanılır?

SEO uyumlu makale denildiğinde ilk akla gelmesi gereken konu, yazılacak makalenin içeriğinin tam anlamıyla özgün olmasıdır. Bunun yanı sıra arama motorunun belirlediği kriterlere de uygun olmasına dikkat edilmelidir. Google makalenin içeriğinin 300 kelimeden az olmaması gerektiği yönünde karar almıştır. Bunun nedeni, 300 kelimeden az olan makalenin 3 dakikadan daha az sürede okunmasıdır. Bu da web sitesinin yararlı olmadığı gibi bir riski ortaya çıkarmaktadır. Makalenin yararlı ve bilgi verici olmasına da özen gösterilmelidir. Makale yazımında önemli olan hususlardan birisi de anahtar kelimelerin doğru bir şekilde belirlenmesidir. Ayrıca ana başlığı, ara başlıkların ve içeriğin anahtar kelime ile ilgili olmasına dikkat edilmelidir. Bu şekilde yazılan SEO uyumlu makale nerelerde kullanılır sorusu sorulduğunda da her tür web sayfasında kullanılacağını söylemek mümkündür.

Anahtar Kelimelerin Önemi Nedir?

SEO uyumlu makale yazılırken anahtar kelimenin ilk cümle içinde geçmesi önemlidir. Başlıktaki kelime sayısı da 66 karakteri aşmamalıdır. SEO uyumlu makaleden yarar sağlanacaksa arama motorlarının beklentileri dikkate alınmalıdır. Makale içeriğindeki anahtar kelimelerin, arama motorlarında en fazla aranan kelimelerin arasından seçilmesi önemlidir. Ayrıca anahtar kelimelerin de gereksiz kullanımından kaçınılmalıdır. Anahtar kelimeler, internette arama yapılırken makalenin ve dolayısıyla web sitesinin üst sıralarda görülmesini sağlamaktadır. Anahtar kelime kullanımı, makalenin tamamının yüzde 4’ünden fazla olmamalıdır. SEO hizmeti alınırken SEO uyumlu makale nerelerde kullanılır denildiğinde de internet üzerindeki tüm siteler için kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Kullanılır?

SEO uyumlu makale, web siteleri için önemlidir ancak SEO uyumlu makale nasıl kullanılır sorusunun cevabının tam olarak bilinmesinde yarar vardır. SEO uyumlu makale yazılırken içeriğinin özgün, niteliğinin kaliteli olması önemlidir. Bir konu ile ilgili internette binlerce makalenin bulunması söz konusudur. Bir makale yazılırken aynı türdeki makalelerden içerik olarak çok farklı olması gereklidir. Binleri aşan makalelerin arasında tamamen özgün bir makalenin yazılması da uzmanlık isteyen bir husustur. Web sitesine başlanırken ve makale yazılırken öncelikle detaylı bir kelime analizi yapılmalı, doğru anahtar kelime seçilmeli ve yazımın seçilen anahtar kelimenin üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. SEO uyumlu makalenin yazımının yanı sıra kullanılma şekli de önemlidir. Hatalı bir kullanımla makalenin “çöp” olması mümkündür. Bu nedenle gerek SEO çalışmalarında gerekse makale yazımında uzmanlardan destek alınmalıdır.

SEO Uyumlu Makale Doğru Kullanılmalı

Web sitesinin internetteki başarısı Google arama motoruna bağlıysa öncelikle bu arama motoruna yazılım gözü ile bakılmaması gereklidir. Google’nin bilinen yazılımlara benzemediği bilinmelidir. Google’da çalışan mühendisler sürekli olarak yeni algoritmaları hayata geçirmektedir. Bunun amacı da arama yapanlara en güvenli, en sağlıklı ve en doğru bilginin sunulmasıdır. SEO uyumlu makale nasıl kullanılır denildiğinde, ziyaretçinin sitede minimum 3 dakika tutacak şekilde kullanılır denilebilmektedir. Bunun için makalenin 300 kelimeden az olmaması gerektiği ifade edilmektedir. Bu nedenle makalenin akıcı olmasına, ziyaretçilerin ilgisini çekmesine ve bilgi almasını sağlamasına dikkat edilmelidir. SEO uyumlu makale yazılırken başlık kısmına dikkat edilmelidir. Ayrıca başlığın anahtar kelimeyi içermesine, başlığın anahtar kelimeyle başlamasına, başlığın minimum 3 kelimeden oluşmasına, başlığın maksimum 66 karakterden oluşmasına dikkat edilmelidir.

Bağlantılara Dikkat Edilmelidir

SEO uyumlu makale yazılırken bağlantılara yani URL kısmına dikkat edilmeli, URL’nin anahtar kelimeyi içermesine özen gösterilmelidir. Meta kısmı ise anahtar kelimeyi içermelidir. Açıklama kısmının en fazla 160 karakter olması ve anahtar kelimeyle başlaması önemlidir. SEO uyumlu makale yazılırken içeriğin 300 kelimeden az olmaması gereklidir. Anahtar kelime de içeriğin ilk 50 ile 100 kelimesinde geçmesi şarttır. SEO uyumlu makale nasıl kullanılır denildiğinde de anahtar kelimenin içeriğin son 50 ile 100 kelimesi arasında bulunması gerektiği de bilinmelidir.

Özgün İçerik Nedir?

SEO uyumlu makale yazımında sıkça karşılaşılan vurgulamalardan birisi özgün içeriktir ancak özgün içerik nedir ve ne işe yarar sorulanı sorulurken ne gibi yararının olduğu da araştırılmaktadır. Özgün kelimesinin karşılığı, fikirlerin yazılı ve görsem olarak kişiye özgü kurgu ile sunulmasıdır. Web sitesinin ziyaretçilerine hitap eden yazı ve görsele içerik adı verilmektedir. Özgün içerik, benzersiz cümlelerden oluşan, editörün kendi yorumu ile oluşturulan bir metottur. Web sitesi ziyaretçilerinin bir konu üzerinde yazılmış ancak birbiri ile ilgisi olmayan içeriklerden hoşlanmamakta, bu nedenle araştırma yaparken doğru bilgiler veren yazıları tercih etmektedir. Detaylı anlatımlarda özgün fakat gereksiz uzun cümleler kurup okuyucuyu sıkmaktan da kaçınılmalıdır.

Özgün İçerik Niye Önemlidir?

İnternet platformunda her tür bilgiye ulaşmak kolaylaşmıştır. Ancak tüm bilgilerin kesin doğru olduğunu söylemek de önemli bir iddiadır ve çok da doğru değildir. Bazı içeriklerin özgün olsa da gelişigüzel bilgilerle doldurulmuş olması muhtemeldir. Özgün içerik nedir denilerek araştırma yapıldığında benzersiz makale denilse de yazının bütününün biliverici olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca doğru bilgilerin yer aldığı makalelerin de internetteki diğer makalelere benzememelidir. Elbette bunu yapabilmek çok kolay değildir ve bu nedenle özgün içeriklerin oluşturulması için profesyonel makale yazarlarından destek alınmalıdır. Çok sayıda web ya da blog sayfasının birbirinin kopyası içeriklerle doldurulduğu görülmektedir. Bu, yanlış bir yöntemdir ve özgün olmayan içerikler Goolge tarafından kalitesiz olarak nitelendirilmekte, dolayısı ile bu tip içeriklerle doldurulan web sitelerini de arama sonuçlarında en son sıralara atabilmektedir. Google’da en son sıralarda yer almak, minimum seviyede ziyaretçi çekmek anlamına gelmektedir ve bu tip web siteleri “çöp” olarak değerlendirilmektedir.

Özgün İçerik Kontrolü Yapılmalı

Web sayfasında ziyaretçilere benzersiz ve farklı bilgiler yokta, ilerleyen dönemlerde sektör içinde tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalınmaktadır. Yüksek meblağlar ödeyip reklam yapmadıkça internette araştırma yapanların bu tür web sitelerine ulaşması söz konusu değildir. Oysa hangi sektörle ilgili olursa olsun özgün içeriğe sahip olan makalelerle donatılmış web sitesinin çok daha fazla avantajlı olduğu bilinmelidir. Bu arada özgün içerik nedir denildiğinde, yazımın ardından özgünlük kontrolünün de yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Özgün İçeriğin SEO’ya Faydası

SEO çalışmaları sırasında uzmanlar özgün içerikten söz etmektedir ve özgün içeriğin SEO’ya faydası çok fazladır. Öncelikle özgün içerik, tamamen SAO dostu bir işlemdir. Özgün içerikle hazırlanan web sitesinin internetteki arama motorlarında ön sıralarda yer alması mümkündür. SEO çalışmaları yapılırken en önemli konunun özgün içerik olduğu bilinmelidir ve bu türdeki içeriklerin uzman makale yazarları tarafından sunulduğu unutulmamalıdır. İçerikler web sitelerinin olmazsa olmazlarıdır ve SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Web sitelerin arama motorlarında hemen bulunabilmesi için bazı temel kurallar vardır ve bu kurallara uyulması, web sitesinin geleceği açısından önemlidir. Web sitesi kurulurken özgünlük, güncellik, yeterli makale uzunluğu, Türkçe imla ve dilbilgisi kurallarına uygunluk önemlidir. Google başta olmak üzere tüm arama motorlarında üt sıralarda yer almak için içeriklerin benzersiz ve kaliteli yazılması gereklidir.

Kopya İçeriklerin Tehlikesi Büyük

Web sitelerinde kopya içeriklerin kullanılması, yapılan tüm çalışmaların boşa gitmesine neden olmaktadır. Kopya içerikle oluşturulan bir web sitesinin Google gözünde herhangi bir değeri yoktur. Özgün içeriklerin yer aldığı web sayfası için yapılacak tüm SEO çalışmalarının boşa gideceği de bilinmelidir. Ayrıca web sitesine sürekli olarak içerik girilmesinin gerekli olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Özgün içeriğin SEO’ya faydası nedir denildiğinde, web sitesinin adının duyulmasını sağlaması açısından önemli olduğunun bilinmesinde yarar vardır. İçeriklerin de ziyaretçileri sıkmayacak kadar uzun, ziyaretçilerin siteden hemen çıkmasına neden olacak kadar kısa olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca özgün içerikler oluşturulurken dilbilgisi kurallarına tam olarak uyulması da şarttır. İçerikler okul ödevi hazırlar gibi kusursuz olmalı, en büyük notu da ziyaretçilerin vereceği akıldan çıkarılmamalıdır.

İçerikler Doğru Oluşturulmalı

İçeriklerin doğru olarak oluşturulması, işe doğru bir şekilde başlamanın ilk kuralıdır. Kopya olan içeriklerle web sitesi yolculuğuna çıkmak, arama motorlarının kapısını kapatmasına neden olmaktadır. Benzer içeriklerin web sayfasına konulması büyük zarar vermektedir. Bu nedenle özgün içeriğin SEO’ya faydası iyi analiz edilmeli, özgün içerik için uzman desteği alınmalıdır. İçeriklerin özenle yazılması, SEO kurallarına uygun olarak yayınlanması, web sitelerinin arama motorlarında kolay bulunmasını sağlamaktadır. Bu da web sitesinden elde edilecek gelirin sıfıra yakın olmasına neden olmaktadır.

Özgün Makale Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Makale yazarken konuya tam olarak hakim olunsa bile konu doğru bir şekilde anlatılmadığında okuyucunun ilgisinden uzak kalacaktır ve bu nedenle yazıya başlamadan önce özgün makale yazarken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabı araştırılmalıdır. Makale yazılırken web sitesinin amacına uygun olmasına dikkat edilmelidir. Örneğin e-ticaret sitesi ile ilgili bir makale yazılacaksa içeriğin e-ticaret ile ilgili olması şarttır. Böyle bir siteye otomobil tanıtım yazısının konulması, içeriğin özensiz oluşturulduğunu göstermesi nedeniyle olumsuz bir durumdur. Ayrıca Google içeriğin sadece yazı yazmak için doldurulmuş olduğunu anlayarak web sitesine “çöp site” muamelesi yapabilmektedir. Makalelerin içeriği web sitesinin amacına hizmet ederken imla kurallarına da dikkat edilmelidir. Makalede mutlaka giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olmalıdır.

Özgün Makale Yazılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özgün makale yazarken nelere dikkat edilmelidir denildiğinde, içeriğin kopya olmaması gerektiği bilinmelidir. Kopya makalelerin Google’da hiç şansı yoktur. Kopya makale, sitenin arama motorları tarafından asla dikkate alınmamasına neden olmaktadır. Bu nedenle özgün makale yazılırken bir ikince örneğinin olmamasına dikkat edilmelidir. Özgün makale, internet ortamında aynı makalenin ikincisinin olmaması demektir. Konunun aynı olması mümkündür ancak içeriğin benzersiz olması en önemli şarttır. Makale yazılırken etkili bir giriş yapılmalıdır ancak etkili giriş yaparken yazının bütününden farklı bir konuya değinilmemelidir. Özgün makale yazımında mutlaka detaylı bir ön araştırma yapılmalı, yazılacak konu ile ilgili bilgi sahibi olunmalıdır. Makalenin uzunluğunun 300 kelimeden az olmamasına dikkat edilmelidir. Bu kelime sayısından az olan makaleleri okuyan ziyaretçilerin kısa süre içinde sayfayı terk ettikleri bilinmektedir. Bu durum Google için kısa süreli ziyaret olarak nitelendirilmekte, bu durum da web sitesinin kalitesinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Özgün makale yazarken kısa olmamasına özen gösterilmelidir.

Etkili ve İçerikle Uyumlu Başlık Olmalıdır

Özgün makale yazarken etkili bir başlık bulunmalıdır. Bu tür başlık, ilk izlenim için önemlidir. Ancak etkili olacak diye içerikten farklı bir başlığın atılmasının, ziyaretçinin ilk cümleyi okuduktan hemen sonra web sitesinden çıkmasına neden olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle başlık ve içerik birbiri ile uyumlu olmalıdır. Özgün makale yazarken nelere dikkat edilmelidir denildiğinde, anahtar kelimeni de yazının tamamının yüzde 4’ünü geçmemesi gerektiğinin bilinmesinde yarar vardır.

Leave a comment