Organik SEO Nedir ?

Organik SEO Nedir ?

Organik SEO Nedir ?

Organik SEO nedir? sorusuna geçmeden önce bir araştırmanın çarpıcı sonuçlarına bir göz atalım:

Aşağıdaki grafikte, bir arama motorunda yapılan aramalarda, web sitelerinin arama sonuç sayfasında yer aldığı sıra ile aldığı ortalama ziyaret sayısını görmekteyiz.
Yatay sütunda arama sonuç sayfasındaki sıra, dikey sütunda ise ilgili web sitesinin ziyaret sayısı görülmektedir.

Görüldüğü gibi, web sayfanızın tıklanma şansı, arama motorundaki sırası aşağıya doğru indikçe çok hızlı bir şekilde azalmaktadır. İlk sırada olmakla üçüncü sırada olmak arasında bile tam 3,5 kat fark vardır. Beşinci sıradan itibaren ise tıklanma şansınız oldukça azalmaktadır. 10’uncu sıradan itibaren ise sıralamanız neredeyse anlamını dahi yitirmektedir.
İşte SEO, arama sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak üzere yapılan çalışmalardır. Kitabi tanımıyla SEO (Search Engine Optimization–Arama Motoru Optimizasyonu), kullanılan arama motorlarının reklam içermeyen arama sonuçlarında web sitenize doğru yönlenen trafiğin sayısını ve kalitesini arttırmak amacıyla uygulanan tekniklerdir.
Google, Bing, Yahoo gibi yaygın kullanılan arama motorları başta olmak üzere, tümünün web sayfalarının ya da resim ve videoların listelendiği ve yapılan aramaya göre en uygun olduğunu değerlendirilenlerin ön sıralarda listelediği arama sonuç sayfaları vardır. Bunun yanında, bu arama motorlarına para ödeyerek reklam kapsamında listelenen web sayfaları vardır. SEO, bu para ile ödeme yapılarak listelenenler dışında, diğer normal ve doğal arama sonuçlarını hedef alır.
Bir web sayfası çok iyi tasarlanmış olabilir. Ama şayet o web sitesine ulaşan kişi sayısı az ise bunun çok fazla bir anlamı yoktur. İşi doğal akışına bırakarak, arama motorlarına yazılan anahtar kelimelerle sitenize ulaşılacağını beklerseniz, SEO uyumlu web tasarımı hizmeti almış olan rakiplerinizin çok altında bir tıklanma oranı ile karşılaşırsınız.

 

SEO, arama motorunun organik arama sonuçlarında web sitenize doğru yönlenen trafiğin sayısını ve kalitesini arttırma uygulamasıdır. Organik seo sonuçları demek reklamların dışında, herhangi bir bedel ödemeden size yönlenen doğal bir trafik demektir. Trafiğin kalitesi ise arama sonunda sizi veya sizin ürününüzü arayanlara ulaşım sağlanabilmesidir. İsim ve konu benzerliği nedeniyle arama sayfalarında listelenmek bir başarı getirmez.

Leave a comment